Jesteś tu: Strona główna Edukacja Artykuł

Uczniowie z Rzeszowa uczyli się musztry na poligonie

Dodano: 20 czerwca 2012, 16:45 Autor:

Uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie spędzili kilka dni na poligonie wojskowym w Nowej Dębie. Podczas obozu mieli zajęcia teoretyczne i praktyczne z oficerami Wojska Polskiego.
Uczniowie klas o profilu wojskowym zajęcia z musztry odbywają w mundurach.

Uczniowie klas o profilu wojskowym zajęcia z musztry odbywają w mundurach. (fot. Aleksander Baranowski)

- Od roku szkolnego 2009/2010 wprowadziliśmy innowację pedagogiczną "Od regionalizmu do patriotyzmu”, powołując liceum ogólnokształcące z przysposobieniem wojskowym. Oprócz standardowych zajęć, które ma każdy uczeń liceum, uczniowie dodatkowo uczą się przysposobienia obronnego i wojskowego. Przedmiot ten jest wpisywany na świadectwie. Absolwenci tych klas, jeżeli chcą wstąpić do służb mundurowych, to w pewnym stopniu wiedzą już, co ich tam czeka – mówi Maciej Dziedzic, wicedyrektor ZSKU w Rzeszowie.

Ćwiczenia z profesjonalistami

W ramach zajęć w klasach o profilu mundurowym uczniowie mają zajęcia z musztry, strzelania oraz biorą udział w dwóch obozach - letnim i zimowym, a także wyjeżdżają na poligon wojskowy.

– Podczas niedawnego obozu na poligonie w Nowej Dębie mieliśmy zajęcia teoretyczne i praktyczne z taktyki, zapoznaliśmy się z bronią, ucząc się ją rozkładać i składać, a także strzelaliśmy do tarcz. Bardzo ciekawe było też poznanie pasa taktycznego "Twierdza”, gdzie na co dzień ćwiczą bataliony piechoty zmotoryzowanej – opowiada starszy strzelec Dominik Ciołek, uczeń drugiej klasy LO w ZSKU.

Poligon nie przestraszył też Anety Kurtiak z pierwszej klasy.

– Podobały mi się zajęcia z musztry oraz z wykrywania min, które mieliśmy z saperami. Zwiedziliśmy również "Dezamet” w Nowej Dębie, zakład produkujący amunicję. Na obozie mieliśmy własną kuchnię polową i mieszkaliśmy w domkach, w których podczas ćwiczeń lokowani są żołnierze – opowiada uczennica.

Przydatna wiedza

Zajęcia z przysposobienia wojskowego w klasach mundurowych ZSKU prowadzi gen. bryg. rez. Tomasz Bąk.

– Mam świadomość, że nie wszyscy z uczniowie zostaną żołnierzami, ale chcemy ich nauczyć podstawowych umiejętności, jakie są wymagane w służbach mundurowych czy Narodowych Siłach Rezerwowych.

Staramy się wytrenować dyscyplinę, karność, zapoznać uczniów z terenoznawstwem, obchodzeniem się z bronią – wyjaśnia generał Bąk.Uczniowie należą do Związku Strzeleckiego "Strzelec” w Rzeszowie i biorą udział w zajęciach na strzelnicy wojskowej w Rzeszowie.

Uczestnicy zajęć na poligonie otrzymali certyfikat wydany przez Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba.

Czytaj więcej o:
  • liceum wojskowe
  • Nowa Dęba
  • Rzeszów
  • wojsko
  • ZSKU
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.