Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wracają do Rymanowa, bo tu są ich korzenie

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Jak co roku, od pięciu już lat, do Rymanowa przyjechali potomkowie dawnych mieszkańców.

Ich uczestnicy wyruszyli dziś w południe w symbolicznym Marszu Pamięci z rynku na stację kolejową we Wróbliku. Taka była w 1942 roku ostatnia droga Żydów rymanowskiego getta.

Szabasowa modlitwa w rymanowskiej synagodze zakończy dziś trwające od środy Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa Tytuł tegorocznego spotkania to "Zawsze w pamięci".

- Mimo upływu 70 już lat chcemy pamiętać o Żydach rymanowskich, o naszych sąsiadach żyjących z nami przez kilkaset lat i współtworzących wielkość naszego miasta - mówi Michał Lorenc ze Stowarzyszenia "Spotkanie Rymanów". - Zagłada nie wymaże ich z naszej pamięci, nie zmieni historii.

Dni Pamięci mają dwa podstawowe cele: upamiętnienie żydowskiej społeczności miasta oraz przybliżenie tradycji, kultury i religii galicyjskich Żydów.

- Tegoroczne spotkanie ma jednak charakter wyjątkowy, gdyż dokładnie 70 lat temu niemieccy naziści zamordowali kilkuset żydowskich mieszkańców Rymanowa - dodaje Lorenc. - Ich potomkowie przyjeżdżają, aby wspólnie z obecnymi mieszkańcami modlić się przy ohelach słynnych cadyków - Menachema Mendla i Cwi Hirsza Cohena oraz przy pomniku Polaków, którzy oddali życie ratując żydowskich sąsiadów. Razem idziemy ostatnią drogą żydowskiej wspólnoty w Marszu Pamięci na stację kolejową do Wróblika Szlacheckiego, skąd Żydzi zostali przetransportowani do obozu zagłady w Bełżcu.

Te wspomnienia wciąż są bolesne, ale spotkanie to nie tylko rozpamiętywanie przeszłości. Organizatorzy chcą by młodzi mieszkańcy poznali kulturę żydowską i bawili się wspólnie z jej przedstawicielami.

Nie zabrakło dawki dobrej żydowskiej muzyki za sprawą koncertującego przed synagogą gitarzysty Raphael Rogiński z zespołem Cucunft. W programie znalazły się także warsztaty muzyczne, recital i wystawy w Jasiu Wędrowniczku oraz widowisko filmowo-muzyczne w kinie Sokół.

Żydzi w Rymanowie byli obecni przez 500 lat. Do II wojny światowej miasteczko było znaczącym ośrodkiem chasydyzmu. Mieszkało tu prawie dwa tysiące Żydów, stanowili blisko połowę mieszkańców.

Tutejsza społeczności stanowiła jedną z najstarszych i najbardziej twórczych w Polsce. Stąd wywodził się laureat Nobla w dziedzinie fizyki Izaak Rabi i znani cadycy Menachem Mendel oraz Cwi Hirsch Cohen.
13 sierpnia 1942 roku Niemcy zlikwidowali getto w Rymanowie. Część Żydów wywieźli do obozu zagłady w Bełżcu, pozostałych rozstrzelali w okolicznych lasach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24