Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Globus zgrany z polem magnetycznym Ziemi

Alina Bosak
Współczesne globusy potrafią obracać się wokół własnej osi bez elektrycznego zasilania. Na zdjęciu globus Mova.
Współczesne globusy potrafią obracać się wokół własnej osi bez elektrycznego zasilania. Na zdjęciu globus Mova. Shiro Networks
Rozwój map satelitarnych sprawił, że globusy odeszły do lamusa. Dziś powracają, niekiedy w zaskakujących wersjach.

Za twórcę pierwszego globusa na świecie uznawany jest starożytny grecki bibliotekarz, Krates z Mallos, żyjący w II wieku p.n.e. Na stworzonej przez niego kulistej mapie zaznaczone było jednak tylko hipotetyczne rozmieszczenie lądów.
Epokę globusów rozpoczęły na dobre wielkie odkrycia geograficzne z XV i XVI wieku. Jednym z pierwszych globusów (zachowanym do tej pory), na których zaznaczono dopiero co odkrytą Amerykę, jest globus Behaima z 1510 roku, zwany Jagiellońskim. Można oglądać go dziś w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W okresie PRL-u szczytem luksusu były w naszym kraju globusy podświetlane, efektownie wyglądające przy zgaszonym świetle w pomieszczeniu. Dziś coraz bardziej zaawansowane gadżety potrafią obracać się wokół własnej osi, lewitować czy utrzymywać biegunowość, "współpracując“ z polem magnetycznym Ziemi.
- Odpowiednio skonstruowany globus może obracać się wokół własnej osi, nie korzystając z żadnego zewnętrznego zasilania - mówi Przemysław Bielecki z firmy Shiro Networks, dystrybuującej globusy. - Jest to możliwe dzięki wprawiającym go w ruch ogniwom słonecznym oraz stabilizatorom magnetycznym, skalibrowanym tak, by współgrały z magnetyzmem naszej planety.

Tego typu globusy to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24