Dziś 20. rocznica pielgrzymki Jana Pawła II na Podkarpacie

Dodano: 2 czerwca 2011, 6:30 Autor:

Z Jasionki na błonia przy dzisiejszej katedrze Jan Paweł II przejechał przez centrum Rzeszowa ulicami: Marszałkowską, Cieplińskiego, Lisa-Kuli (na zdjęciu), Hetmańską i Powstańców Warszawy.

Z Jasionki na błonia przy dzisiejszej katedrze Jan Paweł II przejechał przez centrum Rzeszowa ulicami: Marszałkowską, Cieplińskiego, Lisa-Kuli (na zdjęciu), Hetmańską i Powstańców Warszawy. (fot. Irena Gałuszka)

To była niedziela, 2 czerwca 1991 r. Kilka minut przed godz. 11 Jan Paweł II stanął na płycie lotniska w Jasionce. Pielgrzymując na Podkarpaciu odwiedził Rzeszów, Przemyśl i Lubaczów. Na drugi dzień, również przed 11, odleciał w kierunku Kielc.

Z okazji 20. rocznicy tamtej wizyty dziś w rzeszowskiej katedrze odbędą się uroczystości dziękczynne. Za tamtą wizytę. Ale także za beatyfikację papieża Polaka, która miała miejsce przed miesiącem w Rzymie. Mszy św. dziękczynnej będzie przewodniczył wieloletni papieski sekretarz, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Ważne wydarzenia, ważne przesłania

Tamta wizyta była pełna ważnych wydarzeń i przesłań. Papież beatyfikował w Rzeszowie biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara. Konsekrował kościół w Rzeszowie i prokatedrę w Lubaczowie.

Na spotkaniu z grekokatolikami w Przemyślu ogłosił, że ofiarowuje im tamtejszy kościół garnizonowy, rozwiązując tym samym nabrzmiały spór o przemyski kościół Karmelitów. Również w Przemyślu ogłosił, że podnosi biskupa Ignacego Tokarczuka do godności arcybiskupiej.

– Bądź chrześcijaninem naprawdę, nie tylko z nazwy. Nie bądź chrześcijaninem byle jakim – wezwał Ojciec Święty w Rzeszowie. W Lubaczowie przestrzegał przed hołdowaniem postawom konsumpcyjnym i apelował o wierność duchowym korzeniom.

Lwów czekał 10 lat

W spotkaniach z Janem Pawłem II, zwłaszcza w Lubaczowie, uczestniczyła rzesza pielgrzymów zza wschodniej granicy. Papież, zwracając się do nich, wyraził pragnienie odwiedzenia tamtych ziem, w szczególności Lwowa. To pragnienie ziściło się dopiero po 10 latach, w 2001 r.

Rzeszów dziękuje

Dziś w katedrze rzeszowskiej odbędzie się uroczystość dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Jana Pawła II oraz za pobyt Ojca Świętego w Rzeszowie 20 lat temu. Program: godz. 16 – Kongres Misyjny, godz. 17 – program słowno-muzyczny "Rzeszów dziękuje” i film o pobycie Jana Pawła II w Rzeszowie w 1991 r., godz. 18 – msza św. pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza (homilię wygłosi abp Edward Nowak z Rzymu), po mszy krótki koncert orkiestry wojskowej, godz. 20 – dziękczynienie młodzieży za beatyfikację Jana Pawła II, godz. 21 – Apel Jasnogórski.

Papieska wystawa na Grunwaldzkiej

Do końca sierpnia na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie można oglądać wystawę fotograficzną „IV Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Zapis reporterski – Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów”, zorganizowaną przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Zaprezentowano na niej fotogramy Michała Drozda, Ireny Gałuszki, Leszka Kalińskiego, Anny Kiełb, Arturo Mariego, Pawła Pasterza, Jacka Stankiewicza, Bogdana Szczupaja, Piotra Szobaka i Zdzisława Świecy.

Czytaj więcej o:
  • Jan Paweł II
  • JPII
  • kościół
  • Lubaczów
  • Podkarpacie
  • Przemyśl
  • religia
  • Rzeszów
  • Stanisław Dziwisz
  • wiara
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Studenci WSPiA bezpłatnie udzielą porad prawnych

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.