Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Ruszył system ZIP. Sprawdź, gdzie się leczyłeś i za ile [FILMY]

Dodano: 3 lipca 2013, 7:00 Autor:

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta już działa. Teraz nie wychodząc z domu w internecie sprawdzimy, kiedy byliśmy u lekarza, jakie zlecił nam badania czy przepisał leki.
Po zarejestrowaniu się w systemie ZIP na swoim komputerze możemy sprawdzić np. historię swojej choroby, ile NFZ zapłacił lekarzowi za poradę czy zabieg

Po zarejestrowaniu się w systemie ZIP na swoim komputerze możemy sprawdzić np. historię swojej choroby, ile NFZ zapłacił lekarzowi za poradę czy zabieg (fot. BARTOSZ FRYDRYCH)

Przeczytaj więcej

System ZIP wystartował 1 lipca i ma już ponad 300 użytkowników z naszego regionu. - Zainteresowanie jest bardzo duże. Co chwilę przychodzą nowe osoby, by dopełnić rejestracji - informowała wczoraj Agnieszka Brzuszek z oddziału NFZ w Rzeszowie.

Gdy zapowiadano premierę ZIP-a urzędnicy funduszu obiecywali: system będzie łatwy w obsłudze i czytelny. Postanowiliśmy to sprawdzić. Z dowodem osobistym zgłaszam się do siedziby NFZ przy ul. Zamkowej w Rzeszowie. Na razie tylko tutaj można się rejestrować. Procedura faktycznie okazuje się prosta. Nie mija pięć minut, gdy opuszczam urząd z zabezpieczoną kopertą, w której mam indywidualny login i hasło. Na redakcyjnym komputerze wchodzę na swój profil. Chcę sprawdzić, gdzie i kiedy byłam u lekarza. Nie mogę. Powód?

- Od rejestracji musi minąć 24 godziny, by system udostępnił pełne dane. Po tym czasie pacjent ma wgląd w informacje o sobie od 2008 roku do dzisiaj - wyjaśnia Marek Jakubowicz, rzecznik oddziału NFZ w Rzeszowie.
Historię swoich kontaktów z publiczną służbą zdrowia poznała wczoraj pani Renata z Rzeszowa. Gdy pokazuje nam swój profil w oczy rzuca się informacja, że w ciągu ostatnich pięciu lat jej leczenie w publicznych lecznicach kosztowało w sumie 4,5 tys. zł.

Na ekranie komputera widnieje przejrzysta lista gdzie i kiedy była u lekarza. Pozycja pierwsza: wizyta u alergologa. Koniec maja. Klika. Pojawia się informacja, że pacjentce udzielono porady lekarskiej oraz wykonano spirometrię. NFZ zapłacił za te świadczenia 47 zł.- System umożliwi wgląd w liczne dane dotyczące pacjenta. Dzięki niemu można sprawdzić albo sobie przypomnieć, kiedy byliśmy u specjalisty, w jakiej placówce medycznej, jakie leki refundowane nam przepisano - wyjaśnia Marek Jakubowicz.

ZIP to nie tylko przydatny informator, ale także ważne narzędzie kontroli. Dzięki niemu można sprawdzić, czy nie doszło do nadużyć. Jakich? Przykład: pacjent przegląda swoje dane i widzi, że NFZ zapłacił lekarzowi za poradę, która nigdy nie miała miejsca.- Taka sytuacja może być wynikiem błędu lub celowego nadużycia. Jeżeli otrzymamy od pacjenta zgłoszenie o wykrytych nieprawidłowościach, to będziemy wszczynać kontrolę i wyjaśniać sprawę – zapowiada Jakubowicz.
Skarga będzie musiała zostać wniesiona osobiście. W przyszłości mamy zyskać także możliwość zgłaszania zastrzeżeń droga elektroniczną.

ZIP to program, z którego można korzystać dobrowolnie. Rejestracja i dostęp do danych są darmowe.
- Wszystkich zainteresowanych działaniem systemu zapraszamy w sobotę w godz. 10-15 na Dni Otwarte. W tym czasie będzie można zarejestrować się i zadać urzędnikom pytania na temat ZIP-a - zachęca Marek Jakubowicz.

Czytaj więcej o:
  • NFZ
  • Podkarpacie
  • zdrowie
  • Zintegrowany Informator Pacjenta
  • ZIP
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.