Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie otwierają się na dzieci

Beata Terczyńska
MUR zorganizował już pierwsze zajęcia pokazowe. Mali goście mogli podziwiać gwoździe wbijane bananem, kruszące się róże i chrupki, przy jedzeniu których dymi z nosa i ust.
MUR zorganizował już pierwsze zajęcia pokazowe. Mali goście mogli podziwiać gwoździe wbijane bananem, kruszące się róże i chrupki, przy jedzeniu których dymi z nosa i ust. KRYSTYNA BARANOWSKA
Po Politechnice Dziecięcej i Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym na WSIiZ, także Uniwersytet Rzeszowski planuje zajęcia dla najmłodszych.

Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał przy niemieckim uniwersytecie w Tybindze w 2002 r. W Polsce pierwsze uniwersytety dziecięce zaczęto zakładać w 2007 r.

- Zajęcia będą prowadzone raz w miesiącu, w soboty, na różnych wydziałach, w trzech grupach wiekowych: uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, klas 4-6 oraz gimnazjaliści - mówi dr Irena Jurasińska, pełnomocnik rektora ds. organizacji MUR. - Każda z grup ma liczyć maksymalnie 60 osób. Zajęcia będą bezpłatne. Rekrutację zorganizujemy we wrześniu.

Jeżeli zgłosi się więcej chętnych niż będzie miejsc, uczelnia zrobi losowanie. W kolejnych latach pierwszeństwo będą mieli ci, którym w tym roku nie uda się dostać na uniwersytet dziecięcy.

- Dla dzieci pracowników UR utworzymy oddzielną grupę - mówi Jurasińska.

Studenci MUR dostaną identyfikatory oraz indeksy, w których będą zbierać wpisy konieczne do zaliczenia roku. Tematyka i długość zajęć będą dostosowane do wieku. O ich bezpieczeństwo dbać będą studenci - wolontariusze z wydziału medycznego.
Chociaż MUR rekrutację organizuje we wrześniu, to niedawno zaprosił już dzieci wraz z rodzicami na zajęcia pokazowe. Mogli się przekonać, jak ciekawe wykłady zaoferują od października poszczególne wydziały UR.

- Mali studenci przekonają się, że nauka nie musi być nudna. Na wydziale matematyczno-przyrodniczym dowiedzą się m.in., dlaczego samoloty latają, kiedy człowiek wynalazł narzędzia, kto i co się tak naprawdę przyciąga albo co matematyka ma wspólnego z bezpieczeństwem na drodze - podaje przykłady dr Jurasińska. - Na wydziale biologiczno-rolniczym - jak powstaje ciasto, jak wyprodukować jogurt. Podyskutują o zabójczych napojach i niezdrowych "zapychaczach" i zastanowią się, co w trawie piszczy. Na wydziale prawa i administracji wcielą się w role sędziów. Wydział sztuki zaprosi na zajęcia z grafiki warsztatowej i malarstwa. To tylko nieliczne z propozycji.

Uczą dzieci ekonomii

Zajęcia dla najmłodszych organizują już inne rzeszowskie uczelnie. Właśnie zakończył się drugi semestr Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego działającego przy WSIiZ. W spotkaniach prowadzonych w formie wykładów i warsztatów uczestniczyło 120 uczniów z piątych i szóstych klas.

- Zainteresowanie zajęciami przerosło nasze oczekiwania. Liczba chętnych kilkakrotnie przekroczyła liczbę miejsc. Już w pierwszych dniach naboru mieliśmy komplet uczestników - mówi Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ. - To pokazuje, że uczniowie chcą pogłębiać wiedzę ekonomiczną w niekonwencjonalny sposób. Zapisy na kolejną edycję EUD już od września. Jeśli liczba chętnych przekroczy liczbę miejsc, czyli 120, uczestnicy będą losowani.

EUD powstał z inicjatywy Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Rzeszów jest jednym z 7 polskich miast, które biorą w niej udział. Uczestnictwo w zajęciach jest nieodpłatne. Semestr obejmuje sześć spotkań trwających 2 godziny lekcyjne w formie wykładów i warsztatów, w których dzieci odgrywają rozmaite role: kierowników zespołów, negocjatorów, inwestorów giełdowych lub specjalistów ds. marketingu.

Losowanie na politechnice

Także zadaniem Politechniki Dziecięcej jest pokazanie młodym "studentom" czegoś, czego nie zobaczą w szkołach. Proponuje wykłady z fizyki, mechaniki, chemii czy astronomii, prowadzone przez wykładowców PRz, jak i specjalistów z zewnątrz. PDz adresowana jest do dzieci w wieku
6-12 lat. Zajęcia odbywają się w soboty, raz w miesiącu. Rekrutacja polega na losowaniu uczestników spośród wszystkich zgłoszeń i prowadzona jest na początku każdego semestru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24