Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grozi nam epidemia wścieklizny?

Ewa Wawro
Zenon Wojtas
Wścieklizna, groźna choroba zakaźna może się rozprzestrzeniać. Kuna i trzy lisy, wcześniej był jeszcze pies - zwierzęta chore na wściekliznę znaleziono na terenie powiatu jasielskiego.

- Wścieklizna jest chorobą okresową, występuje zazwyczaj co 10 lat, na razie nie można wyjaśnić skąd taka właśnie cykliczność - mówi Andrzej Smyka, powiatowy lekarz weterynarii w Jaśle. - 10 lat temu odnotowaliśmy około 200 jeszcze więcej.

W ostatnich latach rozprzestrzenianie się choroby skutecznie ograniczają wiosenne szczepienia lisów. Jak widać, nie wszystkie, szczególnie młode osobniki, przyjęły szczepionkę, stąd zagrożenie.

Żartów ze wścieklizną nie ma

Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt! - tabliczki z takimi ostrzeżeniem pojawiły się w 14 miejscowościach powiatu jasielskiego. To: Jasło, Opacie, Jarzeniówka, Trzcinica, Skołyszyn, Bączal Dolny, Przysieki, Sławęcin, Siedliska Sławęcińskie, Lisów, Lipnica Dolna, Dąbrówka.

Jak widać nie ma żartów, skoro powiatowy lekarz weterynarii wydał takie rozporządzenie. Na tym obszarze nakazuje się trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu. Jeśli ktoś chciałby wywieźć swojego pupila poza teren zagrożony musi uzyskać na to zgodę weterynarii.

Bezwzględnie nie wolno wprowadzać zwierząt domowych i gospodarskich na obszary leśne.

Zakazane są też wszelkie polowania, a sanitarny odstrzał lisów wolnożyjących przeprowadzi Koło Łowieckie Sokół w Jaśle.

Szczepienia są konieczne

W celu ograniczenia występowania przypadków wścieklizny właściciele psów mają obowiązek przestrzegania obowiązkowych szczepień psów. Robi się je w terminie 30 dni od ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Za uchylanie się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie grozi kara grzywny.

- W okresie zagrożenia epidemią zwierzęta domowe należy trzymać pod ścisłą kontrolą i ograniczyć ewentualny kontakt z dzikimi zwierzętami, które mogą stanowić potencjalny rezerwuar wirusa wścieklizny - podkreśla Andrzej Smyka, powiatowy lekarz weterynarii w Jaśle. - Trzeba zachować szczególną ostrożność w kontaktach ze zwierzętami bezdomnymi wykazującymi nietypowe zachowanie, a także w czasie wycieczek do lasu i terenów, gdzie przebywają dzikie zwierzęta.

Gdy ugryzie cię zwierzę...

Kiedy wścieklizna zacznie dawać objawy, jest już za późno na leczenie i często kończy się to śmiercią. Należy pamiętać, że nie tylko dzikie zwierzęta mogą być nosicielami tego wirusa, zarażone wirusem mogą być też zwierzęta domowe.

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną, w większości przypadków do zakażenia dochodzi po ukąszeniu przez chore, dzikie zwierzę, lub przez zadrapanie, wyjątkowo rzadko przez wdychanie zakażonego powietrza. W trakcie ugryzienia przez chore zwierzę wirus przenika wraz z jego śliną do rany. Z czasem wirus namnaża się w mięśniach w okolicy rany, a następnie poprzez włókna nerwowe wędruje do rdzenia kręgowego i mózgu. W mózgu następuje dalsze namnażanie się wirusa i ponownie drogą włókien nerwowych migracja do tkanek obwodowych.

U człowieka okres wylęgania się choroby, czyli do czasu do wystąpienia pierwszych objawów, wynosi od 7-10 dni do ponad 1 roku. Zależne jest to od umiejscowienia ugryzienia, im ugryzienie zlokalizowane jest dalej od mózgu, tym okres wylęgania dłuższy oraz od dawki wirusa jaka wniknęła do rany.

Pierwsze objawy często bywają bagatelizowane, ponieważ nie są charakterystyczne dla wścieklizny. Może wystąpić: uczucie dyskomfortu w miejscu ukąszenia, ból głowy, bezsenność, niepokój.

Później mogą pojawić się zaburzenia połykania, wodowstręt, drgawki, pobudzenie i zachowania maniakalne. Najgorsze jest jednak to, że kiedy pojawiają się pierwsze objawy wścieklizny, jest już za późno na leczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24