Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dynia na widelcu

Ula Sobol
Grażyna podkreśla, że ludzie kupując dynie zwracają uwagę na intensywność barwy tego warzywa. Im kolory bardziej pomarańczowy, tym większy popyt.
Grażyna podkreśla, że ludzie kupując dynie zwracają uwagę na intensywność barwy tego warzywa. Im kolory bardziej pomarańczowy, tym większy popyt. Ula Sobol
To nie tylko ozdoba i symbol Halloween, ale przede wszystkim źródło naturalnych witamin.

Sezon dyniowy rozpoczęliśmy końcem września. I potrwa aż do skończenia zapasów, bo dynie w całości w chłodnym oraz ciemnym miejscu można przechowywać nawet kilka miesięcy.

- Jeśli nie jest uszkodzona, to w zimnym i nieoświetlonym miejscu poleży nawet do grudnia, a może i dłużej - zapewnia Antoni Cyran z Markowej, handlujący na targowisku na Placu Balcerowicza w Rzeszowie. Natomiast, gdy ją rozkroimy, to powinniśmy trzymać w lodówce.

- Każdego roku sadzimy dynie i w październiku zbieramy piękne, żółte lub pomarańczowe owoce - mówi Magdalena Szymańska. - Robimy z niej smaczne i delikatne placki, pierogi, rissotto, ciasteczka oraz lekkostrawne zupy. Mama zawsze zaznacza, że to odżywczy i zdrowy owoc.

Andrzej Cyran podkreśla, że dynie są niedocenionym warzywem w Polsce. Zauważa jednak, że z roku na rok stają się coraz bardziej popularne i to nie tylko ze względu na zbliżające się małymi kroczkami imprezy halloweenowe.

- Może tylko 10 proc. dyń sprzedawanych jest w celu robienia ozdób halloweenowych. Ludzie zaopatrują się w te warzywa, aby robić przeróżne przetwory: dżemy, powidła, zupy, przeciery i kremy. Najczęściej przychodzą matki z małymi dziećmi - przekonuje sprzedawca. - Ja polecam ciasteczka z dyni. Są pyszne i zdrowe.

Dyniowy arsenał witamin

Dynia zawiera witaminy A, B1, B2, B6, PP oraz węglowodany. Posiada również błonnik.

- Błonnik zapobiega zaparciom i oczyszcza z toksyn. Dziecko po zjedzeniu dyni nie ma żadnych problemów z układem pokarmowym - zapewnia Aneta Kłodowska-Ruda, lekarz rodzinny z Rzeszowa.

W miąższu dyni (im ciemniejszy, tym ma więcej witamin) znajdują się składniki mineralne m.in. żelazo, fosfor, wapń, magnez i potas oraz dużo karotenu.

- To przede wszystkim źródło witaminy A, która jest istotna w odbieraniu bodźców wzrokowych. Odpowiedzialna jest za wzrost kości i zębów, działa na skórę -mówi lekarz. - Dynia nie powoduje alergii. Można podawać ją już od 6. miesiąca życia. Wspomaga odporność dzięki zawartości witaminy A.

Magdalena Szymańska podkreśla, że dynia jest niskokaloryczna i beztłuszczowa. Potrawy z niej stosowała podczas diety odchudzającej.

Lekarz poleca, miąższ z dyni przy ciążowych mdłościach.

Oprócz miąższu dynia posiada cenne pestki, które możemy wykorzystać w kuchni jako dodatek do ciast, deserów, sałatek, zup i mięs.

Najwyższy czas na dynię

Kupując dynie należy zwrócić uwagę, czy skóra jest bez ciemnych plam i uszkodzeń.
- Powinna być gładka i twarda. Nie może być z pomarszczoną skórą, bo to świadczy o przejrzałości - opowiada Antoni Cyran.

Cyran podkreśla, że dynie są bardzo łatwe w uprawie. Jednak jest ważne, z jakiego źródła pochodzą. - Moje są zdrowe. Sam je uprawiam. Nie stawiam na ilość, ale na jakość - mówi mieszkaniec Markowej. - Ładniejsze wybieram i zostawiam dla klientów, a tymi brzydszymi karmię zwierzęta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24