Wrzosy i wrzośce do domu i na cmentarz

Dodano: 18 października 2011, 8:15 Autor:

Wrzosy i wrzośce znakomicie nadają się do dekoracji mieszkań, balkonów i cmentarzy. Odporne na niskie temperatury, ładnie zasychają lekko przebarwiając się.
- Łączmy wrzosy z kwitnącym jesienią wrzoścem delikatnym - podpowiada Magdalena Bassara z "Zielonego Klombu”

- Łączmy wrzosy z kwitnącym jesienią wrzoścem delikatnym - podpowiada Magdalena Bassara z "Zielonego Klombu” (fot. KRYSTYNA BARANOWSKA)

Przeczytaj więcej

W gruncie rozrastają się w obfite kępy, zwłaszcza posadzone w miejscu słonecznym, suchym, osłoniętym od wiatru.

- Warto sadzić wrzosy w towarzystwie wrzośców kwitnących przede wszystkim wiosną a niektóre gatunki - latem - doradzają Magdalena Bassara i Anna Warżołek - Urban z Centrum Ogrodniczego "Zielony Klomb” w Rzeszowie, poproszone o wskazówki dotyczące pielęgnacji wrzosów w doniczkach a także wysadzanych jesienią na ogródkowe rabaty.

Wrzosy lubią dużo słońca i kwaśną ziemię

Wrzosy są łatwe w uprawie pod pewnymi warunkami - przynajmniej przez dwie trzecie dnia potrzebują słońca, lubią przepuszczalną i kwaśną ziemię (odczyn pH 3,5 – 5,5), źle czują się w glebie zbitej i gliniastej. Należą do kwiatów barwiących szarą jesień wszak odmiany różnią się od siebie zarówno kolorami kwiatów jak i liści.

Nie lubią nadmiaru wilgoci więc lepiej podlewać je częściej ale mniejszymi dawkami. Uwaga! Nie można ich przenawozić, bo pochodzą z miejsc niezbyt bogatych w składniki pokarmowe. Dobrze robi im wiosenne przycinanie sprzyjające zagęszczaniu się kęp i obfitszemu kwitnieniu.

Wrzosy pąkowe

Zdaniem Anny Warżołek-Urban wrzosy pielęgnowane w mieszkaniu można wstawiać na kilkanaście minut do pojemnika z wodą, aby naciągnęły wilgoci otworami w dnie doniczki. Lubią deszczówkę, albo wodę z kranu odstawioną na kilka godzin, aby wapń osiadł na dnie naczynia.

- Ziemia, w której rosną wrzosy nie może wyschnąć, bo roślina traci urodę, zasusza się, gubi pąki i listki. Uważamy też, aby nie moczyć części naziemnej, bo wtedy łatwiej atakują ją choroby grzybowe. Wrzosy są bardzo trwałe - zwłaszcza grupa wrzosów zwanych pąkowymi. Ich kwiaty nigdy nie otwierają się w pełni ale zastygają w pąki więc zdobią mieszkania, balkony i ogródki również zimą. Kwitnące zimą można uprawiać w zaokiennych skrzynkach.

Pod wpływem bardzo niskich temperatur wrzosy tracą barwę, tlejąc mniej więcej o dwa tony. Jesienne wrzosy pąkowe udekorują zarówno mieszkanie, ogród jak też nagrobki. Bardzo długo zachowują świeże pąki - kwiaty, kształt i pokrój. Przy niskich temperaturach zmieni jedynie barwę np. z ciemnoróżowej na jasną (kolory są od ciemnoróżowych po białe).

Zakwitł wrzosiec delikatny

Magda Bassara podpowiada, aby wziąć pod uwagę dekorację mieszkania lub nagrobków wrzoścem delikatnym (erica gracilis), który kwitnie jesienią (nie wiosną).

- Kwiaty w bordo, różu, bieli ma większe od wrzosów, dorasta do 40-50 cm. Bywa sadzony w kompozycjach białych z różowymi. Ma wymagania podobne do wrzosów, ale jest rośliną jednoroczną. Po kwitnieniu zasycha utrzymując intensywne kolory.

Wrzosiec delikatny jest idealną rośliną na cmentarze, przynajmniej na dwa- trzy miesiące zastąpi chryzantemy. Lepiej zniesie niskie temperatury, a jeśli go nie podlewamy opadną części zielone, zostaną obfite kwiaty z zachowaną barwą. Też ładnie.

Chcąc, by mocne kolory wrzosów w domowej doniczce zachować dłużej dodajmy do podlewania odrobinę gliceryny ( 3-5 łyżek gliceryny na szklankę wody).

Wrzosy zamiast chryzantem

Najłatwiejszy do wykonania stroik na cmentarz - to kilka doniczek z wrzosami lub wrzoścami umieszczonymi w ozdobnej donicy ceramicznej, plastikowej. Rośliny dobierajmy w jednym kolorze lub komponujmy je w barwne plamy (np. wrzos różowy z zielonym albo z białym). Doniczki w misie lub innym dekoracyjnym naczyniu przysypmy ziemią, kamyczkami, korą. Donicę może zastąpić wiklinowy kosz (w naturalnych barwach wikliny).

Pani Anna podpowiada, że włókniną można udekorować pojedynczy okaz dokładając pasujące do wrzosów lub wrzośca elementy naturalne lub z tworzywa sztucznego. Pasują naturalne leśne szyszki, gałązki rokitnika, berberysu, derenia, przebarwione liście klonu, dostosowane w stylu zasuszone kwiatki, dobrana kolorystycznie wstążka.

- Na ziemnym grobie można umieścić doniczki w ziemi w formie krzyża z wrzosów albo obsadzić wokół mogiłę. Na kamiennej płycie warto ustawić doniczki dodając świeżą jedlinę (do nabycia gotowe doniczki w kształcie krzyża). Osłaniając donice włókniną dobierajmy ją pod kolor kwiatów (do zielonego wrzosu może być fiolet). Dekorując nagrobki nie przesadzajmy z barwami - najwyżej trzy kolory.

Czytaj więcej o:
  • cmentarz
  • kwiaty
  • rośliny do domu
  • rośliny na cmentarz
  • wrzośce
  • wrzosy
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.