Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bruksela zobaczyła mieszkańców Podkarpacia, którzy ratowali Żydów

Alina Bosak
Wystawa w Brukseli ustawiona została w miejscu, które codziennie mijają setki osób. Ci, którzy się zatrzymają, zobaczą na zdjęciach m.in. rodzinę Ulmów z Markowej - rodziców i 6 małych dzieci, rozstrzelanych przez Niemców za ukrywanie Żydów.
Wystawa w Brukseli ustawiona została w miejscu, które codziennie mijają setki osób. Ci, którzy się zatrzymają, zobaczą na zdjęciach m.in. rodzinę Ulmów z Markowej - rodziców i 6 małych dzieci, rozstrzelanych przez Niemców za ukrywanie Żydów. Alina Bosak
Wystawa o mieszkańcach Podkarpacia, którzy w czasie wojny ratowali Żydów, trafiła do Parlamentu Europejskiego.

Sprawiedliwi

Sprawiedliwi

Polaków narażających własne życie w celu ratowania od śmierci ludności żydowskiej wielokrotnie uhonorowano odznaczeniem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata", przyznawanym przez Muzeum Bohaterów i Męczenników Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

- Moja matka przeżyła dzięki mieszkańcom południowo-wschodniej Polski - powiedział podczas otwarcia ambasador Izraela.

"Nie wiedziałem" - to słowa często powtarzane przez obcokrajowców na widok mapy Podkarpacia gęsto usianej nazwami miejscowości, w których pomagano Żydom w czasie wojny. Wystawa przygotowana przez rzeszowski oddział IPN od kilku lat podróżuje po świecie. W tym tygodniu zaprezentowana została w sercu Europy.

- To bardzo ważne, by upamiętnić odwagę ludzi, którzy rozświetlali mroczne czasy współczesnej historii świata - powiedział Yacov Hadas-Handelsman, ambasador Izraela przy UE. - Rodzina mojej matki została uratowana przez Polaków we wschodnio-południowej Polsce, dzięki czemu mogę być dzisiaj tutaj z Państwem. Nie wszyscy moi rodacy mieli tyle szczęścia.

Yacov Hadas-Handelsman i ambasadorowie m.in. Polski, Gruzji, Armenii przybyli na otwarcie rzeszowskiej wystawy w Parlamencie Europejskim. Nosi ona tytuł "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Polsce południowo-wschodniej w latach 1939-1945". Na planszach są zdjęcia i historie osób, które zostały uratowane i które ratowały.

200 zapłaciło życiem

- Do tej pory ustaliliśmy 1600 osób z Podkarpacia, które udzieliły pomocy Żydom. 200 osób zostało za to przez Niemców zamordowanych. Nie tylko obcokrajowcy, ale i sami Polacy bywają zdziwieni, słysząc te liczby - informuje Elżbieta Rączy z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, która wspólnie z Igorem Witowiczem stworzyła wystawę.

Potwierdzone przypadki pomocy to zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ w Polsce nie przeprowadzono w odpowiednim czasie badań historycznych na ten temat.

- Wiele osób wolało nie przyznawać się do pomocy udzielonej Żydom, obawiając się złego traktowania przez komunistyczne władze - mówi Łukasz Kamiński, prezes IPN. - Dziś mamy duży problem z docieraniem do źródeł, świadkowie najczęściej już nie żyją.

Polacy musza przypominać

Wystawa trafiła do Brukseli z inicjatywy Tomasza Poręby, wiceprzewodniczącego delegacji PiS w PE. To on, wspólnie z Łukaszem Kamińskim, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej oraz z Ewą Leniart, dyrektorem oddziału IPN w Rzeszowie otwierali wystawę "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata".

- Powinniśmy dbać o nasze dobre imię. Wciąż przypina nam się łatkę antysemitów, a świat zaczytuje się w książkach Jana Tomasza Grossa - stwierdza europoseł. - Musimy przebijać się z tą informacją, że nie brakowało Polaków, którzy Żydom pomagali, ryzykując życie swoje i swoich dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24