Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od poniedziałku rusza sprzedaż choinek w nadleśnictwach

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
3,5 tysiące drzewek prosto z lasu przygotowali do sprzedaży przed tegorocznym świętami leśnicy na Podkarpaciu.

Ich sprzedaż nadleśnictwa rozpoczynają 12 grudnia.

- Co roku sprzedajemy od 5 do 8 tysięcy choinek o wysokość od 1,5 do 5 metrów - mówi Andrzej Miara, naczelnik Wydziału Marketingu RDLP w Krośnie - Najwięcej oczywiście tych "domowych" o wysokości do 2,5 metra.

Za taką choinkę pokojową trzeba zapłacić w nadleśnictwach 25-45 złotych. Bywają również zamówienia specjalne na drzewka wyższe, 5-10 metrów, np. do ustawienia w kościołach i miejscach publicznych.

Ceny kształtują samodzielnie poszczególne nadleśnictwa, kierując się zasadami rynku i uwzględniając poniesione koszty na założenie, utrzymanie plantacji oraz za pozyskanie drzewek.
- Wpływy ze sprzedaży drzewek to mało istotna część przychodów Lasów Państwowych, natomiast sama sprzedaż stanowi ona ważny element tradycji, którą chcemy kontynuować - dodaje Miara.

W pierwszym tygodniu do sprzedaży przygotowano 3,5 tysiąca choinek, głównie świerkowych. Pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych, zakładanych najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym.

- Pozyskanie choinek w najmniejszym stopniu nie narusza równowagi ekosystemu leśnego - podkreśla Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

- Choinka z lasu to tradycyjny element polskich Świąt Bożego Narodzenia - mówi Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. - Żywe drzewko wnosi do mieszkania nie tylko naturalny zapach, ale również "duszę" lasu. Jeśli nawet po kilku tygodniach opadnie zupełnie z igieł, to wciąż pozostaje naturalnym elementem przyjaznym człowiekowi.

Drzewka można będzie nabyć w biurach nadleśnictwach lub bezpośrednio u leśniczych, prowadzonych plantacje choinkowe. Najwięcej, prawie 1000 sztuk, przygotowało Nadleśnictwo Leżajsk. Nadleśnictwo Dukla tradycyjnie prowadzić będzie sprzedaż przy Leśnym Ośrodku Nasiennym w Równem. Tu można też kupić stroisz jodłowy. W kilku nadleśnictwach będą również sprzedawane choinki jodłowe, pochodzące z cięć pielęgnacyjnych w młodnikach.

Żywa choinka to wbrew pozorom jedna z najmłodszych tradycji wigilijnych, upowszechniona u schyłku XIX wieku. Początkowo, w tym również na ziemiach polskich, popularna była "jodełka" lub "jódka", czyli wierzchołek sosny, jodły lub świerka zawieszony u pułapu izby. Drzewko to miało chronić dom i jego mieszkańców od złych mocy. Choinka w obecnej formie pojawiła się w Polsce dopiero w XVIII wieku. Zwyczaj jej strojenia przyjęto z Niemiec.

- W XIX wieku wśród leśników w Karpatach istniał zwyczaj przynoszenia wierzchołka jodły lub świerka z pierwszego drzewa ściętego na zimowym zrębie - przypomina Marszałek. - Taką choinkę osadzano przed domem i przystrajano kolorowymi papierkami lub torebkami nasiennymi miesiącznicy trwałej co miało chronić zabudowania leśniczówki przed najściem wilków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24