Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopasuj dziecku buty. Od złego chodzenia krzywią się zęby

Ula Sobol
Piotr Bielawski, specjalista ds. podologii w Rzeszowie podkreśla, że do głównych winowajców powodujących dolegliwości stóp u dzieci należą źle dobrane buty.
Piotr Bielawski, specjalista ds. podologii w Rzeszowie podkreśla, że do głównych winowajców powodujących dolegliwości stóp u dzieci należą źle dobrane buty. Krystyna Baranowska
Przedwczesne, złe i nieodpowiednio dobrane obuwie może być przyczyną deformacji stóp. A zła postawa może się odbić nawet na zębach.

Jak prawidłowo dobierać dziecięce obuwie:

Jak prawidłowo dobierać dziecięce obuwie:

Przy każdym zakupie mierz stopę dziecka i wnętrze buta, nie sugeruj się samym rozmiarem.

Kupuj buty przynajmniej o 0,5 cm większe niż stopa dziecka (najlepiej 1,2-1,7 cm).
Sprawdź, z jakich materiałów zostało wykonane obuwie.

Wybieraj buty z miękką podeszwą i szerokimi noskami, ale zapewniające stabilizację pięty.

Nie zakładaj dziecku używanych butów, jeśli nie masz gwarancji, że poprzedni użytkownik nie borykał się z wadami postawy (można to poznać po wykoślawieniu i deformacji obuwia).

Regularnie wietrz, susz i dezynfekuj buty dziecka (najlepiej, aby nie zakładało tej samej pary dwa dni z rzędu).

Nie kupuj dziecku klapek - to obuwie jest szkodliwe nawet dla dorosłych stóp.
Latem wybieraj przewiewne, mocowane do stopy sandały, zaś wysokie obuwie sznuruj tak, aby dobrze trzymało się nogi.

- Proces budowy dziecięcych stóp kończy się ok. 6-7 roku życia, natomiast o profilaktyce, pielęgnacji należy pamiętać już od pierwszych miesięcy maleństwa. Pamiętajmy, że nasze pociechy nie odczuwają prawidłowo progu bólu, a ich stópki w początkowej fazie wzrostu łatwo dają się modelować w pozytywny lub negatywny sposób - mówi Piotr Bielawski, specjalista ds. podologii z Centrum Podologicznego w Rzeszowie.

- Musi być odpowiednia komunikacja pomiędzy matką, a dzieckiem przy wyborze obuwia. Zapewnimy wtedy swoim dzieciom nie tylko zdrowe stopy, ale unikniemy bólów pleców, a nawet krzywych zgryzów.

Piotr Bielawski zauważa, że stopy zapewniają stabilizację całego organizmu razem z jego wagą i nadwagą, a buty mają ogromny wpływ na cały układ ruchu.

Odpowiednie buty

- Do zadań rodziców należy systematyczna kontrola obuwia dziecka, gdyż w bardzo krótkim czasie może okazać się, że buty są za małe i zbyt ciasne - zauważa Piotr Bielawski.

Rodzice powinni sprawdzić, z jakich materiałów obuwie zostało wykonane. Najlepsze są naturalne materiały, które przepuszczają powietrze.

- Wybierajmy buty z miękką podeszwą i szerokimi noskami, ale zapewniające stabilizację pięty i swobodę pracy stawu skokowego - dodaje Piotr Bielawski.
Ważne jest, aby nie zakładać dziecku butów po starszym rodzeństwie. Używane buty są siedliskiem grzybów, bakterii oraz mogą przyczyniać się do wad postawy.

Unikaj plastików

Rodzice nie powinni zakładać swoim dzieciom butów z plastiku lub popularnych pianek. Konstrukcja takich butów uniemożliwia prawidłowy rozwój systemu nerwowego. Dodatkowo wykonane są z materiałów, które zawierają w sobie toksyczne składniki.

Nie kupuj dziecku klapek, takie obuwie w żaden sposób nie spełnia swojej podstawowe funkcji - to stopy służą klapkom do przemieszczania się, a nie klapki stopom. Są przyczyną rozchodzenia się kości śródstopia, przesuwania się ich główek ku dołowi i bokom, rezultatem czego są odciski, modzele, palce krogulcze i młotkowate oraz bóle śródstopia - podkreśla dyplomowana podolog Magdalena Hafezi-Chojecka.

Piotr Bielawski podkreśla, że ćwiczenia stóp są ważnym elementem w rozwoju dziecięcego układu ruchu. Mogą być stosowane w celach profilaktycznych i korekcyjnych. Istotne jest, aby były wykonywane regularnie i miały formę zabawy (nie zniechęcimy wtedy dziecko do ćwiczeń).

- Regularna gimnastyka chroni stopy m.in. przed deformacjami i płaskostopiem. Ma również pozytywny wpływ na wady wrodzone czy też dziedziczne. Pozwala wzmocnić całą konstrukcję stopy - zaznacza specjalista.

Należy zadbać o swobodę ruchową dzieci, która wzmocni także mięśnie kończyn dolnych. Stopy dziecka za pomocą ćwiczeń będą formować się w pozytywnym kierunku.

- Dobrze służy stopom chodzenie i bieganie po naturalnym podłożu m.in. za zewnątrz po trawie i piasku. Natomiast w domu po dywanach z naturalnych materiałów i parkiecie - dodaje Piotr Bielawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24