Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci

Dodano: 21 września 2011, 11:45 Autor:

Kiedy dziecko obgryza paznokcie, nie krzycz, nie bij po rękach, nie wyśmiewaj, nie smaruj paznokci pecjalnym płynem. Rozmawiaj i tłumacz. Chociaz to nie jest droga na skróty.

Rady psychologa i pedagoga. Ponieważ obgryzanie paznokci jest trudnym nawykiem, dlatego rozmawiaj z dzieckiem, pomagając mu w wybrnięciu z problemów. Nie krytykuj, nie wyśmiewaj, nie bij, nie stosuj żadnych kar fizycznych, nie smaruj gorzkimi żelami.

Bo fundujesz mu dodatkowy stres - obgryza - karzesz, ono się stresuje, ucieka i znowu obgryza. Spirala trwa! Wykazuj więcej zrozumienia dla twojego dziecka. Pochwal go, jeśli zauważysz, że bardzo się stara, aby nie wkładać rączek do buzi.

Dziecko zaczyna obgryzać paznokcie w wieku 2-5 lat. Czemu? Bo nie radzi sobie z emocjami, naśladuje dorosłego albo chce zwrócić na siebie uwagę. To trzy podstawowe przyczyny.

Małe dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, czym są emocje i jak sobie z nimi radzić. Wszelkie trudne dla niego sytuacje rodzą napięcie, które malec rozładowuje obgryzaniem paznokci.

Źródłem stresu może być pójście do przedszkola, szkoły, każda, zmiana środowiska i związana z tym utrata przyjaciół, problemy z rówieśnikami, nauczycielem, niska samoocena, konieczność radzenia sobie bez rodziców, krytyka ze strony dorosłych, zbyt wysokie wymagania wobec pociechy, kłótnie w domu, karanie dziecka.

Marta Jaworska, pedagog i Grzegorz Polański, psycholog z rzeszowskiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego wymieniający przyczyny negatywnego zachowania redukującego stres, uważają, że za paznokcie maluch może zabrać się z nudów albo chcąc zwrócić na siebie uwagę rodziców.

- Starajmy się nie doprowadzać do sytuacji, kiedy czynność przerodzi się w trwały nawyk - obgryzał będzie nastolatek, a w końcu dorosły. Niestety, bywa, że nawyk z dzieciństwa zostaje czasami do końca życia (statystki amerykańskie mówią o 5 proc. osób) - mówią specjaliści.

Obgryzanie do krwi

Dłonie dziecka wyglądają nieestetycznie, a często obgryzane skórki bolą i krwawią. To z kolei - jeśli trwa długo -może prowadzić do infekcji, zakażeń skóry, brodawek, trwałej deformacji paznokci i palców.

Do zagrożeń fizycznych psycholog dodaje niebezpieczeństwa natury psychicznej, ponieważ obgryzanie wywołuje wstyd przed rówieśnikami, niższą samoocenę, nawyk redukcji napięcia w sytuacjach trudnych, nieświadome obgryzanie w towarzystwie (co skutkuje postrzeganiem obgryzającego jako niekulturalnego wręcz obrzydliwego).

- Obgryzam paznokcie, więc jestem kimś gorszym - tłumaczy Polański, przy czym dodaje, że jest to zachowanie autoagresywne. - Szkodzę sobie fizycznie i psychicznie, przestaję kontrolować nawyk.

- Czasem owo przyzwyczajenie mija u nastolatków, zaczynających dbać o wygląd lub liczących się ze zdaniem rówieśników, zwracających uwagę na zadbane paznokcie - mówi Marta Jaworska.

NIi czekaj aż obgryzanie przejdzie samo

Co robić, aby dziecko nie sięgało do paznokci, kiedy jest zdenerwowane? Nie bić po rękach, nie krzyczeć, nie smarować gorzkimi żelami, bo tylko dokładamy kolejne napięcie powodowane gorzkim smakiem. Specjaliści uczulają, że obgryzanie jest objawem, a nie istotą problemu.

- Porozmawiajmy z dzieckiem, skupiając się nie na obgryzaniu, ale na przyczynach, które do tego prowadzą - radzi psycholog. - Mimo pośpiechu i problemów codziennych postarajmy się zatrzymać na chwilę przy dziecku, wysłuchać go, zapytać, czemu jest smutne, czemu milczy?

Wytłumaczmy mu, co oznaczają doświadczane przez nie emocje, jak się nazywają. Obserwujmy malca, aby poznać, w jakich sytuacjach sięga po paznokcie, szukajmy źródła stresu i niepokoju naszej pociechy. Próbujmy likwidować nawyk w zalążku, nie czekając aż malec dorośnie.

Wyciągaj rączkę z buzi

Kiedy dwulatek zaczyna wkładać rączkę do buzi delikatnie ją wyjmujmy i odwracajmy uwagę dziecka. Jak?

- Zajmijmy je zabawą ruchową, rysowaniem, wycinaniem, lepieniem z plasteliny - podpowiada pani Marta. Można dać dziecku miękką piłeczkę, aby ją ugniatało w rączce. Kiedy tylko uda się dziecku powstrzymać "od skracania” paznokci - pochwalmy je, aby poczuło się pewniej i miało motywacje do tego, aby powstrzymywać nawyk. Im szybciej znajdziemy przyczyny niepokojów malca, tym łatwiej będzie mu pomóc, pokonać lęk i uchronić przez złym nawykiem lub jego utrwalaniem się.

Zdaniem specjalistów obgryzającego paznokcie dziecka nie należy wyśmiewać, karać, bo tylko wzmagamy napięcie i stres, a z obgryzaniem zacznie się ukrywać. Potrzebuje ono wsparcia, bo to co dla rodziców jest błahostką, dla malca może być dramatem nie do udźwignięcia.

Czytaj więcej o:
  • dziecko
  • nawyki
  • obgryzanie paznokci
  • oduczanie
  • paznokcie
  • psycholog
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.