Pomidory i papryka hodowane na balkonie

Dodano: 13 czerwca 2011, 7:00 Autor:

Pomidory i paprykę wyhodujemy na balkonie pod warunkiem, że postaramy się o odpowiednią ziemię, podlewanie, nawożenie i wilgotne powietrze.
Na balkonie możemy hodować pomidory i paprykę. Wystarczy dobrać odpowiednią odmianę.

Na balkonie możemy hodować pomidory i paprykę. Wystarczy dobrać odpowiednią odmianę. (fot. sxc.hu)

Skrzynki albo obszerne donice wypełniamy mieszanką ziemi kompostowej i torfu odkwaszonego, dodajemy czystego, rzecznego piasku. Ziemia kompostowa zapewnia składniki pokarmowe i mineralne, torf odkwaszony, ewentualnie podłoże kokosowe zwiększają objętość pod wpływem wody, zapewniając dopływ powietrza do roślin. To podstawa.

Wprawdzie pomidory i papryka nie mają dużych korzeni, ale donice powinny mieć pojemność przynajmniej 6-7 litrów. Jadwiga Brzozowska, instruktor ogrodnictwa w Okręgowym Zarządzie Podkarpackim Polskiego Związku Działkowców w Rzeszowie doradza, aby dno wypełnić warstwą keramzytu lub żwirku, na to sypać ziemię.

- Sadzonki pomidora umieszczamy dosyć głęboko - nad powierzchnią gleby wystają 2-3 właściwe listki. O tej porze roku to już ostatni maruderzy sadzą sadzonki - komentuje ogrodniczka, podając sposób (na przyszłość), jak samemu wyhodować je na parapecie okiennym.

- Do płaskiej doniczki z ziemią wysiewamy (lub umieszczamy punktowo) nasiona, delikatnie przykrywając je ziemią), spryskujemy wodą ze spryskiwacza, przekrywamy folią (może być spożywcza, w której robimy kilkanaście otworków), aby zapewnić dostęp powietrza.

Wystawiamy pojemnik na południowe okno, a im wyższa temperatura w mieszkaniu (ok. 26 st. C), tym szybciej, nawet w ciągu tygodnia, pokażą się kiełki pomidora lub papryki. Dobrze jest przed posianiem zaprawić nasiona preparatem grzybobójczym.

Skróć korzeń pomidora, lepiej rośnie

Roślinki pikujemy do oddzielnych pojemników wtedy lepiej ukorzeniają się. Uwaga! Rośliny psiankowate do których należą pomidory i papryka lepiej ukorzeniają się, kiedy uszczkniemy im podczas pikowania centymetr głównego korzonka. Tego zabiegu nie tolerują rośliny dyniowate - ogórek, patison, dynia, melon.

Po 6-8 tygodniach po pikowaniu wysadzamy je do gruntu. Pomidor, który do Europy dotarł z Meksyku lub Peru, jako tzw. "jabłko peruwiańskie”, nie toleruje przymrozków. W chłody rośliny gruntowe osłaniamy włókniną, a balkonowe wystawiamy dopiero w drugiej połowie maja.

Sadzonki umieszczamy w ziemi dosyć głęboko, właściwe wystają tylko pierwsze listki (nie liścienie). Sadzimy je albo w osobnym pojemnikach lub w skrzyni w odległości poł metra, zostawiając przestrzeń dla rozrostu bocznych pędów i kwiatostanów. Nie zapominamy o przymocowaniu pomidorów do palików, najlepiej bambusowych.

Dokarmiamy pomidory poprzez liście

Ogrodniczka zapewnia, że pomidorom - teoretycznie - do szczęścia potrzeba trochę słońca, wilgoci i nawozu.

- Rośliny na balkonie muszą być dokarmiane także dolistnie, a wtedy szybko wchłaniają składniki pokarmowe, odwdzięczając się ładnym przyrostem liści i obfitszym owocowaniem. Pomidory owocują nawet na północnych balkonach. Przy czym od południowej strony osłaniajmy je przed nadmiernymi promieniami i suszą - agrowłókniną rozciągniętą na stelażu drewnianym, metalowym.

W nazbyt upalnym i wysuszonym powietrzu mogą opadać zawiązki, więc nie doczekamy się owoców. Musimy nawilżać powietrze, dlatego donice z roślinami stawiamy na dużych podstawkach wysypanych żwirem zalanym wodą (paruje, nawilża) albo codziennie spryskujmy je woda na przemian - raz czystą, raz z nawozem.

Jadwiga Brzozowska wymienia odmiany szczególnie nadające się na balkony i tarasy. Lubią je odmiany koralikowe z owocami typu "cherry”, o licznych owocach w gronie, nawet do 30-40 sztuk. Poza koralikowymi możemy uprawiać w donicach odmiany drobnoowocowe jak Piko, Maskotka, Ola, Polka.

Papryka na podobne wymagania

Wysadzamy sadzonki papryki równie głęboko, aż pod pierwsze listki. Trochę sztywniejsza łodyga nie potrzebuje podpór, ale przenawożoną roślinę lub hodowaną na wietrznym balkonie lepiej wesprzeć palikiem, aby wiatr jej nie połamał i nie zniszczył owoców. W chłodne noce też okrywajmy paprykę agrowłókniną (pomidory i papryka tolerują nocne temperatury w granicach 15-18 stopni C).

Na tarasy i balkony wybieramy amatorską odmianę papryki - Hajduczek - którą można sadzić w gruncie, w większym zagęszczeniu, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Rodzi ciemnoczerwone owoce, rosnące ku górze. Zbieramy je, kiedy zaczynają zmieniać zabarwienie np. z zielonego na czerwony, brązowy, fioletowy.

Czytaj więcej o:
  • balkon
  • papryka
  • papryka balkon
  • pomidory
  • pomidory balkon
  • pomidory papryka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najczęściej czytane
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.