Jesteś tu: Strona główna Kraj i świat Artykuł

Absurdalne pytania w testach na prawo jazdy? W internecie huczy od plotek

Dodano: 4 sierpnia 2013, 7:45 Autor:

W internecie roi się od trącących absurdem pytań, które podobno są w testach na prawo jazdy
- Test teoretyczny na prawo jazdy składa się z 32 pytań. Na jego rozwiązanie jest 25 minut. 20 pierwszych pytań dotyczy przepisów ruchu drogowego. Pozostałe, to wiedza specjalistyczna: pierwsza pomoc i obsługa pojazdu – informuje Paweł Łosiniecki.

- Test teoretyczny na prawo jazdy składa się z 32 pytań. Na jego rozwiązanie jest 25 minut. 20 pierwszych pytań dotyczy przepisów ruchu drogowego. Pozostałe, to wiedza specjalistyczna: pierwsza pomoc i obsługa pojazdu – informuje Paweł Łosiniecki. (fot. Fot. Krzysztof Kapica)

Jaką długość powinien mieć drążek od skrzyni biegów? Jaka jest częstotliwość migania kierunkowskazu na minutę? Jakie są wymiary tablicy rejestracyjnej? Co ma zrobić kierowca, kiedy jadąc samochodem odczuje ból brzucha? To tylko przykładowe pytania, które miały pojawiać się na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy.

- To dla kogo jest to prawko? Dla tych, co znają przepisy ruchu drogowego, czy tylko dla lekarzy i mechaników samochodowych – komentują internauci.

Źle zapamiętali, przekręcili

Za przygotowanie pytań na egzamin teoretyczny w całej Polsce są odpowiedzialne: Instytut Transportu Samochodowego oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

- Żadne z tych pytań nie pochodzi z naszej bazy – zarzeka się Marcin Kaleta z PWPW. Udowodnić tego jednak nie może. Powód? - Nie wolno nam upubliczniać pytań z testów.

Do przytoczonych na wstępie pytań nie przyznaje się także Mikołaj Krupiński z ITS. -Tylko dwa z wymienionych pytań mają zbliżony zakres tematyczny z pytaniami, które mogą pojawić się na egzaminie państwowym. To jedyna zbieżność z naszymi pytaniami – twierdzi Krupiński i podobnie, jak nasz poprzedni rozmówca tłumaczy, że nie wolno mu ich upubliczniać.

Skąd więc wzięły się absurdy, którymi pasjonują się kursanci w Internecie?

- Kandydaci na kierowców nie mają możliwości zapisać pytań, jakie padły na egzaminie teoretycznym. Zapamiętują je. Jedni lepiej, drudzy gorzej. Nie dziwi zatem fakt, że w obiegu pojawiają się pytania, które nie mają nic wspólnego z pytaniami egzaminu państwowego - przekonuje Krupiński.

Zabawa w głuchy telefon

O pytaniach o długość drążka, czy wymiary tablicy rejestracyjnej w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie nie słyszeli.

- Egzaminatorzy z takimi pytaniami ani razu się nie spotkali. Może trafiały się podobne, a kursanci je przekręcili - zastanawia się dyrektor Marek Ząbek.

Potwierdza to Paweł Łosiniecki, egzaminator nadzorujący rzeszowskiego WORD. Mimo, że baza pytań jest tajna, część z nich poznał.

- Jeśli jakaś osoba nie zaliczyła testu i chce sprawdzić, gdzie popełniła błąd, zwraca się do mnie. Wówczas mogę wejść na historię kandydata i pokazać mu, które odpowiedzi błędnie zaznaczył – mówi. Zagadnień, którymi dzielą się na forach internauci nie widział. - To jest trochę jak głuchy telefon. Ktoś nie zapamięta pytania, przekręci je i poda dalej. W ten sposób tworzą się takie historie – mówi.

Jedno można o testach na prawko można powiedzieć na pewno – odkąd zmieniły się przepisy, teorię zalicza zdecydowanie mniej kursantów niż wcześniej.

Czytaj więcej o:
  • egzamin na prawo jazdy
  • prawo jazdy
  • WORD
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.