Kanarek nie potrzebuje spaceru

Dodano: 13 października 2012, 7:45 Autor:

Do amatorskiej hodowli najlepiej kupić samczyka. Singiel śpiewa i przywiązuje się do właściciela
Stanisław Ślemp: - Śpiewają tylko samczyki. Singiel potrzebuje klatki o wymiarach 35 cm szerokości, 50 cm długości i 40 cm wysokości.

Stanisław Ślemp: - Śpiewają tylko samczyki. Singiel potrzebuje klatki o wymiarach 35 cm szerokości, 50 cm długości i 40 cm wysokości. (fot. Krystyna Baranowska)

Hodowany obecnie kanarek pochodzi od kanarka dzikiego zamieszkujacego Wyspy Kanaryjskie i Maderę. Waży od 2-3,5 dag.

Suchej karmy zjada niewiele, tyle, ile mieści łyżeczka do herbaty. Wypija 5 do 30 ml wody, zależnie od temperatury otoczenia. Po śniadaniu odpoczywa, za chwilę zaczyna śpiewać. Trele ma w genach. W domowej hodowli żyje do 15 lat.

Pasjonaci kanarków doceniają ich kształt, wygląd, śpiew, upierzenie, dumną postawę, fryzurę głowy (grzywka, hełm, bokobrody), pióra na szyi w formie śliniaczka lub kryzy, upierzone uda przypominające nogawki, barwy od zielonej, żółtej po czerwone, czarne, szafirowe, brunatne oraz mieszane. Każdy z innej bajki, o innej historii.

- Hodowane kanarki można podzielić na cztery sekcje, te zaś na kilka grup - śpiewające, kolorowe, kształtne oraz krzyżówki kanarka - wymienia Stanisław Ślemp, członek Podkarpackiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków
Egzotycznych w Rzeszowie (przez 20 lat skarbnik stowarzyszenia).

Skrzydlate cuda nie mają przed nim tajemnic. Zza drzwi na XI piętrze wieżowca słychać stłumiony śpiew. Nakarmione i napojone, na widok obcego, zrywają się z siodełek (każdy ma własny drążek), zaczepiając pazurkami o siatkę woliery. Przechylają główki raz w prawo, raz w lewo, najwyraźniej przyglądając się obcemu!

- Mądre, ciekawskie, o różnej barwie i natężeniu śpiewu - komentuje hodowca i pasjonat. - Każdego roku pojawia się jakaś nowa odmiana barwna. Polacy najchętniej hodują kanarki kolorowe (pierwsze konkursy kolorowych zaczęto organizować w latach 50-tych ub. wieku).

Śpiewa zdrowy i syty

Zdrowy i nakarmiony okaz pośpiewa nawet przez kilka godzin bez przerwy, najintensywniej do południa. Chory i głodny nastroszy piórka i nie wyda głosu. Pan Stanisław uważa, że wytrawny hodowca po oczach i zachowaniu ptaka pozna, czy coś mu dolega.

- Jest apatyczny, smutny, osowiały, ma mętne oczy, zaropiałe, nastroszone piórka, katar, ciężko dyszy, siedzi skulony na dnie klatki, ma kał rzadki, zielonkawy i ciemny, a powinien mieć gęsty, białobrązowy.

Do amatorskiej hodowli poleca kupno samczyka - singla. Będzie śpiewał, przywiąże się do właściciela. Ptak w parze śpiewa rzadziej, bo zajmuje się partnerką, karmią się wzajemnie, za to z pewnością doczekamy się potomstwa. Nie łączmy w klatce dwóch samczyków lub dwóch samic, bo zazwyczaj w jednopłciowych parach wszczynają bójki.

Z szacunkiem do kanarka

Kontakt z kanarkiem zależy od człowieka. Podchodź do ptaka z szacunkiem! Nie strasz go, nie wykonuj gwałtownych ruchów, chwytaj umiejętnie i delikatnie. Zauważ, że przed nieznajomym wycofuje się w głąb klatki.

Dzień z kanarkami? Rano sprzątanie klatek, wymiana wody do picia i kąpieli, gadanie z ptakami, które reagują piskiem na głos właściciela (śpiewają dopiero najedzone). Potem karmienie 150 kanarków (tyle hoduje pan Stanisław). Zjadają po pół kilograma karmy dziennie (rano i wieczorem) w mieszance jest kanar, rzepik, konopie, siemię lniane, wypijają co najmniej litr świeżej wody.

Młodym kanarkom, które się pierzą, właściciel dodaje ugotowane jajko z dodatkiem witamin oraz barwnik decydujący o kolorze ptaszka. W hodowli nie ma zastoju, bo specjaliści wciąż pracują nad kształtem, barwą, lepszą kondycją ptaków. A z pasjonatami tak jest, że hodując zielonego kanarka tęsknią za obecnością czerwonego, żółtego, czerwono-czarnego, szafirowego, brunatnego. Powiększają stadko i woliery, instalują siodełka, bo każdy skrzydlaty musi mieć oddzielne siedzisko.

Nie znosi dymu i odoru wódki

- Umiejętnie pielęgnowane kanarki rzadko chorują - uważa Stanisław Ślemp. - Nową karmę wprowadzamy stopniowo (mają delikatny przewód pokarmowy), więc nie dajemy od razu całej surowej marchewki, natki pietruszki, jabłka, gruszki, truskawki, banana, czereśni, świeżego ogórka, ale stopniowo ("na paznokieć”), po odrobinie, przy czym codziennie obserwujemy ptaka. Uwaga! Kanarki źle znoszą przeciągi. Nie umieszczajmy klatki w miejscu, gdzie często otwieramy okno lub drzwi. Dla woliery wygospodarujmy też jasny, zaciszny kącik, nie w pełnym słońcu, nie w kuchni, nie w pobliżu telewizora. Kanarek może również nie przeżyć dymu z papierosów i odoru wódki, jeśli długo będzie przebywał w nieprzyjaznym mu środowisku. Lubi ciepło (ok.25 stopni C).

Kanarki rzadko uczulają ludzi (częściej papugi) i nie zarażają. Pierzastego pupila kupmy dziecku starszemu dopiero wtedy, kiedy potrafi się nim zajmować samodzielnie. Ptak nie sprawia kłopotów nawet początkującemu hodowcy, bo - jak śmieje się pan Stanisław - nie potrzebuje wyprowadzania na spacer. Rano dajemy jeść i pić, a klatki wystarczy sprzątać starannie raz w tygodniu i wysypywać piaskiem wspomagającym trawienie. Bywa, że piasek zastępują gazety, ale to błąd, bo kanarek skubie papier, więc może zaszkodzić mu farba, łatwiej o chorobę. Kanarkowi dawkujemy karmę, bo przekarmiony tłuścioch przestanie śpiewać.

Czytaj więcej o:
  • śpiewający ptak
  • hodowla
  • kanarki
  • pasjonaci kanarków
  • ptaki
  • zwierzęta domowe
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.