Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Marszałek Karapyta podbija Chiny

Dodano: 4 maja 2012, 7:00 Autor:

Czy Chińczycy wybudują na Podkarpaciu fabryki i przyślą studentów na rzeszowskie uczelnie? Marszałek Mirosław Karapyta przekonuje, że jest szansa na współpracę z azjatyckim tygrysem.
Marszałek Mirosław Karapyta (w towarzystwie Chińczyków w strojach ludowych) w dowód sympatii został obdarowany przez gospodarzy talizmanem, który ma niezwykłą moc zjednywania ludzi.

Marszałek Mirosław Karapyta (w towarzystwie Chińczyków w strojach ludowych) w dowód sympatii został obdarowany przez gospodarzy talizmanem, który ma niezwykłą moc zjednywania ludzi. (fot. Urząd Marszałkowski)

27-osobowa delegacja z Podkarpacia wróciła z tygodniowej wizyty w chińskim regionie autonomicznym Kuangsi-Czuang. Marszałkowi województwa Mirosławowi Karapycie i prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi towarzyszyli m.in. radni i przedsiębiorcy. W środę poinformowano o podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy regionami oraz umowy o współpracy Rzeszowa i miasta Fangchenggang.

– To miasto w ciągu 18 lat przekształciło się z 60-tysięcznego prowincjonalnego portu w prawie milionową, tętniącą życiem metropolię, gdzie widać na każdym kroku budowlany rozmach – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. – Będziemy się od nich uczyć, będziemy wysyłać tam naszych fachowców, żeby ich wzory zastosować w mieście.

Prezydent zapowiedział, że Rzeszów przymierza się do wprowadzenia nauki języka chińskiego w przedszkolach.

– Mamy już nauczycielkę, chcemy, żeby przyszłe pokolenia miały otwarte drzwi na wschód - mówi Tadeusz Ferenc.

Już coś o nas wiedzą

Goście z Podkarpacia podczas wizyty w Chinach zobaczyli m.in. park naukowo-technologiczny w Nanning, a także hutę aluminium, którą najbardziej zainteresowali się szefowie rzeszowskiej WSK.

- Wykorzystujemy w produkcji wyroby aluminiowe i jesteśmy zainteresowani pozyskaniem nowych dostawców – mówi Marek Darecki, prezes WSK i stowarzyszenia Dolina Lotnicza.

Do podpisania umów o współpracy miedzy regionami może dojść lipcu. Władze regionu dostały już zaproszenie na kolejną wizytę w Chinach. Na razie nie wiadomo czy z niego skorzystają, czy też zaproszą Chińczyków na Podkarpacie.

Więcej w papierowym wydaniu Nowin.

Czytaj więcej o:
  • Chiny
  • Mirosław Karapyta
  • Podkarpacie
  • Rzeszów
  • Tadeusz Ferenc
  • współpraca
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Nie chciał potrącić sarny, wjechał do rowu

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.