Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trumna ze szczątkami biskupa Potockiego. Sensacyjne odkrycie w Przemyślu

Norbert Ziętal, Janusz Motyka
Z identyfikacją hierarchy nie było problemu. Do tej deski była przymocowana pozłacana tabliczka z napisem: Joannes Antonius Potoczki Episcopus rit. Lat. Premislensis – wyjaśnia Ewa Kędzierska, kierownik nadzoru archeologicznego.
Z identyfikacją hierarchy nie było problemu. Do tej deski była przymocowana pozłacana tabliczka z napisem: Joannes Antonius Potoczki Episcopus rit. Lat. Premislensis – wyjaśnia Ewa Kędzierska, kierownik nadzoru archeologicznego. Janusz Motyka
Trumnę ze szczątkami biskupa Jana Antoniego Potockiego, zmarłego w 1832 r, odkryli archeolodzy w podziemiach przemyskiej archikatedry. To sensacja, wcześniej nie było znane miejsce pochówku duchownego.
Trumne ze szczątkami biskupa Jana Antoniego Potockiego, zmarlego w 1832 r, odkryli archeolodzy w podziemiach przemyskiej archikatedry. To sensacja, wcześniej nie bylo znane miejsce pochówki duchownego.

Odkrycie w Przemyślu. Szczątki biskupa Potockiego

W podziemiach przemyskiej archikatedry trwają prace przy budowie podziemnej trasy turystycznej. W przyszłym roku ma być udostępniona do zwiedzania.

W latach 50. i 60. ub. wieku prowadzono w tym miejscu badania archeologiczne.

- Według dotychczasowych informacji, wszystkie trumny zostały wydobyte z miejsc gdzie prowadzone są prace. Odkrycie krypty ze szczątkami biskupa jest więc sporą sensacją - mówi dr Grażyna Stojak, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków.

Kilka dni temu robotnicy przygotowywali grunt, żeby go ustabilizować przed ułożeniem posadzki podziemnej trasy.

- Specjalnym prętem sondowaliśmy ceglano - ziemny rumosz. Wtedy niespodziewanie natrafiliśmy na trumnę. Na wieku leżała metalowa, pozłacana tabliczka epitafijna z nazwiskiem i funkcją hierarchy - mówi mgr Ewa Kędzierska, kier. nadzoru archeologicznego.

Jan Antoni Potocki (herbu Pilawa), biskup przemyski w latach 1825 - 1832. Urodził się w 1754 roku w Basfalov w Siedmiogrodzie z ojca Ormianina. Kształcił m.in. w kolegium papieskim we Lwowie. 28 sierpnia 1828 roku bp Potocki, uroczyście konsekrował w Michałówce koło Radymna drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła. Zmarł w Przemyślu w 1832 r.

Odkrycie w przemyskich podziemiach okazało się sporą sensacją. Bo miejsce pochówku biskupa Potockiego nie było dotychczas ustalone. Mógł spoczywać w podziemiach katedry, ale też na miejscowym cmentarzu.

Archeolodzy nie wykluczają, że znajdą kolejne trumny ze szczątkami księży. Zwłoki biskupa będą uroczyście pochowane. Z nieoficjalnych informacji wynika, że władze kościelne powstrzymają się z pochówkiem do czasu odkrycia kolejnych trumien lub sprawdzenia, że ich nie ma. Badania trwają i mogą przynieść kolejne sensacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24