Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj się i żyj. Bezpłatne cytologie na Podkarpaciu

Ewa Kurzyńska
- W każdym imiennie zaadresowanym liście proponujemy paniom placówkę, w której mogą wykonać badanie. Zwykle jest to lecznica najbliżej ich miejsca  zamieszkania - mówi Anna Świeca. - Aby skorzystać z badań nie jest potrzebne skierowanie, a na wizytę można umówić się od ręki.
- W każdym imiennie zaadresowanym liście proponujemy paniom placówkę, w której mogą wykonać badanie. Zwykle jest to lecznica najbliżej ich miejsca zamieszkania - mówi Anna Świeca. - Aby skorzystać z badań nie jest potrzebne skierowanie, a na wizytę można umówić się od ręki. Krzysztof Łokaj
Do prawie 180 tys. mieszkanek Podkarpacia trafią zaproszenia na bezpłatne cytologie. Pierwszą partię listów już wysłano. Lekarze zachęcają, by od razu umówić się na badanie. To najskuteczniejszy sposób, aby nie dopuścić do rozwoju raka szyjki macicy.

Jeszcze w latach 70. ub. wieku raka szyjki macicy stwierdzano każdego roku u ok. 300 mieszkanek Podkarpacia. Dziś liczba nowych przypadków nie przekracza 120 rocznie.

- Ten rodzaj nowotworu wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, który jest przenoszony drogą płciową. Liczba zachorowań na przestrzeni lat zmalała z prostej przyczyny: znacząco poprawiła się higiena - tłumaczy dr n. med. Jan Gawełko, ginekolog i radioterapeuta, szef Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie.

Rak to nie wyrok

Dla kogo badania profilaktyczne?

Cytologia - raz na trzy lata dla pań w wieku 25-59 lat.
Mammografia - raz na dwa lata dla pań w wieku 50-69 lat.
Listę ośrodków, gdzie wykonywane są badania można znaleźć na stronie www.nfz-rzeszow.pl (zakładka "Cztery pory roku dla zdrowia").

Niemniej ważny jest fakt, że raka szyjki macicy coraz częściej udaje się wykryć w początkowym stadium. Wystarcza wówczas niewielki zabieg chirurgiczny, by kobieta całkowicie wróciła do zdrowia. Bez chemioterapii czy naświetlań.

- Co więcej, takie pacjentki nie tylko mogą w zdrowiu dożyć stu lat, ale mają także bardzo duże szanse, by zostać matkami - dodaje doktor Gawełko.

Jednak, aby leczenie miało tak szczęśliwy finał, choroba musi zostać szybko wykryta. Umożliwiają to regularne cytologie. I choć lekarze przyznają, że coraz więcej kobieta zdaje sobie sprawę z wagi badań profilaktycznych, wciąż trafiają do nich pacjentki, które u ginekologa były wiele lat temu, najczęściej przy okazji ostatniej ciąży.

- W tej chwili mamy pod opieką m.in. 50-letnią pacjentkę, która przez trzy lata ignorowała niepokojące krwawienia między miesiączkowe. Gdy w końcu trafiła do ginekologa, okazało się, że rak szyjki macicy osiągnął już najbardziej zaawansowane stadium, z naciekami na kości miednicy - mówi dr Jan Gawełko.

W takiej sytuacji leczenie jest znacznie dłuższe i trudniejsze, a szansa na wyzdrowienie spada do 40 proc.

Nie unikaj badań

Objawy choroby

W początkowym stadium rozwoju (może trwać od 3 do nawet 10 lat) rak szyjki macicy nie daje żadnych odczuwalnych objawów. Jedyną szansą, by stwierdzić chorobę są wówczas badania cytologiczne. Bardziej zaawansowany nowotwór może powodować: krwiste upławy, krwawienia międzymiesiączkowe lub po stosunku (kontaktowe), bóle podbrzusza i pleców ( w okolicy krzyżowo - lędźwiowej).

Z profilaktycznych cytologii w ub. roku skorzystało ponad 41 tys. mieszkanek naszego regionu. Znacznie mniej, niż powinno. W tym roku imienne zaproszenia, które mają zachęcić panie do badań, otrzyma prawie 180 tys. kobiet.

- Zaproszenia po raz pierwszy rozsyłamy w kolorowych, przykuwających uwagę kopertach - mówi Anna Świeca zastępca kierownika wojewódzkiego ośrodka koordynującego program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi.

Oprócz zaproszeń na cytologię będą wysyłane także zaproszenia na profilaktyczne mammografie. Będzie ich blisko 130 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24