Co posadzić na wiosnę i jak pielęgnować rośliny jednoroczne

Dodano: 28 marca 2012, 14:30 Autor:

Wiosną wysiewamy nasiona w ziemi przeznaczonej do siewu. Skrzynkę lub inny pojemnik przykrywamy folią, stawiamy w jasnym miejscu. Ziemię zraszamy codziennie i uchylamy folię na dwadzieścia minut.
- Nasiona wysiewamy do odpowiednio przesianej i odkażonej ziemi - mówi Jolanta Nycz z Zielonego Klombu.

- Nasiona wysiewamy do odpowiednio przesianej i odkażonej ziemi - mówi Jolanta Nycz z Zielonego Klombu. (fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)

Folię zdejmujemy, kiedy pojawią się pierwsze listki. Kiedy roślinki podrosną do 3-4 cm, rozsadzamy je do osobnych doniczek.

Przygotujmy odpowiednio podłoże, jeśli nie korzystamy z kupionego w sklepach ogrodniczych. Robiąc samodzielnie mieszankę do wysiewu, wyrównaj strukturę ziemi, rozkrusz grudki, przesiej, a następnie odkaź, wkładając na 1 godz. do piekarnika o temp. 150 st. C.

- Najlepsze do siewu domowego są skrzynki plastikowe z otworkami w dnie - instruuje Jolanta Nycz, ogrodnik z Centrum Ogrodniczego "Zielony Klomb” w Rzeszowie. - Do przykrycia ziemi przygotujmy folię lub kawałki szkła, aby nasionom było cieplej, bo wyższa temperatura sprzyja wilgotności i kiełkowaniu.

Przed wysiewem obficie podlewamy podłoże. Nasionka rozrzucamy równomiernie na całej powierzchni. Leciutko przysypujemy ziemią lub piaskiem (na kilka milimetrów). Codziennie sprawdzamy, czy mają wilgoć. Podlewamy spryskiwaczem lub konewką koniecznie z sitkiem, aby nie wypłukiwać nasion.

Skrzynki umieszczamy na wschodnich i południowych oknach mieszkania. gdzie dociera najwięcej światła.

Czas kiełkowania zależy od gatunku rośliny i jej wegetacji. Jedne wykiełkują po tygodniu, inne - po trzech.

- Na niektóre rośliny o długim okresie wegetacji jest już za późno, bo należało wysiewać je już w styczniu i lutym (begonia wiecznie kwitnąca, lobelia, żeniszek, petunia, goździki, szałwia, werbena).

W marcu jeszcze zdążymy posiać w skrzynkach kocankę, celozję, lewkonię, gazanię, niecierpka, zatrwian. Na początku kwietnia siejemy, aksamitki, cynie, floksy, astry, słoneczki roczne i sundavillę.

Pikujemy przy dwóch listkach

Kiedy roślinki wykształcą 2-4 liście przystępujemy do pikowania, czyli przenoszenia siewek do oddzielnych pojemników, do doniczki pojedynczej lub pakietu doniczek plastikowych wielokrotnego użytku. Można też kupić pojemniczki z torfu wsadzane z rośliną do ziemi, rozkładające się w podłożu (wykorzystajmy opakowania po jogurtach, robiąc kilka otworków w ich dnie).

- Dla kiełkowania większości roślin nie ma znaczenia - ciemno czy jasno, dlatego okrywamy je 2-3-milimetrową warstwą ziemi lub piasku. Spod grubszej okrywy małe nasionka mogą mieć problemy z przebiciem się przez wierzchnią warstwę gruntu. Informacje o kiełkowaniu znajdziemy na opakowaniach nasion.

Nagietki wracają, a słonecznik modny

Ogrody przeżywają wielki powrót znanych roślin jednorocznych - tradycyjnych nagietków, aksamitek żółtych, żeniszka fioletowego, celozji, rumianków, zatrwianów. W łaskach znalazł się słonecznik jednoroczny, który można hodować przez całe lato na kwiaty cięte. Karłowe słoneczniki (wysokość 30-60 cm) można uprawiać w terakotowych doniczkach na tarasach i balkonach.

Ogrodniczka z Zielonego Klombu poleca modne i łatwe w uprawie mieszanki nasion łąkowych, szybko wschodzących, nie wymagających pikowania. Chociażby mieszankę roślin dziko rosnących jednorocznych i wieloletnich, które pochodzą z różnych kontynentów i są zróżnicowane pod względem wysokości (do 120 cm), pokroju, pory kwitnienia, co pozwala na własną aranżację urokliwego zakątka.

Nasiona mieszanek wysiewamy od połowy marca do maja do skrzynek lub bezpośrednio do gruntu. Na kwiaty cięte można wysiać nasiona roślin jednorocznych kwitnących przez całe lato (np. "Kwiaty do cięcia mix”).

Gatunki są tak zestawiane, by jedne kwitły, drugie dopiero pączkowały, a trzecie wschodziły, więc rabata lub duża donica obsypuje się kwiatami od lata do późnej jesieni. Można je wysiewać do skrzynek lub donic na balkonach (specjalne zestawy) albo bezpośrednio do gruntu.

Kiedy do gruntu

Do gruntu - na rabaty spulchnione i wyrównane - wysiewamy nasiona roślin wytrzymałych na wiosenne przymrozki. Na przełomie marca i kwietnia, jeśli pozwoli pogoda, można wysiać groszek pachnący, czarnuszkę, ostróżkę, nagietki, chabry. I obserwujmy prognozy - aby przed mroźną nocą okryć rabatę białą włókniną.

Z nasionami wrażliwymi na niskie temperatury poczekajmy do maja. Warto wysiewać dla pewności więcej nasion, a po wzejściu siewki przerwać.

Rozsady wyhodowane na parapecie okiennym przenosimy do gruntu dopiero po 15 maja, po "zimnej Zośce”. Uwaga! Na balkonie można wysiać słodki groszek jadalny (sześciotygodniowy, wczesny), a pomiędzy nim groszek ozdobny (coś do zjedzenia i wąchania).

Groszek siejemy w połowie kwietnia w dużych pojemnikach. Wypróbujmy też balkonową uprawę pomidorów koktajlowych np. gatunku o sztywnych łodygach, który nie wymaga podpór, a także poziomek i truskawek, wbrew pozorom odpornych na suszę. Wielu balkonowym działkowcom udają się... jadalne winogrona.

Czytaj więcej o:
  • co posiać
  • kwiatki
  • kwiaty
  • nasiona
  • ogród
  • ogródek
  • rośliny
  • siejemy
  • skrzynki balkonowe
  • wiosana
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.