Dramat na lotnisku. Nie żyje 18-letni uczestnik kursu szybowcowego

Dodano: 23 lipca 2012, 7:15 Autor:

Szybowiec podchodząc do lądowania wpadł w korkociąg i z wysokości ok. 50-100 metrów spadł na płytę lotniska. Uderzenie o ziemię roztrzaskało kabinę. 18-latek, który uczył się pilotażu, mimo trwającej prawie godzinę reanimacji, nie przeżył. Ranny 42-letni instruktor trafił do szpitala.

18-latek z Nowej Wsi był uczniem Zespołu Szkól Mechanicznych w Rzeszowie. Razem z grupą dziewięciu kolegów od 15 lipca uczestniczył w szkoleniu szybowcowym, który na podstawie umowy ze szkołą organizował Aeroklub Podkarpacki w Krośnie.

– Chłopcy byli już w połowie kursu – mówi Tadeusz Lewandowski, szef wyszkolenia w krośnieńskim aeroklubie. – Mieli za sobą ponad 30 odbytych lotów.

W niedzielę młodzi ludzie zaczęli latanie wcześnie rano, jeszcze przed godziną siódmą. Dwa szybowce z kursantami wznosiły się wielokrotnie powietrze. Uczniowie pod okiem instruktorów ćwiczyli m.in. kontrolowane "korkociągi”.
Zobacz film z miejsca wypadku:


- źródło filmu: chorkowka.net

Marcinowi w czasie kolejnego, czwartego już w tym dniu lotu towarzyszył jeden z najbardziej doświadczonych pilotów, instruktor z długoletnim stażem, dyrektor aeroklubu. Do tragedii doszło ok. godz. 14.30.

– Szybowiec, za sterami, którego siedział 18-latek był już na podejściu do lądowania, na zakręcie, na wysokości ok. 50-100 metrów – opowiada Lewandowski. - Prawdopodobnie doszło do tzw. przeciągnięcia i szybowiec wpadł w korkociąg.Kursanci trenują taką figurę, ale jak mówią piloci, taki stan lotu jest bardzo niebezpieczny, jeśli nie jest zamierzony i zaskoczy pilota na małej wysokości.

– Ma on za mało czasu, by wyprowadzić szybowiec – tłumaczy Lewandowski.

Spadający szybowiec zauważyli ludzie z ekipy obsługującej piknik jednej z firm, który odbywał się w sąsiedztwie płyty lotniska. Siła uderzenia roztrzaskała kabinę "Puchacza”. 18-latek, który siedział z przodu, miał niewielkie szanse.

– Byliśmy na miejscu w ciągu pięciu minut od zgłoszenia o wypadku – mówi st. kpt Krzysztof Marszałek, dowódca zmiany PSP w Krośnie. – Jeszcze szybciej, przed nami przyjechało pogotowie. Kursant był nieprzytomny, ranny instruktor nie był w stanie opuścić samodzielnie kabiny, ale był z nim kontakt.

Przez godzinę ratownicy próbowali reanimować nastolatka. Niestety, nie udało się go uratować. Do szpitala karetka zabrała instruktora (ma m.in. złamania obu nóg).

Szybowce, na których szkolili się uczniowie rzeszowskiej szkoły to "Puchacze”. – Porównując do samochodów, to jak wysokiej klasy mercedes – mówi Janusz Steliga, były wiceprezes AP.

Krośnieński aeroklub dysponuje dwoma takimi szybowcami.

– Są bardzo bezpieczne w szkoleniu podstawowym. Sam się na nich uczyłem. Można na nich ćwiczyć podstawowe akrobacje, ranwersy, korkociągi, przeciągnięcia. Warunkiem jest jednak odpowiednia wysokość lotu. Ja trenowałem na wysokości 800 metrów – opowiada Daniel Jagieło, pilot szybowcowy i samolotowy z krośnieńskiego aeroklubu.

Jeszcze wczoraj wieczorem na miejscu spodziewano się przyjazdu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

– Ocena wypadku, badanie jego okoliczności i przyczyn to rola ekspertów komisji – mówi Lewandowski. Dodaje, że pogoda w niedzielę była wręcz idealna do lotów: lekkie zachmurzenie, brak wiatru.

Czytaj więcej o:
  • śmierć
  • aeroklub
  • Krosno
  • lotnisko
  • Podkarpacie
  • policja
  • Puchacz
  • szybowiec
  • wypadek
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Trwa wyjaśnianie tragedii na lotnisku w Krośnie

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.