Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie przez nos zoperują mózg

Ewa Kurzyńska
Dr n. med. Jan Flakiewicz, ordynator w Szpitalu Wojewódzkim nr 2: - Tkanka mózgowa jest niezwykle delikatna. Podczas zabiegu wymgagana jest wyjątkowa precyzja
Dr n. med. Jan Flakiewicz, ordynator w Szpitalu Wojewódzkim nr 2: - Tkanka mózgowa jest niezwykle delikatna. Podczas zabiegu wymgagana jest wyjątkowa precyzja KRYSTYNA BARANOWSKA
Zabiegi bez otwierania czaszki pacjenta przeprowadzą lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

Rozszerzenie zakresu operacji, jakie wykonują rzeszowscy neurochirurdzy, będzie możliwe dzięki zakupowi nowoczesnego sprzętu. Endoskop kosztował blisko pół miliona zł.

Pierwsze zabiegi już w styczniu

- Udało się go kupić dzięki dotacji samorządu województwa - podkreśla Janusz Solarz, dyrektor SW nr 2 w
Rzeszowie.

Endoskop jest już w szpitalu. Pierwsze zabiegi z jego użyciem zaplanowano na styczeń. Nową metodą będzie można pomóc m. im. chorym z gruczolakiem przysadki mózgowej.

- Zabieg wykonuje się przez nos i zatokę nosową pacjenta - wyjaśnia dr n. med. Jan Flakiewicz, ordynator oddziału neurochirurgii w SW nr 2.

Endoskop przypomina cienką, elastyczną rurkę. W środku jest kanał roboczy dla narzędzi chirurgicznych. Na końcu przewodu znajduje się mini kamera, która pozwala lekarzowi "zajrzeć" w głąb ciała pacjenta. Uzyskany obraz jest przesyłany do monitora na sali operacyjnej.

Bez rozcinania czaszki

- To dla nas bardzo ważne. Tkanka mózgowa jest niezwykle delikatna. Podczas zabiegu każdy ruch ma znaczenie, kluczowa jest precyzja - dodaje doktor Flakiewicz.

Technika endoskopowa pozwala uniknąć otwierania czaszki pacjenta. Dzięki temu operacja jest mniej ryzykowna niż klasyczna. Rzadziej zdarzają się powikłania, pacjent szybciej wraca do zdrowia. - W planach mamy wykonywanie ok. 100 zabiegów z użyciem endoskopu rocznie - wylicza ordynator.

Oprócz usuwania gruczolaków przysadki nową techniką, będzie można wykonywać biopsje, leczyć krwiaki, opróżniać ropnie i cysty oraz operować guzy zlokalizowane w układzie komorowym, który znajduje się w środku mózgu. Lekarze będą w stanie pomóc także pacjentom z wodogłowiem.

W Mielcu też leczą endoskopem

Podobny zakres zabiegów oferuje pacjentom szpital w Mielcu, gdzie zabiegi z użyciem endoskopu już są wykonywane.

- Neurochirurdzy przeprowadzają ich rocznie ok. 50. Pacjentów mamy z całej Polski - mówi Aneta Dyka - Urbańska, rzecznik szpitala.

Szpitale w Rzeszowie i Mielcu to jedyne lecznice w regionie, gdzie działają oddziały neurochirurgiczne. Na operacyjnie leczenie chorób mózgu Podkarpacki NFZ wyda w tym roku, w sumie, ok. 20 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24