Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wreszcie ruszą prace przy rewitalizacji Twierdzy Przemyśl

Norbert Ziętal
Twierdza Przemyśl doczeka się rewitalizacji.
Twierdza Przemyśl doczeka się rewitalizacji. archiwum
Blisko 22 mln złotych wynosi wartość projektu zagospodarowania zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl. Obejmuje on prace przy fortyfikacji na terenie Przemyśla i kilku sąsiednich gmin.

Od ponad 20 lat władze samorządowe różnego szczebla tylko mówiły o potrzebie zagospodarowania pochodzących z okresu I wojny światowej fortów Twierdzy Przemyśl.

Upatrywano w nich szans na rozwój turystyki. Jednak na obietnicach się kończyło. Kilka zadbanych i udostępnionych turystom obiektów to efekt wyłącznie starań prywatnych pasjonatów oraz wojska, które przez wiele lat wykorzystywało jeden z fortów. Chodzi o fort Werner w Żurawicy, najlepiej zachowany spośród wszystkich.

Sytuację ma zmienić realizacja projektu "Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl w celu udostępnienia dla turystyki kulturowej, etap I". Podpisane zostały umowy z firmami, które będą realizować zadania.

Ogólna wartość prac, przygotowań do nich oraz promocji wynosi 21,7 mln złotych. Roboty będą wykonywane w Przemyślu i ośmiu sąsiednich gminach.

Siedem różnych zadań

- Razem z wójtami i starostą przemyskim udało się nam sfinalizować ten projekt. Dzisiaj go podpisujemy. Liczmy, że prace uda się zakończyć w trzecim kwartale przyszłego roku - mówi Roberta Choma, prezydent Przemyśla.
50 proc. pieniędzy pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 35 proc. to dofinansowanie z budżetu państwa. 15 proc. to wkład własny samorządów.

W ramach projektu zrealizowanych zostanie siedem zadań. Pierwsze, zagospodarowanie terenu parku i pałacu Humnickich w Birczy już się rozpoczęło.

Inne to rewitalizacja drogi fortecznej Kruhel Wieki - Prałkowce, przebudowa ogrodzenia cmentarza wojennego żołnierzy austro - węgierskich w Brylińcach, rewitalizacja zespołu dworsko - parkowego w Babicach, dróg fortecznych, zespołu koszarowego w Siedliskach i fortu XV Borek. Zagospodarowanie trasy od Bramy Sanockiej Dolnej przez Bramę Sanocką Górną i mur obronny, Fort Trzy Krzyże do Bramy na Zniesieniu. Ponadto powstaną ścieżka historyczno - przyrodniczo - dydaktyczna Stubno - Starzawa - Kalników oraz szlak fortecznej turystyki kulturowej Północna Rokada w Twierdzy Przemyśl.

Przetargi na realizację zadań wygrały firmy PPU Technobud, Montel z Przemyśla, AMA 3 z Przemyśla, FRB Piotrowski z Paliwody, Erbud S.A.

- W Przemyślu w poniedziałek przekazujemy plac budowy - mówi Choma.

- Rokada Północna udostępni kilka fortów. Będzie dużym ułatwieniem dla turystów. Realizacja tego projektu przyniesie sporo korzyści naszym gminom - twierdzi Janusz Szabaga, wójt Żurawicy.

Samorządowcy podkreślą, że wśród wykonawców najwięcej jest firm lokalnych.

LICZBY dotyczące projektu
16 - tyle wydano pozwoleń na budowę
11 - tyle wydano zgłoszeń robót budowlanych
28 - tyle zapadło decyzji konserwatorskich
7 - tyle wydano pozwoleń na wycinkę drzew
317 - tyle działek będzie objętych pracami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24