Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon grypy już w pełni

Ewa Kurzyńska
Najbardziej narażone na zachorowanie na grypę lub infekcję wirusową są małe dzieci.
Najbardziej narażone na zachorowanie na grypę lub infekcję wirusową są małe dzieci. Krzysztof Kapica
Poprzednie sezony grypowe był dość spokojne, bo zachorowało stosunkowo niewiele osób. Jednak co 15-20 lat następują tzw. epidemie wyrównawcze, kiedy liczba zachorowań wielokrotnie wzrasta.

Możliwe, że taki moment właśnie nadchodzi, bo najnowsze dane nie napawają optymizmem. W październiku w całej Polsce odnotowano dużo więcej zachorowań niż to miało miejsce w tym samym okresie w ostatnich czterech latach.

Z dziecka na dziecko

- W ostatnich dniach trafiło do mnie sporo dzieci z objawami grypowymi. Rodzicie często przyznawali, że symptomy infekcji mieli także inni domownicy - dodaje lek. med. Grzegorz Stasiuk, pediatra i specjalista chorób płuc z Rzeszowa.

Jak wynika z danych Sanepidu w ostatnim tygodniu października grypę podejrzewano u 1159 mieszkańców Podkarpacia. Zdecydowana większość, (ponad 700), stanowiły dzieci do 14 roku życia.

- Rozprzestrzenianiu się infekcji sprzyja przebywanie w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach. W szkole czy przedszkolu jedno chore dziecko może szybko zarazić nawet kilkudziesięciu rówieśników - dodaje doktor Stasiuk.

Groźne powikłania

Nieleczona lub przechodzona grypa może doprowadzić do groźnych powikłań - zapalenia szpiku, płuc, mięśnia sercowego, układu nerwowego. Nawet do śmierci.

Zdaniem specjalistów chorobie można starać się zapobiec tylko w jeden sposób: szczepiąc się.

- Organizm potrzebuje 2-3 tygodni, by wytworzyć odpowiednio wysoki poziom przeciwciał. Kto jeszcze się nie zaszczepił, nie powinien zwlekać, bo pierwszy szczyt zachorowań przypada zwykle na przełomie listopada i grudnia - tłumaczy lek. med. Janusz Kaliszczak, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.

Wirus grypy ulega częstym mutacjom, dlatego naukowcy przed każdym kolejnym sezonem opracowują skład szczepionki na nowo. Tegoroczny preparat zawiera trzy antygeny grypy sezonowej: typu B, pandemicznej i świńskiej. Tak, więc jedna szczepionka chroni nas przed trzema rodzajami grypy.

Jak ustrzec się infekcji?

Jednak preparat nie uchroni nas przed zwykłym przeziębieniem czy infekcją podobną do grypy, ale nie tak groźną.

- Infekcji wirusowych jest obecnie bardzo dużo. Przyjmuję dziennie nawet o 60 -70 proc. więcej pacjentów - wylicza doktor Marek Krupowczyk, lekarz rodzinny z Orłów, w pow. przemyskim.

Jak ustrzec się przed infekcjami? Lekarze radzą, by unikać tłocznych miejsc, np. dużych marketów, autobusów. Pomóc może także częste mycie rąk, na których osiadają wirusy. W codziennej diecie nie powinno brakować świeżych warzywa i owoców, które są bogate w witaminy i minerały stymulujące odporność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24