Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurs wideo z matematyki do egzaminu gimnazjalnego cz. 3

mmazur

Poniżej zadanie, które trudno jednoznacznie zaliczyć, co do stopnia trudności. Jeśli uczeń wybrał "metody podstawiania" wybranych przez siebie poprawnych liczb, rozwiąże to zadanie bardzo szybko. Lepsi uczniowie chcąc "uogólnić" obliczenia mogą stracić na nim dużo czasu. Na filmie pokazano równolegle dwie metody postępowania. Bardziej wskazana, na tym poziomie edukacji, jest metoda pierwsza.

Więcej tego typu zadań znajdziesz na www.e-zadania.pl

W zadaniu sprawdzana jest umiejętność posługiwania się liczbami naturalnymi (dodawanie, odejmowanie, mnożenie).
Uczeń musi znać pojęcie liczb parzystych oraz liczb nieparzystych. Szczególne znaczenie ma tutaj odpowiednie rozumowanie i argumentacja.

Na wyższym poziomie nauczania (IV poziom - szkoła ponadgimnazjalna) każda z podanych odpowiedzi (A,B,C lubD) może posłużyć jako przykład osobnego zadania. Przykładowo zadanie: "Wykaż, że suma kolejnych dwóch liczb naturalnych jest liczbą nieparzystą" może być wykorzystane na egzaminie maturalnym. Nie bez powodów niektórzy uważają, że egzamin gimnazjalny staje się powoli "małą maturą".

Kolejne zadanie dotyczy statystyki opisowej i wprowadzenia do rachunku prawdopodobieństwa. Sprawdzana jest umiejętność analizowania prostych doświadczeń losowych oraz określania prawdopodobieństwa najprostszych zdarzeń w tych doświadczeniach. Słowo prawdopodobieństwo u większości uczniów może budzić lęk, lecz jego przełożenie na proste przykłady okazuje się bardzo zrozumiałym pojęciem.

Dodatkowo badana jest tutaj umiejętność porównywania ułamków. W tym przypadku można postąpić na dwa sposoby. Porównując je "metodą szacowania" uczeń szybciej rozwiąże to zadanie. Inni wybierając "metodę wspólnych mianowników" mogą znowu stracić dużo czasu na obliczeniach. Na filmach pokazano dwie opisane metody. Znaczną część filmu zajmuje komentarz lektora w celu lepszego zrozumienia obranej strategii rozwiązania zadania. Film jest po to, aby nie tylko pokazać rozwiązanie, ale zrozumieć jego idee.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24