Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laserowa korekcja wzroku możliwa w Rzeszowie

Ewa Kurzyńska
Laserowa korekcja wad wzroku jest wykonywana u pacjentów po 21. roku życia. Z zabiegiem czeka się do tego czasu, by mieć pewność, że wada nie będzie się już powiększać.
Laserowa korekcja wad wzroku jest wykonywana u pacjentów po 21. roku życia. Z zabiegiem czeka się do tego czasu, by mieć pewność, że wada nie będzie się już powiększać. Dariusz Danek
Laserowa korekcja wad widzenia będzie wykonywana także na Podkarpaciu. Taki sam aparat, jakiego używają amerykańskie siły powietrzne, by zapewnić sokoli wzrok pilotom, jest już w Rzeszowie.

Ważący ponad tonę gigant kupił rzeszowski NZOZ Visum Clinic. Laser kosztował 1,6 mln zł.

- O klasie naszego aparatu świadczy chociażby fakt, że jest to jedyny laser do korygowania wad wzroku, jaki NASA dopuszcza do leczenia astronautów - mówi lek. med. Mariusz Spyra, kierownik Visum Clinic.

Laser skoryguje kształt rogówki

Zabiegi, trwające ok. 20 minut, są uważane za bardzo bezpieczne. Czas, jaki wiązka lasera ma kontakt z gałką oczną, nie przekracza minuty. To wystarczy, by nadać rogówce kształt zapewniający prawidłowe widzenie.

- Tą metodą jesteśmy w stanie skutecznie korygować nadwzroczność nieprzekraczającą plus 6 dioptrii oraz krótkowzroczność do minus 10 dioptrii.

Zabieg jest skuteczny także w przypadku astygmatyzmu i starczowzroczności, która objawia się trudnościami z czytaniem tekstu znajdującego się blisko oczu. Aby wyraźnie widzieć litery pacjenci muszą, więc odsuwać książkę dalej - tłumaczy doktor Spyra.

Dzięki laseroterapii, w większości przypadków, pacjenci nie muszą już nosić okularów. To, zdaniem lekarzy, niezwykle ważne dla przedstawicieli wielu zawodów, m.in. policjantów, strażaków, kreślarzy.

- Dotychczas mieszkańcy Podkarpacia, którzy chcieli laserowo skorygować wadę wzroku, szukali pomocy poza naszym regionem m.in. w Krakowie i Warszawie - mówi okulista.

Dobry wzrok w dzień

Po zabiegu prawidłowe widzenia wraca już następnego dnia. Wystarczy tydzień, by pacjent wrócił do pracy.

- Dotychczas na świecie wykonano ok. 30 mln takich zabiegów. Aż jedną trzecią na aparatach tego samego typu, który kupiliśmy. Co ważne, nie zdarzyło się, by ktoś stracił wzrok na skutek powikłań pooperacyjnych - podkreśla Mariusz Spyra.

Niestety, NFZ nie refunduje zabiegów laserowej korekcji wad wzroku. To znaczy, że pacjenci w całej Polsce płacą za nie z własnej kieszeni. Ile? W Rzeszowie ceny będą zależeć od rodzaju wady i zamykać w granicach od 2 do 3,6 tys. zł za jedno oko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24