Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas porodu możesz żądać znieczulenia

Alina Bosak
Lek. med. Janusz Kidacki jest ordynatorem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Specjalistycznym "Pro-Familia”.
Lek. med. Janusz Kidacki jest ordynatorem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Specjalistycznym "Pro-Familia”. Bartosz Frydrych
Rozmowa z lek. med. JANUSZEM KIDACKIM, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii na temat znieczulania podczas porodu.

Znieczulenia porodów i cięć cesarskich są prowadzone według wytycznych Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii i rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Dopuszczają one znieczulenia na życzenie rodzącej, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich.

Ból porodowy można łagodzić:
- różnymi metodami niefarmakologicznymi,
- przez pozajelitowe (domięśniowe lub dożylne) podawanie leków przeciwbólowych,
- poprzez analgezję wziewną
- za pomocą metod znieczulenia regionalnego.

Niefarmakologiczne sposoby na ból porodowy:
- głębokie oddychanie
- ćwiczenia rozluźniające mięśnie
- zmiana pozycji
- masaż
- kąpiel, prysznic
- TENS
- wydawanie dźwięków
- kołysanie i kręcenie biodrami jak w tańcu
Źródło: Szkoła Rodzenia "Pro-Familia"

Czy poród bardzo boli?

Skurcze, pojawiające się w pierwszej fazie porodu nie wszystkie kobiety opisują jako bolesne. Często przypominają bóle menstruacyjne i pojawiają się falami. Skurcz się zbliża, narasta, osiąga szczyt i szybko ustępuje. Najpierw skurcze są rzadkie, a potem się nasilają. Skurczom rozwierającym szyjkę macicę towarzyszy ból w dole brzucha i w dolnej części kręgosłupa (okolica krzyżowo-lędźwiowa). W miarę postępu porodu obejmuje cewkę moczową i odbytnicę.

W szkole rodzenia radzą, by w pierwszej fazie przytrzymać się drabinki, usiąść na piłce lub worku sako. Pomaga też masaż.

Są to metody niewystarczające dla wszystkich kobiet. Dlatego wiele pacjentek życzy sobie znieczulenia farmakologicznego. Podczas porodu z wyboru stosowane jest znieczulenie zewnątrzoponowe tzw. epiduralne.

Kobieta może wybrać, czy to będzie znieczulenie ogólne czy tylko miejscowe?
Decyzję o sposobie znieczulenia podejmuje anestezjolog wspólnie z prowadzącymi poród lekarzem i położną. Musi się na nie również zgodzić rodząca. Pacjentka musi być także w pełni poinformowana o wszystkich możliwych powikłaniach.

W którym momencie porodu podaje się znieczulenie?

Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się w pierwszej, aktywnej fazie porodu, przy otwarciu szyjki macicy na szerokość około 5 cm. Anestezjolog najpierw znieczula skórę, więc ukłucie nie jest bardzo bolesne, a następnie podaje lek do kanału kręgowego. Wprowadza cewnik do dalszego prowadzenia porodu. Podczas znieczulenia może pojawić się przejściowe uczucie "słabych" nóg, ale z naszego doświadczenia wynika, że pacjentki mają możliwość poruszania się. Kobieta czuje skurcz, ale poród nie boli.

Czy takie znieczulenie ma negatywny wpływ na dziecko?

Znieczulenie może spowodować wydłużenie drugiej fazy porodu, ale nie ma to wpływu na stan dziecka. Jeżeli nie ma postępu porodu, jest to technika, która może być potem zastosowana do cięcia cesarskiego.

Cięcie cesarskie rzadko wykonuje się u kobiet pod narkozą. Dlaczego?

Do cięć cesarskich stosuje się znieczulenie ogólne lub regionalne. Z wyboru jest to znieczulenie podpajęczynówkowe, które jest bezpieczniejsze dla matki i dla dziecka. Narkoza u kobiet w ciąży wiąże się z większym ryzykiem ciężkich powikłań.

Leżę na stole operacyjnym, widzę anestezjologa, a ktoś przecina mi brzuch. Co czuję?

Działanie znieczulenia rdzeniowego można porównać do znieczulenia u dentysty. Czujemy przecież nacisk wiertła na ząb, ale nie odczuwamy bólu. Podobnie jest z cięciem cesarskim. Czujemy lekki dotyk, ale nie ból. Poza tym, przytomna matka zaraz po wyjęciu dziecka może przytulić je do piersi.

Niektóre kobiety skarżą się po takim zabiegu na silny ból głowy.

U niektórych pacjentów po znieczuleniach regionalnych występuje tzw. popunkcyjny ból głowy. Pojawia się on kilka dni po zabiegu i nasila przy wstawaniu. Ból może utrzymywać się nawet miesiąc, ale najczęściej ustępuje samoistnie po dwóch, trzech dniach. Innym, częstym zjawiskiem są bóle pleców.

Jednak u około 7 proc. kobiet po porodach bóle pleców występują niezależnie od tego, czy stosowały jakiekolwiek znieczulenie. Ideałem przygotowania pacjentki do znieczulenia jest wizyta u anestezjologa jeszcze w ciąży. W trzecim trymestrze lekarz anestezjolog przeprowadza wywiad, zleca niezbędne badania i informuje pacjentkę o możliwych powikłaniach i działaniach niepożądanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24