Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz być mamą, dbaj o siebie

Alina Bosak
Podczas konsultacji, lekarz ginekolog m.in. zmierzy ciśnienie krwi, przeprowadzi wywiad dotyczący przebytych i trwających chorób.
Podczas konsultacji, lekarz ginekolog m.in. zmierzy ciśnienie krwi, przeprowadzi wywiad dotyczący przebytych i trwających chorób. Krystyna Baranowska
Rozmowa z dr n. med. KRZYSZTOFEM CEBULAKIEM, specjalistą ginekologiem-położnikiem ze Szpitala Specjalistycznego "Pro-Familia" w Rzeszowie.

Po co przygotowywać się do ciąży?

Bo warto. Wiele kobiet nie planuje ciąży, tymczasem starania o to, aby mama była zdrowa w ciąży, powinny się zacząć jeszcze przed jej pojawieniem się. Konieczna może być zmiana trybu życia na bardziej higieniczny. Zmniejszenie nadwagi, odstawienie używek poprawia naszą płodność. Ciążę warto planować także z innych powodów. Chociażby dlatego, by jej nie utracić już na samym początku. Bo powodem poronienia może być nie tylko wada genetyczna, wada rozwojowa macicy czy cukrzyca, o której kobieta nie wie, ale i infekcja wirusowa lub chory ząb.

Jakim badaniom warto się poddać?

Po pierwsze tym, które co roku powinna mieć wykonywane każda dorosła kobieta, niezależnie od tego, czy planuje ciążę - badanie piersi, USG, cytologia. Zanim dziecko zostanie poczęte, dobrze także sprawdzić grupę krwi, wykonać morfologię, badanie ogólne moczu, ocenić poziom cukru i sprawdzić, czy kobieta nie choruje na toksoplazmozę, cytomegalię lub różyczkę, które grożą wadami rozwojowymi u dziecka. Obowiązkowe są także badania HIV i HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C).

Podczas konsultacji, lekarz ginekolog zmierzy ciśnienie krwi, przeprowadzi wywiad dotyczący przebytych i trwających chorób. Zapyta o wady genetyczne i wrodzone, o choroby, m.in. takie, jak cukrzyca, nadciśnienie, wady serca czy choroby autoimmunologiczne. Ważne będą informacje dotyczące utraconych ciąż, chorób ginekologicznych, zabiegów operacyjnych, wad rozwojowych, przebytych zakażeń czy stosowanej antykoncepcji.

Co powie ginekolog, gdy kobieta z chorobą przewlekłą typu cukrzyca, padaczka czy astma, oświadczy, że chce zajść w ciążę?

Nie odradza, ale prosi, aby wcześniej udała się do swojego lekarza prowadzącego chorobę, który odpowiednio ustawi jej leczenie. By leki, które musi zażywać jak najmniej szkodziły poczętemu dziecku. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę bez tych wcześniejszych przygotowań, najrozsądniej będzie jak najszybciej skonsultować się z opiekującym się nią specjalistą.

Zażywanie kwasu foliowego przed zajściem w ciąż jest ważne?

Tak, trzeba je zacząć co najmniej 2 miesiące wcześniej. Produkty przemiany kwasu foliowego są budulcem ośrodkowego układu nerwowego i odpowiadają za jego prawidłowy rozwój. Ich brak może spowodować takie wady rozwojowe u płodu, jak uszkodzenie cewy nerwowej np. wystąpienie przepukliny kręgosłupa. Branie kwasu foliowego w znaczącym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia tych wad i ryzyko poronień.

Co ze szczepionkami?

Przed zajściem w ciążę lekarz może zlecić szczepienia przeciwko żółtaczce i różyczce (jeśli kobieta na nią nie chorowała i nie była szczepiona w dzieciństwie). Bardzo ważne jest, aby kobieta co roku szczepiła się przeciw grypie. Jest to najskuteczniejsza metoda zapobiegająca infekcjom grypowym, które w ciąży są bardzo niebezpieczne.

Przyszłym mamom radzi pan także zrezygnować z palenia? Dlaczego, skoro dziecka w brzuchu jeszcze nie ma?

Nikotyna gromadzi się w organizmie i oczyszczanie trwa latami. Dlatego dobrze jest rzucić papierosy przed zajściem w ciążę. Ale wiem, że kobiety, które palą bardzo trudno namówić na pozbycie się nałogu wcześniej. Ciąża daje w tym względzie silną motywację i kłamstwem są wymówki typu: "już za późno na odstawienie, bo co złego miało się stać i tak się stało" albo "jak za szybko rzucę, zaszkodzę dziecku".

Dziecko matki palącej wygląda mało okazale. Jest gorzej odżywione, niedotlenione, dużo mniej waży. Kobieta, która chce być matką, powinna także bezwzględnie odstawić narkotyki, nie stosować dopalaczy i zrezygnować całkowicie z alkoholu, który może uszkodzić płód na każdym etapie ciąży.

Przyszła mama ma dbać o kondycję fizyczną, ale unikać ekstremalnych sportów i nie planować urlopu w egzotycznych krajach, by nie narazić się na jakąś nieznaną i groźną chorobę. Dieta kobiety ciężarnej powinna być bardzo urozmaicona, bogata w owoce, warzywa z małą ilością soli. Można powiedzieć tak - dbałość o zdrowie w ciąży odwdzięczy się urodzeniem zdrowego dziecka - a rodzicom tylko o to chodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24