Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Kontrola skarbowa sprawdzi twoje aukcje na allegro

Dodano: 4 stycznia 2013, 12:30 Autor:

Czy zakupy w sieci mogą się skończyć wizytą w urzędzie skarbowym? Okazuje się, że tak i to zarówno, kiedy na serwisach aukcyjnych towary wystawiamy i kupujemy. W ubiegłym roku Urząd Kontroli Skarbowej zakończył kontrole 22 podmiotów działających online.
Kupując na allegro od osoby fizycznej towar za ponad 1000 złotych, powinniśmy zgłosić to do urzędu skarbowego i zapłacić 2 proc. podatku. Jeśli tego nie zrobimy, grożą nam karne odsetki

Kupując na allegro od osoby fizycznej towar za ponad 1000 złotych, powinniśmy zgłosić to do urzędu skarbowego i zapłacić 2 proc. podatku. Jeśli tego nie zrobimy, grożą nam karne odsetki (fot. Krzysztof Kapica)

Jak się okazuje internauci z Podkarpacia łącznie z odsetkami zalegali na kwotę ponad 2,6 mln zł! To osoby fizyczne, które często sprzedawały towary w internecie, czerpały z tego regularne dochody, a nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej. W grupie znaleźli się także przedsiębiorcy, którzy sprzedawali na portalach aukcyjnych, wykorzystując oprócz swojego, również konta zarejestrowane na inne osoby. Żeby ukryć dochody i nie płacić podatku posługiwały się też ich rachunkiem bankowym.
Fiskus sprawdza aktywność w sieci

Ponieważ z roku na rok zwiększa się ilość i wartość transakcji w internecie, również skarbówka coraz częściej zagląda na serwisy aukcyjne. A tam aktywność zarejestrowanych użytkowników jest łatwa do sprawdzenia przez inspektorów.

- Zmieniające się realia prowadzenia działalności gospodarczej, w tym rozwój Internetu spowodowały także dostosowanie metod kontroli skarbowej - przyznaje Teresa Piechowicz z rzeszowskiego UKS. – Przypominam, że od transakcji dokonywanych za pośrednictwem Internetu w określonych przypadkach też trzeba płacić podatki – dodaje.

Po pół roku – bez podatku

Podstawowym kryterium jest skala sprzedaży. Jeśli ktoś regularnie sprzedaje przedmioty w sieci, skarbówka potraktuje to jako sposób na zarobek, czyli prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Wtedy trzeba zapłacić podatek dochodowy w zależności od progu podatkowego: 19, 30 lub 40 proc (w przypadku spraw do 2009r.) lub 18, 32 proc. (obecnie).

- Zwolnieni jesteśmy z niego wtedy, gdy na sprzedaż okazjonalnie wystawiamy jakąś część swojego majątku, obojętnie czy jest to stara komoda czy zegarek, którego nie używamy. Towary muszą być w naszym posiadaniu nie krócej niż 6 miesięcy - wyjaśnia Marcin Rymaszewski wiceprzewodniczący zarządu Podkarpackiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych w Rzeszowie.

Jeśli sprzedajemy rzecz, którą kupiliśmy taniej np. kilka tygodni wcześniej, automatycznie stajemy się płatnikami VAT. Nawet, jeśli nie mamy własnej firmy.

Uwaga. O rozliczenie VAT-u nie muszą się martwić tylko osoby, których przychody ze sprzedaży nie przekroczą 150 tys. zł. rocznie.

Kupujący online też płacą

Są też sytuacje, w których to kupujący powinni zapłacić podatek. Chodzi o należności z tytułu czynności cywilnoprawnych, taki sam, który płacimy kupując od kogoś np. samochód. Zasada jest prosta: jeśli od osoby fizycznej kupiliśmy przedmiot wart więcej niż tysiąc złotych najpóźniej dwa tygodnie po kupnie powinniśmy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i wpłacić na konto fiskusa 2 proc. wartości przedmiotu. Problemu nie ma, kiedy kupujemy coś od firmy, która płaci już podatek VAT.

- Dodatkowo trzeba pamiętać, że podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa przedmiotu, a nie ta ustalona przez sprzedawcę. Jeśli fiskus uzna, że cena nie odpowiada wartości zakupu, wezwie do jej podwyższenia - tłumaczy doradca podatkowy.

Skarbówka do tego celu może powołać biegłego, a kosztami wydania opinii obciążyć podatnika.

- Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy trzeba zarejestrować działalność gospodarczą np. z uwagi na oferowany towar, a także czy i jaki podatek należy zapłacić można zwrócić się do odpowiednich organów o interpretację indywidualną – radzi Teresa Piechowicz z rzeszowskiego UKS.

Czytaj więcej o:
  • aukcja internetowa
  • kontrola skarbowa
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Finał akcji "Kurtka dla malucha"

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.