MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka: "Urokliwe miejsca w gminie Krempna"

pmarkocki
Cmentarz z I wojny światowej w Krempnej.
Cmentarz z I wojny światowej w Krempnej. Kazimierz Gębala
Na kolejną wycieczkę po naszym regionie zaprasza nas pan Kazimierz Gębala. - Proponuję wycieczkę po urokliwych terenach gminy Krempna - zachęca.
Cerkiew w Kotani
Cerkiew w Kotani Kazimierz Gębala

Cerkiew w Kotani (fot. Kazimierz Gębala)Gmina Krempna leży w Beskidzie Niskim, w górnym dorzeczu Wisłoki, nad granicą ze Słowacją. Posiada wyjątkowo bogatą, zróżnicowaną rzeźbę terenu.

Pan Kazimierz, na co dzień mieszka w Rzeszowie, dlatego właśnie tam rozpoczynamy wycieczkę. By dotrzeć do Krempnej przejechać musimy ok. 90 km. Szacunkowy czas przejazdu to niewiele ponad półtorej godziny.

Trasa wycieczki: Rzeszów -Krempna
Trasa 9/E371 93,6 km, szacunkowy czas 1 godz. 39 min

1. Kąty - Góra Grzywacka

7,5 km przed miejscem docelowym warto zatrzymać się w miejscowości Kąty (wieś położona w powiecie jasielskim, w gminie Nowy Żmigród) i wspiąć się na Górę Grzywacką. Grzywacka Góra nad Kątami ma 567 m n.p.m., jest jednym ze szczytów w zachodniej części Beskidu Niskiego. Na jej wierzchołku stoi krzyż milenijny z platformą widokową, z którego oglądać można przepiękną panoramę.

Muzeum w Krempnej
Muzeum w Krempnej Kazimierz Gębala

Muzeum w Krempnej (fot. Kazimierz Gębala)2. Przełęcz Hałbowska 577 m n.p.m. - mogiła

Po zejściu z Góry Grzywackiej jadąc dalej w kierunku Krempnej mniej więcej w połowie drogi po lewej stronie można zwiedzić mogiłę 1250 Żydów z Nowego Żmigrodu zamordowanych przez hitlerowców 7 lipca 1942 r., która znajduje się na przełęczy Habłowskiej

3. Krempna - Cerkiew

Wjeżdżając na główne skrzyżowanie w Krempnej skręcamy w lewo. Po lewej stronie jest już widoczna cerkiew. Cerkiew drewniana w Krempnej pochodzi z XVII w. Była ona wielokrotnie przebudowywana. W trójdzielnej cerkwi znajduje się XIX wieczny ikonostas z 1835 roku pędzla Krasuckiego i rokokowy ołtarz główny. W roku 2007 został przeprowadzony gruntowny remont świątyni, dzięki któremu został przywrócony jej dawny blask.

4. Krempna - Ośrodek Edukacyjny wraz z Muzeum

Po zwiedzeniu cerkwi zawracamy do głównego (jedynego) skrzyżowania w Krempnej. Przejeżdżamy je na wprost. Po lewej stronie ujrzymy dość nowoczesny budynek, w którym znajduje się muzeum i ośrodek edukacyjny.
Ośrodek Edukacyjny przygotowano przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, które to w salach dydaktycznych mogą brać udział w zajęciach z zakresu ekologii, znajomości fauny i flory beskidzkiej. Największą atrakcją całego kompleksu jest główna sala muzealna, w której zostało zrekonstruowane naturalne środowisko beskidzkie w czterech porach roku. Rekonstrukcję przeprowadzono bardzo wiernie, prócz zwierząt i roślin występujących na beskidzkich łąkach i w lasach, odtworzono między innymi leśny strumień osadzony w jesiennym krajobrazie.

Muzeum w Krempnej
Muzeum w Krempnej Kazimierz Gębala

Muzeum w Krempnej (fot. Kazimierz Gębala)5. Krempna - cmentarz z I wojny światowej.

Jadać dalej po lewej stronie na tzw. Łokciu po lewej stronie można zobaczyć wyłaniający się na wzgórzu pośród drzew cmentarz austro-węgierski. Cmentarz zaprojektował słowacki architekt Duszan Jurkovicz. Na jego terenie znajduje się 12 grobów zbiorowych oraz 75 mogił pojedynczych, w których pochowano żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej polegli w czasie I Wojny Światowej w latach 1914-1918. Część z nich zmarło w szpitalu polowym, który mieścił się w jednym z domów w centrum wsi w pobliżu cerkwi.
Cmentarz został odnowiony w lipcu 1990 roku. Cmentarz ten jest pomnikiem pokoju - symbolem wszystkich miejsc spoczynku żołnierzy poległych w tamtych czasach na terenie byłej Galicji.

6. Kotań - cerkiew

Jadąc 2,5 km dalej w Kotani można obejrzeć kolejną zabytkową cerkiew. Cerkiew ta została wzniesiona na przełomie XVII w. W czasie I wojny światowej uległa częściowemu zniszczeniu. Wokół cerkwi znajduje się cmentarz.
Po zakończeniu wycieczki możemy odpocząć na brzegiem rzeki Wisłoki lub wybrać się na zwiedzanie Bardejowa na Słowacji, jeżeli mamy jeszcze siły na dalszą podróż.

7. Bardejów (Słowacja)
Krempna - Bardejów Trasa 992 i Trasa 77 36,3 km ok. 43 min

Bardejów leży na wysokości 277 m n.p.m. na północnych krańcach Pogórza Ondawskiego nad rzeką Topľa.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest kościół (bazylika mniejsza) pw. św. Idziego (dom sv. Egidia) z XIV w., rozbudowany w połowie XV w., później wielokrotnie restaurowany. Z jego wieży roztacza się widok na zabytkowe centrum i okolice.

W 2000 r. bardejowskie Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

By zagłosować na wycieczkę "Urokliwe miejsca w gminie Krempna" wyślij SMS o treści nwycieczka.7 pod numer 71466. Koszt SMS-a 1,23 z VAT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24