Tęczowy most w Rzeszowie otwarty [WIDEO]

Dodano: 3 grudnia 2013, 7:00 Autor:

Nowy most w Rzeszowie. Wypowiedź Tadeusza Ferenca

Ma 81,2 m długości i może udźwignąć 25 średniej klasy samochodów osobowych.
Pierwsi kierowcy przejechali nowym mostem wczoraj tuż po godz. 15. Dla pieszych był otwarty już od rana.

Pierwsi kierowcy przejechali nowym mostem wczoraj tuż po godz. 15. Dla pieszych był otwarty już od rana. (fot. Krzysztof Kapica)

Rzeszowskie mosty i wiadukty

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg, w Rzeszowie jest 29 mostów o łącznej długości 829 metrów. Najdłuższe to 250- metrowa przeprawa w ciągu ul. Lwowskiej oraz 150-metrowy most Zamkowy. 100 metrów długości ma most Załęski łączący ul. Ciepłowniczą ze skrzyżowaniem ul. Siemieńskiego i gen. Maczka. Ok. 350 metrów ma zapora na Wisłoku, która nie jest jednak klasyfikowana jako obiekt mostowy. Podobnej długości jest najdłuższy w mieście wiadukt – Śląski. Wiaduktów w Rzeszowie jest 27, a ich łączna długość to 724 metry. Średni wiek to 10-12 lat, ich stan techniczny eksperci oceniają na 4,5 w pięciostopniowej skali ocen. Mosty mają maksymalnie 20 lat, a ich stan jest oceniany średnio na "czwórkę”.

- Jestem pewien, że ten most znacząco poprawi sytuację na drogach w całej okolicy. Przejmie część samochodów z mostów Zamkowego i Lwowskiego, ułatwi przejazd z centrum na al. Rejtana i odwrotnie. Na tym nie koniec, szykujemy już kolejne przeprawy, bo łączenie brzegów rzeki to rozwój miasta – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent RzeszowaNowy most w ciągu ul. Wierzbowej i Naruszewicza powstał w osiem miesięcy. Zastąpił pochodzącą z 1984 roku ponad 80-metrową, ale jednojezdniową kładkę. Wcześniej ruch odbywał się tu wahadłowo, teraz sygnalizacji świetlnej nie ma, bo zamiast jednego pasa ruchu są dwa. – Po obu stronach jezdni zbudowaliśmy chodniki, oświetlenie i bariery ochronne. Nowy most jest szerszy, ma 13,7 m szerokości. Do 30 ton wzrosła jego nośność – mówi Mirosław Gucwa z firmy Skanska, która budowała przeprawę.Kierowcy, których spotkaliśmy wczoraj na otwarciu przeprawy cieszą się przede wszystkim z dodatkowego pasa ruchu. – Wcześniej zdarzało się tu tak, że kilku kierowców wjeżdżało na most na zielonym świetle, a kolejni jechali za nimi mimo tego, że już paliło się czerwone. Most szybko się blokował i z przeciwnej strony nie dało się na niego wjechać. Ten problem mamy z głowy i to najbardziej znacząca zmiana – uważa Łukasz Nycz.

Na temat kolorystyki zdania są podzielone. Większości świadków otwarcia się podobała, ale wśród przechodniów było słychać także głosy krytyczne. – Pstrokaty, niepasujący do niczego w okolicy. Oby nie skończył jak tęcza, którą spalono w Warszawie – komentuje pan Marek.

Prezydent Ferenc odpowiada, że w kwestii akceptacji projektu malowania mostu nie wahał się ani przez chwilę. - Kolorystyka jest odważna i kontrowersyjna, bo w ten sposób chcieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Szaro-bure mosty już mamy, kolejnego nam nie trzeba – wyjaśnia.

Jak podkreśla Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta, most kosztował miasto zaledwie 4,7 mln zł. – Tyle pieniędzy wydaliśmy na inwestycję z budżetu. Pozostałe 2 mln zł dostaliśmy w ramach tzw. Schetynówek – mówi rzecznik.

Władze miasta zapewniają, że to nie koniec inwestycji w rejonie Wisłoka. Do końca 2015 roku obiecują otworzyć dla ruchu nowy most i 2,5 km dróg między rondem im. Jacka Kuronia a ul. Lubelską. – Trasa będzie kosztowała 170 mln zł, umowa jest już podpisana, wykonawca pracuje w tej chwili nad projektem. Ok. 400-metrowy most będzie najdłuższy w Rzeszowie – mówi prezydent Ferenc.

Osobną inwestycją będzie połączenie al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą, którego budowa już trwa. W przyszłym roku gotowa będzie także dokumentacja nowej drogi łączącej ul. Podwisłocze z ul. Wierzbową, na wysokości otwartego wczoraj mostu.

- To połączenie jest niezbędne, aby lepiej skomunikować z miastem powstające tu nowe osiedle. Wcześniej, jeszcze w tym roku wymienimy asfalt na ul. Targowej i Naruszewicza, aż do skrzyżowania z ul. Króla Kazimierza – dodaje Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Nowe mosty planowane są także między osiedlem Budziwój, a gminą Boguchwała oraz od ul. Grabskiego do ul. Żeglarskiej, nad zalewem. Pierwszy będzie służył pieszym i kierowcom, drugi pieszym i rowerzystom.

Czytaj więcej o:
  • most
  • Rzeszów
  • sanepid
  • Skanska
  • tęczowy most
  • Wisłok
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

19-latka spod Rzeszowa obraziła Romów. Stanie przed sądem

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Który z projektów oświetlenia studni jest najlepszy?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 210.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.