Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Im więcej osób, tym wyższy rachunek za wywóz śmieci

Bartosz Gubernat, Karolina Jamróg
W tej chwili wysokość opłat za wywóz śmieci ustalają firmy, które świadczą usługi komunalne. To one odpowiadają za odbiór, segregację i zagospodarowanie odpadów. 1 lipca przyszłego roku system jednak się zmieni. Prawdziwą rewolucję w gospodarce odpadami wprowadzi nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Śladem innych krajów Unii Europejskiej przeniesie ona odpowiedzialność za śmiecie na gminy, w których one powstają. Od tej pory nieczystości produkowane przez mieszkańców będą problemem wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta, którego zadaniem będzie ich kompleksowe zagospodarowanie. To on będzie musiał znaleźć firmę, której zleci to zadanie.
W tej chwili wysokość opłat za wywóz śmieci ustalają firmy, które świadczą usługi komunalne. To one odpowiadają za odbiór, segregację i zagospodarowanie odpadów. 1 lipca przyszłego roku system jednak się zmieni. Prawdziwą rewolucję w gospodarce odpadami wprowadzi nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Śladem innych krajów Unii Europejskiej przeniesie ona odpowiedzialność za śmiecie na gminy, w których one powstają. Od tej pory nieczystości produkowane przez mieszkańców będą problemem wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta, którego zadaniem będzie ich kompleksowe zagospodarowanie. To on będzie musiał znaleźć firmę, której zleci to zadanie. Archiwum
Radni zdecydowali wczoraj o wyborze sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci w Rzeszowie.

Nowy system odbioru i gospodarki odpadami ma zacząć obowiązywać w Rzeszowie od lipca przyszłego roku. Wczoraj Rada Miasta zrobiła w jego kierunku kolejny krok. Na wniosek prezydenta uchwaliła sposób, jaki będzie służył do obliczania rachunków.

Zgodnie z ustawą możliwości jest cztery: na podstawie zużycia wody, powierzchni mieszkania, liczby lokatorów, albo ryczałtowo. Rajcy mieli zastrzeżenia do każdego z nich. Zdaniem Romana Jakima z PiS miasto w ogóle nie powinno się zajmować tą sprawą i brać na siebie odpowiedzialności za nieuniknione podwyżki.

- Jeśli my nie przyjmiemy uchwał, zasady funkcjonowania określi wojewoda. Nie podpisujmy się pod niesprawiedliwym systemem. Protestujmy - apelował podczas wczorajszej sesji radny Jakim.

- Już protestowaliśmy, przyłączyliśmy się do skargi Inowrocławia, którzy skierował przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Ale co do idei ustawa jest słuszna. Każdy kto żyje, produkuje śmiecie i musi ponosić tego koszty. Dyskusja na temat sposobu liczenia rachunków jest akademicka. Zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo któraś metoda będzie niesprawiedliwa - mówił Andrzej Dec z PO, szef Rady Miasta.

Prezydent Ferenc i jego urzędnicy przekonywali, że najczytelniejsza metoda to rachunki liczone w oparciu o liczbę lokatorów.

- Gdybyśmy za podstawę wzięli zużycie wody, więcej za śmieci płaciłby ten, komu cieknie kran. Powierzchnia lokalu to także niefortunny argument. Z kolei w apartamencie może mieszkać jedna osoba, a w dwupokojowym mieszkaniu sześcioosobowa rodzina. Kto wyprodukuje więcej śmieci? - pytali urzędnicy.

Po prawie godzinnej dyskusji radni przystali na propozycję miasta, które na tej podstawie przygotuje teraz regulamin utrzymania czystości w gminie. Ceny wywozu śmieci określi przetarg, jaki zostanie ogłoszony na początku przyszłego roku.

Podatek śmieciowy naliczany od liczby osób wybiera większość samorządów w naszym regionie. Zdaniem włodarzy gmin ta metoda jest najbardziej sprawiedliwą.

- Moglibyśmy wprowadzić opłatę np. od powierzchni lokalu. Ale w Krośnie wiele osób mieszka w pojedynkę lub w dwie osoby. Często są to osoby samotne i rodzice, których dzieci wyjechały na studia lub się usamodzielniły. I oni mają na przykład 70 metrowe mieszkanie, a zdarza się, że na 50 mkw mieszka 5 osób, które na pewno produkują więcej odpadów - wyjaśnia Krzysztof Smerecki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Krośnie. Mieszkańcy opłatę śmieciową mają płacić co kwartał. Ile wyniesie stawka? - Jeszcze nad tym pracujemy - przyznaje naczelnik.
Gospodarze Przemyśla decyzję o rodzaju nałożonego podatku także mają już za sobą. - Opłatę będziemy naliczać od liczby osób. Zadecydowała po części tradycja. Takie rozliczenie funkcjonowało do tej pory np. w spółdzielniach mieszkaniowych. Decyzję pomogli nam podjąć też sami mieszkańcy, którzy wypełniali ankietę zamieszczoną na stronie urzędu - mówi Janusz Szostek, główny specjalista Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Przemyślu.

Takie rozwiązanie najpewniej wybiorą też radni gminy Ostrów. - W przyszłym tygodniu będziemy mieć sesję. Najprawdopodobniej u nas też opłata będzie liczona od ilości osób - mówi Wojciech Popielarz, kierownik referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Ostrów.

Większość samorządowców, z którymi rozmawialiśmy o ustawie śmieciowej wypowiada się niezbyt pochlebnie.

- Jest w niej sporo niekonsekwencji, a poszczególne przepisy można interpretować na wiele różnych sposobów - to utrudnia prace przy organizacji sprawnego i szczelnego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych - zwraca uwagę Krzysztof Smerecki. W podobnym tonie wypowiada się Waldemar Góra, zastępca burmistrza Strzyżowa: - Tę ustawę można wielorako interpretować, budzi kontrowersje. Nie wiadomo, co mają zrobić te gminy, w których działają przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej, sortownie śmieci. Śmieci od mieszkańców będzie wywozić ten, kto wygra przetarg. A nie musi to być działający na danym terenie zakład gospodarki komunalnej, a prywatna firma - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24