Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze zamienią dworek na pałac. Okręgowa Izba Lekarska kupiła letnią rezydencję Lubomirskich

Ewa Kurzyńska
Letni Pałac Lubomirskich zbudowano pod koniec XVII w. na terenie dawnej winnicy Mikołaja Spytka LIgęzy. Zaprojektował go prawdopodobnie Tylman z Gameren. Gmach rozbudowano w połowie następnego stulecia, kiedy dla Lubomirskich pracował architekt Karol Widemann. Wówczas Pałac otaczał ogród z chińską altaną oraz zwierzyniec. Na początku XX w. budynek należał do rodziny Kostheimów, potem Nieciów. Mieszkanie na piętrze wynajmowała rodzina Grotowskich i tu w 1933 r. urodził się Jerzy Grotowski, słynny reformator teatru. W latach 80. ub. wieku gruntownej renowacji poddano elewację Pałacu. Mieścił się tu Instytut Muzyki, a potem - Informatyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Letni Pałac Lubomirskich zbudowano pod koniec XVII w. na terenie dawnej winnicy Mikołaja Spytka LIgęzy. Zaprojektował go prawdopodobnie Tylman z Gameren. Gmach rozbudowano w połowie następnego stulecia, kiedy dla Lubomirskich pracował architekt Karol Widemann. Wówczas Pałac otaczał ogród z chińską altaną oraz zwierzyniec. Na początku XX w. budynek należał do rodziny Kostheimów, potem Nieciów. Mieszkanie na piętrze wynajmowała rodzina Grotowskich i tu w 1933 r. urodził się Jerzy Grotowski, słynny reformator teatru. W latach 80. ub. wieku gruntownej renowacji poddano elewację Pałacu. Mieścił się tu Instytut Muzyki, a potem - Informatyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Bartosz Frydrych
Informacja o tym, kto jest nowym właścicielem pałacu przy ul. Dekerta w Rzeszowie pojawiła się w internetowej "Wikipedii". O jej zweryfikowanie zwróciliśmy się do prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie.

- Faktycznie, to prawda - przyznał dr Krzysztof Szuber. - Planujemy renowację pałacu. Tak, by odzyskał dawny blask. To budynek wyjątkowy, jedna z wizytówek miasta.

Cena? To tajemnica

Nim rezydencja trafiła w ręce lekarzy przez lata dzierżawił ją od miasta Uniwersytet Rzeszowski. W ub. roku prawa do tej zabytkowej budowli odzyskała rodzina Nieciów, ostatni, prywatni właściciele rezydencji. Mówiło się wówczas, że szacowana wartość zabytku wynosi ok. 5-6 mln zł. Czy tyle musiał wyłożyć samorząd lekarski, by odkupić pałac?

- To pytanie dotyczy szczegółów biznesowych, więc nie będę rozmawiał na ten temat - ucina doktor Szuber.

Przywrócić dawny blask

Bez względu jednak na to, ile wydano na zakup, to jeszcze nie koniec wydatków. Rezydencja Lubomirskich wymaga odnowienia. Ostatnie większe prace remontowe miały miejsce tutaj w latach 80. ub. wieku.

- Renowacji wymaga dach, stolarka okienna, detale architektoniczne, elewacja. Odnowienia potrzebuje także ogrodzenie otaczające pałac - mówi Izabela Kazimierz, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Rzeszowie.

Spotkanie informacyjne z konserwatorem zabytków już się odbyło.

- Pozostały mi po nim bardzo dobre wrażenia. Nowi właściciele pałacu chcą przeprowadzić prace starannie, zgodnie w wymogami konserwatorskimi. Niewykluczone, że zechcą przywrócić oryginalny układ pomieszczeń - dodaje Izabela Kazimierz.

Kiedy prace mogłyby ruszyć?

- To sprawa wciąż otwarta. Nie wybraliśmy jeszcze firmy, która mogłaby się zająć remontem, nie powstał na razie szczegółowy projekt. To kwestie, które wymagają czasu, gdyż ciąży na nas odpowiedzialność za godny wizerunek pałacu - mówi dr Krzysztof Szuber.

Dworek na sprzedaż

Termin przeprowadzki Izby lekarskiej do nowej siedziby pozostaje wciąż sprawą otwartą. Wiele będzie zależeć m.in., od tego, jak szybko uda się sprzedać dotychczasową siedzibę Izby, czyli dworek przy ul. Reformackiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24