Wkrótce otwarcie podziemi w Przemyślu

Dodano: 22 maja 2011, 11:30 Autor:

Pierwszy etap adaptacji przemyskich podziemi został zakończony. Odbył się odbiór konserwatorski inwestycji. Jeszcze przed wakacjami w piwnicach pojawią się pierwsi turyści.
Wielopoziomowe przemyskie podziemia należą do najciekawszych w Polsce. Nz. widok sprzed zakończenia prac renowacyjnych.

Wielopoziomowe przemyskie podziemia należą do najciekawszych w Polsce. Nz. widok sprzed zakończenia prac renowacyjnych. (fot. Norbert Ziętal)

Chodzi o wielopoziomowe korytarze pod głównym budynkiem Urzędu Miejskiego, czyli Rynek 1.

Prace prowadzone były w ramach pierwszego etapu projektu "Przemyski Trakt Królewski – budowa podziemnej trasy turystycznej w Przemyślu”.

Podziemia pod magistratem to labirynt piwnicznych korytarzy, które prowadzą w dół. Wąskie przejścia i sporej wielkości sale. Zdarty ze ścian tynk ukazał kamienie i pochodzące z różnych okresów cegły. Zostały one pieczołowicie odnowione i zabezpieczone. Budynek w swojej historii był wielokrotnie przybudowywany, stąd różne wykonanie piwnicznych ścian.

Najniższy punkt położony jest 10 metrów w stosunku do płyty Rynku. Umownie został nazwany lodówką. Dawniej, gdy nie było prądu, to miejsce faktycznie spełniała taką funkcję. We wnękach, w odpowiedniej oprawie drewnianej umieszczano lód, a w nim żywność.

Wkrótce obiekt zostanie udostępniony do zwiedzania. W planach jest umieszczenie tutaj części promocyjno – ekspozycyjnej, kawiarnianej, stoiska z pamiątkami.

Przed udostępnieniem zaadaptowanych już piwnic, konieczne jest jeszcze zagospodarowanie otoczenia przy nowo wybudowanym wejściu oraz przepięcie niektórych instalacji – informuje Witold Wołczyk z Kancelarii Prezydenta Przemyśla.Główne wejście do podziemi znajdzie się w budynku przy Rynek 1, obok wejścia do klubu Niedźwiadek.

W lipcu rusza kolejny etap prac przy podziemiach. Pieniądze będą pochodzić z budżetu miasta oraz 200 tys. złotych przekazanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czytaj więcej o:
  • inwestycje
  • podziemia
  • Przemyśl
  • turystyka
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.