Szkoła specjalna także dla autystów i dzieci z zespołem Aspergera

Dodano: 24 maja 2012, 11:00 Autor:

Szkoła specjalna jest lepiej przygotowana od masowej do zajęć z dziećmi poniżej normy intelektualnej. Uczeń z upośledzeniem potrzebuje dodatkowych terapii, których w zwykłej placówce nie znajdzie.

Z upośledzeniem dziecka trudno się pogodzić. To naturalne, że rodzice chcą, aby chodziło do klas integracyjnych, goniło rówieśników. Tylko, że w zwykłej szkole taki uczeń zawsze będzie najgorszy. W specjalnej - prędzej uwierzy w siebie i skorzysta z dodatkowych.

- Jest moda, by dzieci z upośledzeniem umysłowym uczyły się w zwykłej szkole w swoim rejonie - przyznaje Stanisława Gilewicz, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. NICEF w Rzeszowie.

- Tymczasem liczne badania naukowe pokazują, że bardzo dobrym miejscem rozwoju takich dzieci jest szkoła specjalna. O ile dzieci z upośledzeniem lekkim w klasach 1-3 jeszcze jako tako funkcjonują wśród rówieśników z normą, to potem zaczynają się problemy.

W szkole specjalnej jest realizowana podstawa programowa nauczania ogólnego, ale na podstawie indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych. Lekcje odbywając się w małych zespołach klasowych, przy dużym wsparciu zajęć rewalidacyjnych, specjalistycznych, ukierunkowanych na dominujące u danego ucznia niepełnosprawności.

- W szkole masowej nie ma możliwości prowadzenia dodatkowych terapii, poza zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi - dodaje Iwona Kaszowska-Bełz, psycholog, oligofrenopedagog i terapeuta SI (Integracji Sensorycznej).

- W szkole takiej, jak nasza, pracują głównie specjaliści od pracy z niepełnosprawnym dzieckiem. Klasy są bardzo małe. Rozwój uczniów wspierany jest nowoczesnymi terapiami, m.in. biofeedbackiem, metodą Tomatisa czy dogoterapią.

Szkoła dostała też od władz Rzeszowa autobus i wozi dzieci na zajęcia na basenie.

Od przedszkola do szkoły średniej

Rzeszowski ZSS oferuje coraz więcej form zajęć dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym.

- Mamy wczesne wspomaganie rozwoju, więc przyjmujemy dzieci od momentu urodzenia do momentu pójścia do szkoły, następnie kształcimy na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej, przygotowując młodzież z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim do podjęcia pracy - tłumaczy dyrektor. - Dobieramy terapię na podstawie orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz swoich obserwacji.

Do nowości należą przedszkole specjalne i ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy oraz klasy dla dzieci cierpiących na autyzm i zespół Aspergera (zarówno uczniowie z normą intelektualną, jak i poniżej).

Uczniowie mają opracowane indywidualne programy, dostosowane do ich możliwości. Jeśli dziecko ma zespół Aspergera, ale jest w normie intelektualnej, rodzice nie muszą się obawiać, że będzie kształcone poniżej swojego poziomu.

Więcej o zajęciach w szkole specjalnej możesz się dowiedzieć na stronie www.wzorowaszkola.pl/zss

Klasa dla dzieci z autyzmem

- Dziecko z Zespołem Aspergera powinno mieć zajęcia, które je będą uspołeczniać. Ono może sobie nieźle radzić w nauce, ale gorzej będzie sobie radzić w relacjach z innymi. Szwankuje u niego sfera emocjonalna. Szkoła masowa niewiele może takim dzieciom zaoferować. Co gorsza, często spotykają się one z dyskryminacją ze strony rówieśników - stwierdza Iwona Kaszowska-Bełz, psycholog, oligofrenopedagog i terapeuta SI (Integracji Sensorycznej).

Psycholog wyjaśnia, że nawet, jeśli nauczyciele staną na szczycie swoich możliwości, taki uczeń i tak będzie najgorszy, ponieważ ma ograniczenia umysłowe, których nie jest w stanie przeskoczyć. Tymczasem do dobrego rozwoju jest potrzebne dobre myślenie o sobie, wiara w to, że jesteś w stanie osiągać sukces. Młodzież ocenia siebie porównując się z innymi. Upośledzone nawet lekko dziecko, nie wypada dobrze na tle rówieśników w szkole masowej. Może dojść do wniosku, że i tak w życiu do niczego nie dojdzie, więc nie warto się starać. Nie pomogą zaangażowani rodzice, ani świetni nauczyciel, gdy tłem jest grupa lepszych kolegów.

- Trafiali do nas uczniowie dosyć późno, np. w gimnazjum czy szkole średniej, po doświadczeniach z masowej podstawówki, w której były grzeczne, więc udało im się ją przetrwać - wspomina Lidia Czyżowska, oligofrenopedagog i terapeuta SI z ZSS im. UNICEF w Rzeszowie. - To były dzieci emocjonalnie pokrzywdzone, zalęknione, zahukane, wycofane. W szkole specjalnej uczyli się znów w siebie wierzyć. Rodzice byli zdumieni, widząc ich występujących w naszym chórze, teatrze, biorących udział w konkursach. Ci uczniowie rozwijali skrzydła, odnajdowali swój talent.

Jak Patrycja, która jest w klasie dla dzieci z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym, a ma poczucie rytmu, którego każdy może jej pozazdrościć. Są też dzieci utalentowane plastycznie i z innymi zdolnościami.

Czytaj więcej o:
  • aspergera
  • autyzm
  • szkoła specjalna
  • uczeń z upośledzeniem
  • upośledzenie
  • Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w R
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.