Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Frysztaka tworzą przewodnik. Ma pomóc w poznaniu przedwojennej historii

Małgorzata Motor
Gimnazjaliści z Frysztaka podczas warsztatów Szkoły Dialogu.
Gimnazjaliści z Frysztaka podczas warsztatów Szkoły Dialogu. Fot. Archiwum Fundacji Forum Dialogu Między Naroda
"Spacerownik", czyli przewodnik stworzony przez uczniów z Frysztaka, ma pomóc w poznaniu historii przedwojennej ludności żydowskiej.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 we Frysztaku uczestniczą właśnie w warsztatach Szkoły Dialogu.

- To kontynuacja zajęć, które organizowaliśmy w ubiegłym roku. Ich efektem było zorganizowanie przez uczniów wycieczki po Frysztaku śladami rodzin żydowskich, które niegdyś zamieszkiwały tę miejscowość - wyjaśnia Ola Tomaszewska, koordynatorka programu "Szkoła Dialogu".

Na podstawie zebranych informacji uczniowie chcą teraz opracować "Spacerownik". - Praca uczniów polega na dotarciu do większej liczby źródeł i uzupełnieniu zeszłorocznych materiałów. Gimnazjaliści przygotują przewodnik samodzielnie z niewielkim wsparciem dwóch naszych trenerów i nauczyciela - tłumaczy koordynatorka.

Uczniowie jeszcze nie zdecydowali, w jakiej formie opublikują przewodnik - w wersji audio, strony internetowej czy broszury. Ma być gotowy do 15 grudnia i weźmie udział w konkursie na najlepszy projekt uczniowski, którego finał odbędzie się podczas gali "Szkoły Dialogu" w styczniu 2014 r.
- Wstępną wersję Spacerownika przedstawią już 21 października, podczas wycieczki śladami lokalnej społeczności żydowskiej - mówi Ola Tomaszewska. - Gościem będzie Henryk Błoniarz, 83-latek, który doskonale pamięta czasy wojny i Żydów z Frysztaka.

Młodzież chce się skupić na getcie, porodówce i rytuałach dotyczących narodzin i śmierci w kulturze żydowskiej oraz na synagodze i dwóch kirkutach.

- Na początku XX wieku tutejsza gmina żydowska liczyła już 73,2 proc. ogółu mieszkańców. W czasie II wojny światowej hitlerowcy utworzyli tu getto, a potem dokonali eksterminacji Żydów. Część z nich trafiła do obozu zagłady w Bełżcu - opowiada koordynatorka. - Z miejsc związanych z kulturą żydowską zachował się stary cmentarz, na którym znajduje się około 30 macew.

Fundacja Forum Dialogu Między Narodami, która organizuje warsztaty "Szkoły Dialogu", jest organizacją pozarządową zajmującą się od piętnastu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24