Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie działa przedszkole dla dzieci z autyzmem

Alina Bosak
Pieniądze na funkcjonowanie przedszkola pochodzą z dotacji urzędu miasta oraz od prywatnych darczyńców.
Pieniądze na funkcjonowanie przedszkola pochodzą z dotacji urzędu miasta oraz od prywatnych darczyńców. Krystyna Baranowska
Punkt przedszkolny przy ul. Saskiej 56 prowadzi Rzeszowskie Stowarzyszenie na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych "Solis Radius". To jedyna na Podkarpaciu specjalistyczna placówka, która zapewnia pomoc dzieciom z różnymi postaciami autyzmu.

2 kwietnia na Rynku w Rzeszowie odbędą się I Rzeszowskie Obchody Światowego Dnia Autyzmu. W godz. 15-18 zaplanowano koncerty, spektakl teatralny dla dzieci i zabawy. Będzie można porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się problematyką autyzmu. Kolorem Światowego Dnia Autyzmu jest niebieski, dlatego Stowarzyszenie "Solis Radius" (KRS 0000043032), które jest organizatorem imprezy, prosi rzeszowian, aby w geście solidarności założyli na siebie coś w tym kolorze, a właścicieli sklepów i firm - o podświetlenie swoich witryn niebieskim światłem.

- Jesteśmy "pełnowymiarowi", tzn. zapewniamy opiekę od 7.30 do 16.00, dzięki czemu rodzice naszych podopiecznych mogą pracować, prowadzić normalne zawodowe życie - dodaje Agata Pieniążek, prezes stowarzyszenia.

Terapia pełną parą

Punkt przedszkolny powstał w wynajętym budynku, który wyremontowano dzięki darowiznom, m.in. z 1 proc. podatku dochodowego. Do przedszkola przyjmowane są dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. To dokument, który musi być wydany przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Wymagane jest także orzeczenie o niepełnosprawności.

- W tej chwili obejmujemy opieką 16 dzieci i zatrudniamy na etacie 12 terapeutów oraz dodatkowo 6 specjalistów - od logopedii, rehabilitacji, kinezyterapii, gimnastyki korekcyjnej, muzykoterapii. W sumie 20 osób. Są to fachowcy z odpowiednim wykształceniem, pedagodzy, nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia zgodnie z odpowiednim indywidualnym programem terapeutyczno-edukacyjnym - opowiada Jacek Babis. - Przyjmujemy dzieci od 3. do 10. roku życia. Mamy 4 grupy po 4 dzieci i tylu opiekunów, że możemy prowadzić terapię "jeden na jeden", koncentrując się na każdym podopiecznym z osobna.

- Pomocą obejmujemy całe województwo. Są osoby, które sprowadzają się do naszego regionu, aby zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą terapię. Przenoszą całe swoje życie, żeby syn czy córka mogli codziennie chodzić do naszego przedszkola - zdradza Agata Pieniążek. - Tak zrobiła m.in. jedna rodzina z Tomaszowa Lubelskiego.

Chcą otworzyć szkołę

W budynku przy Saskiej obok przedszkola funkcjonuje również Ośrodek Terapeutyczny SOLIS RADIUS.

- W ciągu 2 lat objęliśmy wsparciem ponad 200 osób, wypracowując ponad 30 tysięcy godzin terapeutycznych. Pieniądze na te zajęcia i eksploatację obiektu przekazuje PFRON. W pozostałych zajęciach korzystamy ze wsparcia władz miasta i województwa - mówi Jacek Babis.

Stowarzyszenie planuje uruchomić szkołę z klasami 1-3, a także rozwijać ofertę dla starszych autyków, którzy skończyli 16 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24