Fotografie licealistki z Rzeszowa zawisną na krakowskim Rynku

Dodano: 3 marca 2013, 9:45 Autor:

Agnieszka Ciasnocha z IV LO zwyciężyła "opowieścią” o Łukaszu Cieplińskim i jego łączniczce.
- Robiłam zdjęcia tak, aby człowiek przechodzący przez krakowski Rynek przystanął i chwilę pomyślał o "Żołnierzach Wyklętych” - mówi Agnieszka Ciasnocha, zdobywczyni Grand Prix.

- Robiłam zdjęcia tak, aby człowiek przechodzący przez krakowski Rynek przystanął i chwilę pomyślał o "Żołnierzach Wyklętych” - mówi Agnieszka Ciasnocha, zdobywczyni Grand Prix. (fot. Krystyna Baranowska)

Podczas uroczystego koncertu w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie Agnieszka odebrała nagrodę Grand Prix ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza”, zorganizowanego przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i stowarzyszenie Passionart.

Zwyciężyła dzięki zdjęciu "Pamięć wiecznie żywa”, na którym pokazała Janinę Wierzbicką-Kopeć, łączniczkę z AK, obok symbolicznego grobu Łukasza Cieplińskiego na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.

Ja i łączniczka

- Moja rodzina od bardzo dawna jest związana z wojskowością - mówi licealistka. - Babcia i dziadek byli pracownikami cywilnymi w wojsku, a mama pracuje w biurze związku kombatanckiego. To za jej pośrednictwem poznałam panią Janinę, która w czasie wojny była łączniczką podpułkownika Cieplińskiego - żołnierza września '39 i wojska podziemnego podczas II wojny światowej, zamordowanego w 1951 r. przez UB w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

Organizatorzy konkursu chcieli, aby autor fotografii pokazał coś, co go osobiście dotyka. Agnieszka mówi, że spotkanie z panią Janiną, która dziś jest starszą, elegancką panią, a kiedyś narażała życie dla ojczyzny, było dla niej ważnym przeżyciem. To ona jest bohaterką zdjęć prowadzącą widza do miejsc związanych z Cieplińskim. Na Pobitno, na Wilkowyję, gdzie jest pomnik Żołnierzy Wyklętych, i pod Dwór Chłapowskich w Słocinie, gdzie spotykali się żołnierze armii podziemnej i odbywały się ćwiczenia podchorążaków.

- Dzięki zwycięstwu Agnieszki te miejsca zobaczą także turyści przechodzący przez krakowski Rynek, bo tam od kwietnia będzie prezentowana wystawa prac laureatów konkursu - mówi Małgorzata Szczupakowska, nauczycielka historii w IV LO, która zgłosiła Agnieszkę do konkursu i będzie jej towarzyszyć podczas jutrzejszej gali w Krakowie. Obie dodają, że w pracę Agnieszki zaangażowała się podczas lekcji historii cała II g, która jest klasą humanistyczną.

Historia nie musi być nudna

- Staram się zachęcać uczniów do udziału w wielu konkursach. Nie zawsze sukcesy są tak duże, ale sprawiają, że uczniowie odkrywają fascynującą stronę historii - dodaje nauczycielka. - Z tego samego powodu jeździmy na lekcje muzealne, przygotowujemy rekonstrukcje historycznych wydarzeń i wykorzystujemy możliwości, jakie dają multimedia.

Ponieważ Danuta Stępień, dyrektor IV LO, uważa, że z nowej technologii trzeba czerpać pełnymi garściami, szkoła jest dobrze wyposażona w materiały multimedialne. Na historii uczniowie korzystają z interaktywnych map, oglądają ciekawe filmy, archiwalne dokumenty, nagrania posiedzeń przedwojennego sejmu itp.

- W liceum stawiamy nie tylko na przedmioty ścisłe. Nowy profil humanistyczno-prawny ma się koncentrować na rozszerzonym programie z historii, języka polskiego, dodatkowych godzinach języka łacińskiego - dodaje pani Małgorzata.

A kim chce być zdobywczyni Grand Prix?

- Fotografią i sztuką interesuję się od 4 lat. W tym kierunku chciałabym się dalej kształcić - zdradza.

Czytaj więcej o:
  • Ciepliński
  • Łukasz
  • Rzeszów
  • Żołnierze Wyklęci
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.