Sposób na haluksy - taping pomaga koślawym paluchom

Dodano: 24 stycznia 2013, 10:30 Autor:

Początkowo deformacja palucha jest mało widoczna i nie boli. Z czasem rozwija się stan zapalny, pojawia się zaczerwienienie, pieczenie i ból. Haluksy trzeba leczyć.
- Na występowanie haluksów narażone są szczególnie  kobiety noszące często i przed długi czas wąskie w buty na wysokim obcasie - mówi Sabina Mikita (na zdjęciu z Joanną Banaś).

- Na występowanie haluksów narażone są szczególnie kobiety noszące często i przed długi czas wąskie w buty na wysokim obcasie - mówi Sabina Mikita (na zdjęciu z Joanną Banaś). (fot. Krzysztof Kapica)

Paluch koślawy charakteryzuje się odchyleniem pierwszego dużego palca stopy i przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia.

- Haluksy naprawdę uprzykrzają życie i utrudniają chód. Człowiek nie może normalnie spacerować, stopy są zniekształcone i trudno nam włożyć własne buty - podkreśla Sabina Mikita, fizjoterapeutka z Centrum Rehabilitacji Ortopedycznej w Rzeszowie.

Fizjoterapeutka zaznacza, że problem z haluksami częściej mają kobiety (najczęściej zaczyna się już przed 20 rokiem życia) niż mężczyźni. Może to wynika z tego, że panowie noszą wygodniejsze obuwie. Kobiety bardzo często natomiast torturują stopy m.in. wysokimi obcasami i spiczastymi czubkami.

- Zdarzają się przypadki, ze haluksy występują rodzinnie, genetycznie. Mogliśmy jej odziedziczyć po naszych rodzicach lub dziadkach - dodaje Sabina Mikita.
Paluch koślawy może być także wynikiem naszej nadwagi lub ciągłej pracy na stojąco. Częściej występuje u ludzi z płaskostopiem lub przykurczem ścięgna Achillesa.

Mam haluksy

Większość z nas odczuwa ból i ma kłopoty z długotrwałym chodzeniem jednak nie od razu korzysta z pomocy specjalisty.

- I to jest błąd. W początkowej fazie choroby mamy szansę na usunięcie problemu. Jednak nie powinniśmy robić tego na własną rękę - zaznacza specjalista.

Radzi, aby najpierw skorzystać z wizyty u ortopedy. Najczęściej zleci on zrobienie zdjęcia RTG i określi skalę problemu. W gabinecie dowiemy się też, co możemy zrobić, by spowolnić wzrost haluksów (bo one rosną) i ulżyć bolącym stopom.

Polecane jest stosowanie aparatów korygujących i tapingu (poprawiają niewłaściwe położenie palucha) oraz skorzystanie z fizykoterapii (jonoforeza, laser, magnetronik, ultradźwięki), które łagodzą miejscowy stan zapalny i dolegliwości bólowe.

- Skuteczną metodą walki z tą dolegliwością jest operacja - zapewnia Sabina Mikita. – To ostateczny krok, gdy leczenie innymi metodami nie pomogło. Sama operacja jest bezbolesna, bo przeprowadza się ją w znieczuleniu.

Zabieg polega na przecięciu kości, ustawieniu jej w odpowiedniej pozycji i ustabilizowaniu .

Jednak stopa dochodzi do siebie nawet do kilku tygodni. Pacjent musi używać specjalnego obuwia i stosować się do zaleceń specjalisty.

Profilaktyka koślawego palucha

- Na występowanie haluksów narażone są szczególnie kobiety noszące często i przed długi czas buty na wysokim obcasie, z wąsko zakończonymi czubkami - kolejny raz podkreśla fizjoterapeutka.

Specjalistka w profilaktyce zaleca się ograniczenie nałogowego noszenia nieodpowiedniego obuwia oraz dbanie o naszą wagę.

Czytaj więcej o:
  • deformacja stopy
  • haluksy
  • koślawy paluch
  • ortopeda
  • rehabilitant
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.