Sport

Rozgrywki makroregionu juniorów. Co pokaże nasza młodzież?

Dodano: 14 marca 2013, 20:15 Autor:

Mamy nadzieje, że juniorzy starsi rzeszowskiej Stali będą liczyć w walce o pierwsze miejsce.

Mamy nadzieje, że juniorzy starsi rzeszowskiej Stali będą liczyć w walce o pierwsze miejsce. (fot. Krzysztof Kapica)

W lipcu 2010 roku cieszyliśmy się z brązowych medali mistrzostw Polski juniorów starszych, które zgarnęli zawodnicy Stali SprintExpress Rzeszów.

Rzeszowianie mieli sporo szczęścia przy losowaniu I i II rundy eliminacji MP, a w finałowym turnieju nasz zespół pokazał charakter.

Stal rozbiła wtedy 4-0 Koronę Kielce, prowadziła 2-0 w meczu z Zagłębiem Lubin późniejszym triumfatorem rozgrywek.

Nowa i nowsza formuła
Obecnie, w nowej formule, o tytuł mistrza Polski juniorów starszych walczy Stal SprintExpress i Stal Stalowa Wola. O "majstra” juniorów młodszych rywalizować będzie Stal Mielec i Karpaty Krosno.

W tym systemie (sezon 2012/13) rozgrywek o tytuł mistrza Polski każdy z uczestników makroregionu aby móc wejść do finałowego turnieju (czwórka najlepszych w kraju) musi wygrać swoją ligę.

Polska została podzielona na 4 ligi zwane makroregionami. Nasi rywalizują z drużynami z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Tak więc liczy się każdy punkt, każdy mecz, o medale MP powalczą tylko mistrzowie makroregionów.

PZPN przedstawił już jednak jeszcze nowszy projekt rozgrywek młodzieżowych na sezon 2013/14 i kolejne. Zakłada on powstanie Centralnej Ligi Juniorów, w której oprócz tegorocznych uczestników makroregionów, szansę gry otrzymałaby najlepsza drużyna po rundzie wiosennej z ligi wojewódzkiej.

Rozgrywki nadal toczyłyby się w czterech makroregionach, z tym, że każda z tych lig ma liczyć nie 8, a 12 drużyn.

Mistrz Polski zostanie wyłoniony systemem pucharowym. Z każdej ligi do kolejnej fazy awansują po dwie drużyny (mistrz z rozstawieniem), które zagrają systemem pucharowym także w samym finale (dwa spotkania).

– To fajna idea, tylko pytanie czy nasze kluby stać na tak kosztowną formułę. Najpierw jednak czekają nas zmagania w makroregionie z turniejem finałowym. To już spory krok do przodu, rozsądniejszy sposób walki o mistrza Polski – zauważa Roman Borawski, opiekun juniorów młodszych Stali Mielec.

Nie mamy się czego wstydzić
Jak ocenić szanse naszych drużyn w naszych makroregionach? Juniorzy starsi Stali SprintExpress Rzeszów obiecują walkę o najwyższe laury.

– Ważny będzie dobry start. Jeśli zapunktujemy w pierwszych dwóch kolejkach, to nabierzemy pewności siebie i będziemy kierować się na fotel lidera – mówi Dawid Płoch, obrońca rzeszowskiej Stali.

Mniej obiecujemy sobie po juniorach Stali Stalowa Wola.

– W sparingach graliśmy bardzo nierówno i teraz na pewno nikt na nas nie stawia. Postaramy się o kilka niespodzianek. Według mnie w walce o 1. miejsce liczyć się będzie Stal Rzeszów i Sandecja – twierdzi Patryk Tur, napastnik Stali SW.

Juniorzy młodsi Karpat Krosno makroregion rozpoczną od meczu z rówieśnikami z Mielca. Więcej spodziewamy się po uczniach mieleckiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, ale to właśnie Karpaty mogą być "czarnym koniem” tych rozgrywek.

– U mnie decydującą kwestią będzie zdrowie chłopaków z podstawowej "11” – podkreśla Roman Borawski, trener mielczan.

– Nie czujemy żadnej presji. Chłopcy mają posmakować gry na wyższym poziomie i myślę, ze podołają zadaniu – tłumaczy Jan Eustachiewicz, opiekun krośnian, który prawdopodobnie straci (na rzecz I drużyny) dwóch zdolnych juniorów. Dawid Kuliga i Albert Telesz trenują z III-ligowym seniorskim zespołem Karpat.

Czytaj więcej o:
  • juniorzy
  • makroregion
  • młodzież
  • piłka nożna
  • Stal Rzeszów
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Hokeista Ciarko Sanok: szczęście się od nas odwróciło

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.