Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedemnastowieczna Cerkiew w Bałuciance już wyremontowana [WIDEO]

Tomasz Jefimow
Tomasz Jefimow
Zabytkowa siedemnastowieczna cerkiew po 11 latach znów zatętniła życiem. Kilkaset osób miało okazję podziwiać jej piękno. Przyszli miejscowi, przyjechali kuracjusze z uzdrowisk w Rymanowie-Zdroju i Iwoniczu-Zdroju i turyści.

Okazją była msza ekumeniczna odprawiona przez biskupa Stanisława Jamrozka, proboszcza parafii grekokatolickiej w Komańczy i dziekana sanockiego ks. Andrzeja Żurawia, proboszcza parafii w Rymanowie Mieczysława Szostka oraz proboszcza parafii w Króliku Polskim Wiesława Słotwińskiego.

Nabożeństwem tym rozpoczęto "Dni Pamięci - Śladami Kultury Łemkowskiej".

Do Bałucianki przyjechali też potomkowie byłych mieszkańców, członkowie Stowarzyszenia Łemków z Truskawca na Ukrainie.

- Byłem tu dwa lata temu. Wtedy dusza mnie bolała, jak zobaczyłem, w jakim stanie jest cerkiew. Przecież tu modlili się moi przodkowie. Obok, na cmentarzu pochowana jest moja prababcia - wspomina Jaroslaw Odrehiwskij. - Bardzo się cieszymy, że nasza pamiątka została uratowana - mówi.

Jeszcze kilka lat temu cerkiew była w takim stanie, że mogła się w każdej chwili zawalić. Teraz wygląda tak, jak pierwotnie ją zbudowano. Jej ocalenie było możliwe dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi, gminy, konserwatora zabytków, marszałka i ministra kultury. Jest teraz nie tylko miejscem kultu, ale także miejscem spotkań miłośników historii, pełni też funkcję muzeum.

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Bogurodzicy, leży na Szlaku Architektury Drewnianej, pomiędzy Iwoniczem-Zdrojem a Rymanowem-Zdrojem. Łączy dwa style cerkwi łemkowskiej: wschodni i zachodni. W jej wnętrzu znajduje się dwuczęściowy zabytkowy ikonostas z XVII i XVIII wieku.

Na dokończenie remontu czeka jeszcze historyczny mur z kamienia łamanego oraz kamienna trzyarkadowa, parawanowa wieża dzwonna.

Cerkiew w Bałuciance jest kościołem filialnym parafii w Króliku Polskim.

- Chcemy, żeby służyła tym, którzy chcą się w tej świątyni modlić - mówi proboszcz Wiesław Słotwiński - Podczas większych uroczystości będą w niej odprawiane msze. Moim marzeniem jest, żeby powrócić do odpustu, który miałby się odbywać 15 sierpnia. Na pewno będziemy sprawować tu pogrzeby i oczywiście, jeśli ktoś będzie miał życzenie zawrzeć tu ślub to jak najbardziej zapraszamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24