Konflikt w krośnieńskim PKS

Dodano: 23 czerwca 2012, 14:30 Autor:

Przez dwie godziny nie kursowała w piatek część autobusów krośnieńskiej spółki PKS.

W strajku ostrzegawczym uczestniczyło ok. sto osób, kierowcy, mechanicy i pracownicy obsługi.

Od grudnia nie mogą się porozumieć związkowcy i zarząd spółki i trwają w sporze zbiorowym. Dotychczasowe negocjacje i próba mediacji nie przyniosły rozwiązania konfliktu.

Represje, dyskryminacja, mobbing – to oskarżenia związków wobec prezesa PKS Krosno. Związkowcy zarzucają też zarządowi spółki, że wbrew zapisom przestał wypłacać premie dla części załogi i inne świadczenia

- Według nas są to premie regulaminowe. Prezes twierdzi, że są uznaniowe - mówi Eugeniusz Szczambura, przewodniczący zakładowej "Solidarności”.

- Zarobki są niskie, więc ludzie odczuli utratę tych 200-300 zł - dodaje Stanisław Rysz, przewodniczący ZZ Pracownikow PKS Krosno.

Rok temu krośnieński PKS, spółka Skarbu Państwa, był na krawędzi upadłości. Ratunkiem miało być przejęcie przedsiębiorstwa przez starostę i program restrukturyzacyjny wprowadzony przez nowego prezesa Roberta Sołka. Związki zgodziły się wtedy na zwolnienie kilkudziesięciu osób.

- Wtedy były nadzieje, teraz jest rozgoryczenie - twierdzi Szczambura.

Związkowcom nie podobały się kolejne posunięcia prezesa: zwolnienie części pracowników ze stacji obsługi i administracji.

- Brak pomysłu na firmę próbuje się zbilansować zwolnieniami - uważa Szczambura. Kierowcy mają też pretensje o zbyt wyśrubowane, ich zdaniem normy zużycia paliwa. - Skutek jest taki, że autobusy stają na trasie - twierdzi szef "S”.

Prezes Rober Sołek, broni się przed zarzutami, twierdząc, że załoga od początku znała sytuację spółki a jego działania mają na celu wyprowadzenie firmy na prostą.

- Rok temu spółka była milion na minusie, po 4 miesiącach tego roku jest 85 tys. zł zysku - argumentuje.

Twierdzi, że normy dotyczące zatrudnienia czy zużycia paliwa nie są wzięte z sufitu.

- Analizowaliśmy, jak to wygląda w innych firmach - mówi Sołek.

W kwestii premii tłumaczy, że zapisy regulaminu są niejasne i zamierza trzymać się swojej wersji.

- Niech pracownicy odwołają się do sądu, jego decyzja będzie dla mnie obowiązująca.Dodatkowym punktem zapalnym stało się wręczenie w czwartek zwolnień dyscyplinarnych czterem pracownikom, w tym kierownikowi działu, uważanemu za doświadczonego i szanowanego pracownika.

- Chodzi o poważne naruszenie obowiązków pracowniczych, sprawę zgłosiłem do prokuratury - mówi Sołek.

Związkowcy uważają, że zwolnienia były bezpodstawne.

- Chodzi o to, by zastraszyć ludzi - twierdzi Szczambura.

Związkowcy mówią, że w sporze z prezesem mają za sobą załogę. Zorganizowali referendum, ponad 90 proc. pracowników PKS Krosno opowiedziało się za strajkiem.

Wczorajszy protest miał charakter ostrzegawczy. Miedzy godz. 8.30 o 10.30 autobusy stały w zajezdni. Dla pasażerów strajk nie był bardzo dotkliwy, gdyż o tej porze kursów jest niewiele, w trasę pojechały też autobusy dalekobieżne.

Związkowcy nie wiedzą, co będzie dalej. Nie wykluczają kolejnego protestu. Prezes twierdzi, że cały czas jest gotów do negocjacji, ale przede wszystkim jego zadaniem jest wyprowadzenie firmy z kryzysu i jej utrzymanie.

Czytaj więcej o:
  • Krosno
  • PKS
  • protest
  • strajk
  • zwolnienia
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.