Jesteś tu: Strona główna Edukacja Artykuł

W Rzeszowie działa porzedszkole dla dzieci z autyzmem

Dodano: 31 marca 2013, 13:45 Autor:

Punkt przedszkolny przy ul. Saskiej 56 prowadzi Rzeszowskie Stowarzyszenie na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych "Solis Radius”. To jedyna na Podkarpaciu specjalistyczna placówka, która zapewnia pomoc dzieciom z różnymi postaciami autyzmu.

2 kwietnia na Rynku w Rzeszowie odbędą się I Rzeszowskie Obchody Światowego Dnia Autyzmu. W godz. 15-18 zaplanowano koncerty, spektakl teatralny dla dzieci i zabawy. Będzie można porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się problematyką autyzmu. Kolorem Światowego Dnia Autyzmu jest niebieski, dlatego Stowarzyszenie "Solis Radius” (KRS 0000043032), które jest organizatorem imprezy, prosi rzeszowian, aby w geście solidarności założyli na siebie coś w tym kolorze, a właścicieli sklepów i firm - o podświetlenie swoich witryn niebieskim światłem.

- Jesteśmy "pełnowymiarowi”, tzn. zapewniamy opiekę od 7.30 do 16.00, dzięki czemu rodzice naszych podopiecznych mogą pracować, prowadzić normalne zawodowe życie - dodaje Agata Pieniążek, prezes stowarzyszenia.

Terapia pełną parą

Punkt przedszkolny powstał w wynajętym budynku, który wyremontowano dzięki darowiznom, m.in. z 1 proc. podatku dochodowego. Do przedszkola przyjmowane są dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. To dokument, który musi być wydany przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Wymagane jest także orzeczenie o niepełnosprawności.

- W tej chwili obejmujemy opieką 16 dzieci i zatrudniamy na etacie 12 terapeutów oraz dodatkowo 6 specjalistów - od logopedii, rehabilitacji, kinezyterapii, gimnastyki korekcyjnej, muzykoterapii. W sumie 20 osób. Są to fachowcy z odpowiednim wykształceniem, pedagodzy, nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia zgodnie z odpowiednim indywidualnym programem terapeutyczno-edukacyjnym - opowiada Jacek Babis. - Przyjmujemy dzieci od 3. do 10. roku życia. Mamy 4 grupy po 4 dzieci i tylu opiekunów, że możemy prowadzić terapię "jeden na jeden”, koncentrując się na każdym podopiecznym z osobna.

- Pomocą obejmujemy całe województwo. Są osoby, które sprowadzają się do naszego regionu, aby zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą terapię. Przenoszą całe swoje życie, żeby syn czy córka mogli codziennie chodzić do naszego przedszkola - zdradza Agata Pieniążek. - Tak zrobiła m.in. jedna rodzina z Tomaszowa Lubelskiego.

Chcą otworzyć szkołę

W budynku przy Saskiej obok przedszkola funkcjonuje również Ośrodek Terapeutyczny SOLIS RADIUS.

- W ciągu 2 lat objęliśmy wsparciem ponad 200 osób, wypracowując ponad 30 tysięcy godzin terapeutycznych. Pieniądze na te zajęcia i eksploatację obiektu przekazuje PFRON. W pozostałych zajęciach korzystamy ze wsparcia władz miasta i województwa - mówi Jacek Babis.

Stowarzyszenie planuje uruchomić szkołę z klasami 1-3, a także rozwijać ofertę dla starszych autyków, którzy skończyli 16 lat.

Czytaj więcej o:
  • autyzm
  • niepełnosprawni
  • przedszkole
  • Rzeszów
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.