Jesteś tu: Strona główna Jarosław Artykuł

Pałac w Pełkiniach wrócił do Czartoryskich

Dodano: 14 sierpnia 2012, 12:45 Autor:

Zespół pałacowo-parkowy w Pełkiniach-Wygarkach jest już własnością rodu Czartoryskich.
Witold Czartoryski odbierając wczoraj klucze do rodowej posiadłości nie chciał mówić o planach wykorzystania pałacu w Pełkiniach – Wygarkach.

Witold Czartoryski odbierając wczoraj klucze do rodowej posiadłości nie chciał mówić o planach wykorzystania pałacu w Pełkiniach – Wygarkach. (fot. Roman Kijanka)

Wczoraj reprezentujący spadkobierców Witold Czartoryski odebrał klucze do posiadłości przyjmując liczący ponad 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni pałac i ponad 10 hektarowy park.

Trwający od 2008 r. spór między rodem starającym się o zwrot majątku a powiatem, który znacjonalizowany po wojnie pałac przejął od skarbu państwa zakończyła zmiana w interpretacji przepisów.

Po pierwsze odremontować

Budynek jest w kiepskim stanie. Za wcześnie mówić, jakie mamy plany związane z jego wykorzystaniem. W pierwszym rzędzie konieczna jest ekspertyza architektoniczno-budowlana. Musimy wiedzieć, co przejęliśmy - oceniał wczoraj Witold Czartoryski.

– Utworzyliśmy fundację. Jej zadaniem będzie przywrócenie dawnego wyglądu pałacu i otoczenia – dodaje.

Powiat dochodzi swoich praw

Jarosławskie starostwo dalej walczy o uchylenie decyzji stwierdzającej, że posiadłość należy zwrócić spadkobiercom. Jeszcze rozpatrywana jest skarga powiatu przeciw decyzji ministra rolnictwa oraz wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ministra skarbu.

– Odwołujemy się, jednak wszystko wskazuje, że nasze starania okażą się bezskuteczne. Przykre to, ale musimy pogodzić się z niezależnymi od nas decyzjami administracyjnymi – mówi Józef Szkoła, wicestarosta jarosławski. – W ostateczności będziemy się starać o zwrot nakładów poniesionych przez powiat – dodaje. Według władz powiatu pałac w Pełkiniach tylko, dlatego nie stał się ruiną, że do 2007 r. był wykorzystywany. Mieścił się w nim dom pomocy społecznej, a potem był dozorowany.

Nie powinny podlegać reformie

Jeszcze w 2010 r. decyzje Wojewody Podkarpackiego stwierdzały, że magnackie siedziby takie jak pałac w Pełkiniach–Wygarkach, czy Wysocku zostały przejęte zgodnie z prawem i ich właścicielem jest powiat. Teraz zdanie się zmieniło i wojewoda orzekł, że obie posiadłości przejęto w drodze reformy rolnej, chociaż pod nią nie podlegały, a idąc za tym Minister Skarbu Państwa unieważnił decyzję stwierdzającą, iż należą do powiatu.

Czytaj więcej o:
  • Czartoryscy
  • majątek
  • pałac
  • Pełkinie
  • zamek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.