Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola skarbowa sprawdzi twoje aukcje na allegro

Anna Janik
Kupując na allegro od osoby fizycznej towar za ponad 1000 złotych, powinniśmy zgłosić to do urzędu skarbowego i zapłacić 2 proc. podatku. Jeśli tego nie zrobimy, grożą nam karne odsetki
Kupując na allegro od osoby fizycznej towar za ponad 1000 złotych, powinniśmy zgłosić to do urzędu skarbowego i zapłacić 2 proc. podatku. Jeśli tego nie zrobimy, grożą nam karne odsetki Krzysztof Kapica
Czy zakupy w sieci mogą się skończyć wizytą w urzędzie skarbowym? Okazuje się, że tak i to zarówno, kiedy na serwisach aukcyjnych towary wystawiamy i kupujemy. W ubiegłym roku Urząd Kontroli Skarbowej zakończył kontrole 22 podmiotów działających online.

Jak się okazuje internauci z Podkarpacia łącznie z odsetkami zalegali na kwotę ponad 2,6 mln zł! To osoby fizyczne, które często sprzedawały towary w internecie, czerpały z tego regularne dochody, a nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej. W grupie znaleźli się także przedsiębiorcy, którzy sprzedawali na portalach aukcyjnych, wykorzystując oprócz swojego, również konta zarejestrowane na inne osoby. Żeby ukryć dochody i nie płacić podatku posługiwały się też ich rachunkiem bankowym.
Fiskus sprawdza aktywność w sieci

Ponieważ z roku na rok zwiększa się ilość i wartość transakcji w internecie, również skarbówka coraz częściej zagląda na serwisy aukcyjne. A tam aktywność zarejestrowanych użytkowników jest łatwa do sprawdzenia przez inspektorów.

- Zmieniające się realia prowadzenia działalności gospodarczej, w tym rozwój Internetu spowodowały także dostosowanie metod kontroli skarbowej - przyznaje Teresa Piechowicz z rzeszowskiego UKS. - Przypominam, że od transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu w określonych przypadkach też trzeba płacić podatki - dodaje.

Po pół roku - bez podatku

Podstawowym kryterium jest skala sprzedaży. Jeśli ktoś regularnie sprzedaje przedmioty w sieci, skarbówka potraktuje to jako sposób na zarobek, czyli prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Wtedy trzeba zapłacić podatek dochodowy w zależności od progu podatkowego: 19, 30 lub 40 proc (w przypadku spraw do 2009r.) lub 18, 32 proc. (obecnie).

- Zwolnieni jesteśmy z niego wtedy, gdy na sprzedaż okazjonalnie wystawiamy jakąś część swojego majątku, obojętnie czy jest to stara komoda czy zegarek, którego nie używamy. Towary muszą być w naszym posiadaniu nie krócej niż 6 miesięcy - wyjaśnia Marcin Rymaszewski wiceprzewodniczący zarządu Podkarpackiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych w Rzeszowie.

Jeśli sprzedajemy rzecz, którą kupiliśmy taniej np. kilka tygodni wcześniej, automatycznie stajemy się płatnikami VAT. Nawet, jeśli nie mamy własnej firmy.

Uwaga. O rozliczenie VAT-u nie muszą się martwić tylko osoby, których przychody ze sprzedaży nie przekroczą 150 tys. zł. rocznie.

Kupujący online też płacą

Są też sytuacje, w których to kupujący powinni zapłacić podatek. Chodzi o należności z tytułu czynności cywilnoprawnych, taki sam, który płacimy kupując od kogoś np. samochód. Zasada jest prosta: jeśli od osoby fizycznej kupiliśmy przedmiot wart więcej niż tysiąc złotych najpóźniej dwa tygodnie po kupnie powinniśmy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i wpłacić na konto fiskusa 2 proc. wartości przedmiotu. Problemu nie ma, kiedy kupujemy coś od firmy, która płaci już podatek VAT.

- Dodatkowo trzeba pamiętać, że podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa przedmiotu, a nie ta ustalona przez sprzedawcę. Jeśli fiskus uzna, że cena nie odpowiada wartości zakupu, wezwie do jej podwyższenia - tłumaczy doradca podatkowy.

Skarbówka do tego celu może powołać biegłego, a kosztami wydania opinii obciążyć podatnika.

- Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy trzeba zarejestrować działalność gospodarczą np. z uwagi na oferowany towar, a także czy i jaki podatek należy zapłacić można zwrócić się do odpowiednich organów o interpretację indywidualną - radzi Teresa Piechowicz z rzeszowskiego UKS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24