Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy trudno zrobić nawet krok, pomóc może Lokomat

al
Pierwszy na Podkarpaciu Lokomat znajduje się w ośrodku rehabilitacji Rehamed-Center w Tajęcinie k. Rzeszowa.
Pierwszy na Podkarpaciu Lokomat znajduje się w ośrodku rehabilitacji Rehamed-Center w Tajęcinie k. Rzeszowa. Rehamed-Center
O Lokomacie, nowoczesnym urządzeniu do nauki chodzenia rozmawiamy z dr JOANNĄ DUDEK, fizjoterapeutką z ośrodka rehabilitacji Rehamed-Center.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Lokomatu?

Gdy trudno zrobić nawet krok, pomóc może Lokomat
Rehamed-Center

(fot. Rehamed-Center)

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Lokomatu?

Trening na Lokomacie jest niemożliwy do przeprowadzenia w przypadku występowania deformacji narządu ruchu, uniemożliwiających przystosowanie ortez do nóg pacjenta, przy niestabilnym kręgosłupie i złamaniach czy zaawansowanej osteoporozie.

Przeciwwskazaniem są również odleżyny, poważne problemy z krążeniem, brak współpracy pacjenta z personelem obsługującym Lokomat oraz usztywnienie bioder, kolan i stawów skokowych.

Nazwa Lokomat wielu osobom nic nie mówi. A jednak to urządzenie daje wiele nadziei chorym, którzy z różnych powodów utracili umiejętność chodzenia. Na czym polega jego działanie?

Lokomat to najnowocześniejsze na świecie urządzenie służące do nauki i poprawy chodu. Działa ono na zasadzie zewnętrznego szkieletu mocowanego do nóg pacjenta i sterującego ich pracą. Oprogramowanie tego aparatu kontroluje przemieszczanie się uda i podudzia.

Lokomat składa się z bieżni oraz systemu dynamicznego odciążenia, umożliwiającego trening również osobom, które nie są w stanie ćwiczyć pod pełnym obciążeniem własnej masy ciała. Oprogramowanie sprzętu pozwala na dowolne ustawianie parametrów chodu, takich jak prędkość, długość kroku, zakresy ruchu w stawach biodrowych i kolanowych.

Komu zaleca się ćwiczenia na tym sprzęcie?

Lokomat jest szczególnie przydatny w terapii pacjentów z zaburzeniami chodu spowodowanymi ubytkami neurologicznymi tj. po udarach mózgu, urazach rdzenia kręgowego, urazach czaszkowo-mózgowych, w stwardnieniu rozsianym czy pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Ćwiczenia na Lokomacie zalecamy również pacjentom z chorobami zwyrodnieniowymi stawów kończyn dolnych, z rdzeniowym zanikiem mięśni czy osłabieniem mięśni wynikającym z długotrwałego bezruchu (np. w wyniku urazu w obrębie kończyn dolnych).

Wiele tych schorzeń jest nieodwracalnych. Jakie korzyści daje zatem ćwiczenie na Lokomacie?

Urządzenie odtwarza naturalny chód i umożliwia wielokrotne powtarzanie tego fizjologicznego wzorca, co stymuluje tworzenie się nowych połączeń nerwowych w centralnym układzie nerwowym.

Trening sprzyja więc poprawie zakresu ruchów, stabilności postawy, samodzielności poruszania się, prędkości chodu oraz wytrzymałości. Dynamiczne odciążenie, które zapewnia Lokomat pozwala na wczesne podjęcie nauki chodu bez potrzeby uzyskania dostatecznej siły mięśniowej.

Nie mam siły w mięśniach, ale ćwiczę?

Tak. Dzięki wczesnemu rozpoczęciu treningu chodu, zmniejszamy niekorzystne efekty długiego unieruchomienia, przyspieszamy powrót funkcji, obniżamy patologiczne napięcie mięśniowe i zapobiegamy powikłaniom ze strony układu krążenia i oddechowego.

Ponadto systematyczne obciążanie kończyn dolnych zapobiega rozwojowi osteoporozy, a w konsekwencji groźnych złamań. Lokomat zapewniając prawidłowe cykle chodu (czas przenoszenia kończyny, długość kroku, prędkość chodu) zapobiega rozwojowi nieprawidłowych kompensacji i pomaga kształtować prawidłowy chód.

Czy urządzenie naprawdę może nauczyć człowieka chodzić?

Oczywiście, że tak, choć pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim zależy to od tego, jaka jest przyczyna utraty umiejętności chodzenia, wieku pacjenta i czasu od urazu. Nie ma obecnie na świecie lepszego urządzenia, które z taką precyzją wykonywałoby wzorce ruchowe chodu. Dodatkowo skuteczność Lokomatu analizowana jest w różnych ośrodkach badawczych na całym świecie i potwierdzona w wiarygodnych publikacjach naukowych.

Więcej informacji na: www.rehamed-center.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24