Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Górny odchodzi po 21 latach posługi [ZDJĘCIA+WIDEO]

Anna Janik
Pochodzący z Lubnia k. Myślenic bp Kazimierz Górny kapłanem jest od 53 lat, biskupem od 28 lat, a ordynariuszem diecezji rzeszowskiej od 1992 r., czyli od momentu powołania diecezji rzeszowskiej przez papieża Jana Pawła II. Nową diecezję budował od podstaw, tworząc struktury niemal wszystkich instytucji, m.in. Kurii Diecezjalnej, Seminarium Duchownego, Muzeum Diecezjalnego, Sądu Biskupiego i Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Z posługą biskupią w rzeszowskiej diecezji od lat łączył też pracę w centralnych strukturach polskiego Kościoła. Jest członkiem Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Rodzin.
Pochodzący z Lubnia k. Myślenic bp Kazimierz Górny kapłanem jest od 53 lat, biskupem od 28 lat, a ordynariuszem diecezji rzeszowskiej od 1992 r., czyli od momentu powołania diecezji rzeszowskiej przez papieża Jana Pawła II. Nową diecezję budował od podstaw, tworząc struktury niemal wszystkich instytucji, m.in. Kurii Diecezjalnej, Seminarium Duchownego, Muzeum Diecezjalnego, Sądu Biskupiego i Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Z posługą biskupią w rzeszowskiej diecezji od lat łączył też pracę w centralnych strukturach polskiego Kościoła. Jest członkiem Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Rodzin. Krystyna Baranowska
Po 21 latach posługi odchodzi biskup Kazimierz Górny. W katedrze żegnali go dzisiaj prominenci i tłumy wiernych.
Pożegnanie Biskupa Kazimierza GórnegoDiecezja Rzeszowska pożegnała Biskupa Kazimierza Górnego

Pożegnanie Biskupa Kazimierza Górnego

- Pamiętam, że kiedy z niepokojem przeżywałem przeniesienie z Krakowa do Rzeszowa jeden z księży pocieszył mnie tak: "Niech się ksiądz biskup nie martwi, spotka tam ksiądz dobrych ludzi". Te słowa się spełniły, bo spotkałem tu i wspaniałych kapłanów i wiernych świeckich - mówił podczas uroczystej mszy św. w rzeszowskiej katedrze biskup Kazimierz Górny.

- Parafrazując słowa Melchiora Wańkowicza powiem, że gdyby jeszcze raz powierzono mi kierować jakąś diecezją, wybrałbym was, drodzy bracia i siostry - mówił wzruszony biskup.

Katedra wypełniona po brzegi

Msza dziękczynna za posługę pierwszego biskupa rzeszowskiego odbyła się dzisiaj w rzeszowskiej katedrze. W komplecie zjawiły się na niej władze miasta i województwa, byli i obecni posłowie, senatorowie, władze uczelni wyższych, dyrektorzy szkół, przedstawiciele służb mundurowych, komendanci, generałowie, niektórzy aż znad morza. Wśród gości zza granicy zjawił się był m.in. arcybiskup Edward Nowak z Rzymu i biskup Jan Ozga z Kamerunu. W sumie wokół ołtarza zgromadziło się ponad 100 duchownych.

Wśród wiernych nie brakowało rodzin z dziećmi, delegacji parafii całej diecezji i przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich, w tym kół Caritas, pierwszej organizacji, jaką powołał do życia bp Górny. Podczas homilii bp Edward Białogłowski podkreślał wyjątkowość misji biskupa w kościele, który jest jego filarem i pierwszym nauczycielem słowa Bożego.

Szczęść Boże pasterzu

Zaznaczył też, że szczególnym rysem posługiwania bpa Górnego było chrześcijańskie miłosierdzie, troska o wielką i małą ojczyznę, a także jej podstawową komórkę, jaką jest rodzina.

- Kierować przez miłość i z miłości to wielka sztuka. Pasterzu, w przededniu przekazania kierowania diecezją Twojemu następcy na urzędzie, mówimy Ci dziś wszyscy "Bóg zapłać" i "Szczęść Boże" w dalszej posłudze biskupa-seniora, który kościół lokalny zna i kocha. Ufamy, że nadal będziesz nam służył swoim doświadczeniem, cierpieniem, modlitwą i pracą - mówił bp pomocniczy diecezji.

Swoje podziękowania wyrażali też samorządowcy, podkreślając kolejno rolę biskupa w utworzeniu w Rzeszowie uniwersytetu, poszerzania granic miasta, a także życzliwość dla działań władz, mających na celu rozwój Rzeszowa. Wzruszony biskup kilkukrotnie dziękował wiernym i kapłanom za życzliwość, z jaką spotykał się na każdym kroku swojej 21-letniej służby w diecezji.

- Dziękuję za wasze niezwykłe świadectwo wiary i miłości chrześcijańskiej. Noszę was wszystkich w moim sercu, a całą diecezję oraz mojego następcę ks. bpa Jana polecam opiece Pani Rzeszowa - mówił hierarcha na zakończenie mszy.

Gdzie zamieszka biskup-senior?

Ingres bpa Jana Wątroby zaplanowano na sobotę 20 lipca o godz. 16.30 w rzeszowskiej katedrze. Gdzie po objęciu przez niego obowiązków duszpasterskich zamieszka biskup-senior Górny? Jedną z wersji powtarzanych przez wiernych jest dla niego remontowany jest właśnie dworek na Słocinie, który pięć lat temu MSWiA przekazało rzeszowskiej kurii w zamian za utracone tereny na Staromieściu. Chodzi o ok. 4 ha należące do parafii św. Józefa, które w latach 50. zostało upaństwowione. Kościół nigdy nie otrzymał wynagrodzenia za te utracone nieruchomości. Rekompensatą stał się więc wyceniony na 3 mln zł dworek. Okalający go park to już własność miasta, udostępniona mieszkańcom, chętnie tam spacerującym.

W dworku trwa kapitalny remont, łącznie z wymianą instalacji. Choć duchowni starali się pozyskać na prace środki unijne, jedyne pieniądze z zewnątrz to 150 tys. zł od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Za te pieniądze zostanie wyremontowany m.in. dach z częściową wymianą więźby i położeniem dachówki w miejsce blachy. Kuria nie zdradza na razie przeznaczenia obiektu, powtarzając, że "to własność prywatna". Wiadomo jednak, że ma być w nim część mieszkalna. Czy będzie zajmowana przez byłego ordynariusza diecezji rzeszowskiej?

- To gdzie mieszkają ustępujący biskupi zależy od możliwości. Czasem po prostu zostają w swoich dawnych rezydencjach - tłumaczy ks. dr Janusz Sądel, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. - W dworku na Słocinie ks. biskup raczej nie osiądzie - zaznacza.

Choć wydaje się, że decyzja jest już podjęta, kuria nie chce też zdradzać, jakie lokum zajmie bp Jan Wątroba, następca bpa Górnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24