Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Jasionka ma drogę kołowania za 60 mln

Beata Terczyńska
W piątek malowano oznakowanie drogi kołowania.
W piątek malowano oznakowanie drogi kołowania. BARTOSZ FRYDRYCH
Dzięki inwestycji, pod koniec wakacji, z lotniska Jasionka będzie mogło startować nie 6, a 12 samolotów na godzinę

Pół miliona pasażerów przewinęło się w ubiegłym roku przez Jasionkę. W tym przez 5 miesięcy - już ponad 200 tys. Największe nasilenie ruchu jest w środy i niedziele. W tych dniach bywa 16 startów i lądowań samolotów pasażerskich, ok. 3 - 10 awionetek i do 30 samolotów szkolnych.

- Dawniej wąskim gardłem był mały terminal, później zbyt mała płyta postojowa. Po wykonaniu tych inwestycji okazało się, że największym problemem jest brak drogi kołowania na pas startowy i szybkiego zjechania z niego po wylądowaniu, jeszcze przy dużej prędkości samolotu - mówił w piątek Jan Domagalski, kierownik projektów Portu Lotniczego Rzeszów- Jasionka.

Inwestycja została podzielona na dwie części. Pierwsza właśnie się zakończyła. Gotowy jest odcinek o długości ok. 1850 m. Powstała także infrastruktura techniczna oświetlenia nawigacyjnego, odwodnienie, łącznik szybkiego zjazdu z drogi startowej i dwa prostopadłe z nią łączniki. Koszt to ok. 60 mln zł, z czego 25 mln to dofinansowanie unijne.

Dreamliner? Czemu nie

W tym tygodniu rozpoczną się kontrole nadzoru budowlanego. Możliwe, że jeszcze w wakacje droga zostanie oddana do użytku. Kiedy rozpocznie się budowa kolejnego odcinka o długości ok. 1350 m, na razie nie wiadomo. - Będziemy obserwowali, jak rośnie ruch pasażerski i na bieżąco zareagujemy. Na razie wystarczy nam ten pierwszy odcinek - wyjaśnia Domagalski.

Droga kołowania jest szeroka na 23 m i ma dwa pobocza szerokie na 10,5 m każde. Jej parametry oraz wszystkich łączników dostosowane są do największych samolotów świata. Może więc u nas spokojnie wylądować dreamliner.

Beton badany wielokrotnie

Jacek Zwiech, dyr. kontraktu z firmy Max Bögl Polska, która była wykonawcą robót, jako ciekawostkę zdradza, że do budowy drogi kołowania zużyto im 40,4 tys. m sześc. betonu. Wykopano też 36,5 tys. m sześc. ziemi i zdjęli 147 m kw. humusu, co można przeliczyć na 2,9 tys. ciężarówek o ładowności 25 ton. Przy pracach związanych z oświetleniem ułożono ok. 10 km kabla. Budowa, przy której pracowało ok. 200 osób, trwała od maja ubiegłego roku.

- O jakość drogi kołowania, która ma betonową nawierzchnię o grubości 30 cm, jesteśmy spokojni. - mówi Zwiech. - Mamy wyniki przewyższające wymagania jakościowe.

Kontrolowało to kilka laboratoriów. Nadzór miał także Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

- Dodatkowo podpisaliśmy umowę z centrum technologii Politechniki Rzeszowskiej, które specjalizuje się w badaniu betonu, by mieć dodatkowe niezależne wyniki - dodaje Domagalski

Lotnisko coraz okazalsze

To nie jedyna trwająca inwestycja w porcie w Jasionce. Zmodernizowana została droga startowa na odcinku 700 m. Stawiane są dwa olbrzymie hangary, w których będą się odbywały przeglądy samolotów. Trzeci chce postawić firma z kanadyjskim kapitałem, zajmująca się remontem śmigłowców. Kończy się budowa zaplecza technicznego - budynków z częścią garażową i serwisową dla pojazdów obsługi naziemnej lotniska. Za kilka tygodni lotnisko ogłosi przetarg na modernizację świateł podejścia do lądowania. Będą one umożliwiały lądowania w gorszych warunkach. Jeszcze w tym roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce oddać do użytku nową wieżę kontroli lotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24