Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja znów kusi etatami

Karolina Jamróg
133 – tyle osób zatrudniono od stycznia do lipca w podkarpackiej policji. Do końca roku pracę dostanie jeszcze 44. Świeżo upieczony policjant po kursie może liczyć na zarobki rzędu 2500 zł na rękę.
133 – tyle osób zatrudniono od stycznia do lipca w podkarpackiej policji. Do końca roku pracę dostanie jeszcze 44. Świeżo upieczony policjant po kursie może liczyć na zarobki rzędu 2500 zł na rękę. Krzysztof Kapica
Na Podkarpaciu startuje powakacyjny nabór do policji. Dokumenty można składać od 10 września.

Dziś w wirtualnej kolejce po mundur stoi prawie 4,5 tys. osób.

Niektórzy szukają swej szansy kolejny raz. Tak, jak Ania. Odpadła na testach sprawnościowych, ale zapowiada, że łatwo nie zrezygnuje.

- Muszę tylko lepiej się przygotować. Tor przeszkód, który trzeba pokonać podczas testu niewinnie wygląda tylko na filmach instruktażowych. Chciałam pracować w ruchu drogowym. Liczę, że za drugim podejściem się uda - uśmiecha się dziewczyna.

Młodzi ludzie, z którymi udało nam się porozmawiać tłumaczyli, że chcą pracować w policji, bo to zawód, w którym nie można narzekać na nudę. Praca jest stabilna i nie trzeba martwić się grupowymi zwolnieniami tak powszechnymi w czasach kryzysu.

Potwierdza to Anna Klee z komendy wojewódzkiej:

- Wielu ludziom, zwłaszcza młodym, zawód policjanta kojarzy się z tym co widzą w serialach i sensacyjnych filmach. W rzeczywistości praca wygląda odrobinę inaczej, ale na pewno jest to zajęcie ciekawe i dające możliwość samorealizacji - mówi.

Droga do zostania funkcjonariuszem nie jest prosta.

- Trzeba pozytywnie przejść poszczególne etapy postępowania kwalifikacyjnego. Test wiedzy ogólnej, test sprawności fizycznej, test psychologiczny. Do tego dochodzi rozmowa kwalifikacyjna i także badania lekarskie - mówi Anna Klee.

Każdy etap jest punktowany. I im więcej punktów zdobywa kandydat, tym ma większe szanse na pracę.

Ten, który zda testy, przejdzie rozmowę i ma za sobą badania, trafia na tak zwany kurs podstawowy do szkoły policyjnej. Potem czeka go jeszcze służba adaptacyjna w oddziale prewencji w jednym z większych miast w kraju. Często w Warszawie. Właściwą służbę rozpocznie dopiero po niespełna roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24