Jesteś tu: Strona główna Zdrowie Artykuł

Wirus bostoński atakuje dzieci

Dodano: 23 października 2012, 15:30 Autor:

W rzeszowskich przychodniach pojawia się coraz więcej dzieci z wirusem bostońskim i grypą żołądkową.
2,5-letnie bliźniaczki Lenka i Amelka Drobot przyszły z mamą do doktor Beaty Tworek na wizytę kontrolną. Dziewczynki miały zapalenie gardła.

2,5-letnie bliźniaczki Lenka i Amelka Drobot przyszły z mamą do doktor Beaty Tworek na wizytę kontrolną. Dziewczynki miały zapalenie gardła. (fot. Krzysztof Kapica)

Wielu rodziców pierwszy raz słyszy o chorobie bostońskiej, bo dotąd nie atakowała u nas zbyt często. Są przekonani, że ich dzieci mają ospę albo uczulenie.

- Objawy na pierwszy rzut oka są bardzo podobne, jak podczas ospy wietrznej. Na skórze pojawiają się identyczne pęcherzyki – mówi Beata Tworek, pediatra w przychodni przy ul. Skubisza w Rzeszowie. - Tyle, że w przypadku wirusa bostońskiego, występują tylko na dłoniach, stopach albo w jamie ustnej, a czasami także w okolicach odbytu. Wysypka nie przenosi się na inne części ciała – tłumaczy.

Wysypce może towarzyszyć stan podgorączkowy. Jest uciążliwa i nieprzyjemna dla dziecka, u którego wystąpiły wykwity w budzi, przeszkadzające w jedzeniu i piciu.

Lekarka radzi, by nie lekceważyć tej "wirusówki”.

- Trzeba ją wyleżeć w domu, zażywając leki przeciwzapalne i odpowiednio pielęgnując pęcherzyki, jak przy ospie – mówi.

– Inaczej choroba, która atakuje także dorosłych, może wywołać niebezpieczne powikłania. Miałam już taki przypadek. Skończyło się na zapaleniu płuc.Inne powikłania to zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie spojówek, czy zapalenie opon mózgowych.

W przychodni sporo też dzieciaków w wieku żłobkowym i przedszkolnym z objawami grypy żołądkowo – jelitowej i zwykłej grypy, z bólami kostno – stawowymi, głowy, brzucha. Grypę także trzeba wyleżeć, zażywając witaminę C i leki przeciwgorączkowe.

Czytaj więcej o:
  • dzieci
  • Rzeszów
  • wirus bostoński
  • zdrowie
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.