Jesteś tu: Strona główna Region Artykuł

Policz, ile kosztuje przyjęcie komunijne

Dodano: 10 kwietnia 2011, 16:30 Autor:

Nawet 130 zł kosztuje ugoszczenie jednej osoby na przyjęciu komunijnym w restauracji. Choć to niemal tyle, ile wynoszą „weselne” stawki, chętnych nie brakuje. W najpopularniejszych lokalach rezerwacje robiono... półtora roku temu!
- Przed nami rocznica Pierwszej Komunii. W tym roku nie planujemy przyjęcia. Wiem, że w kościele będzie Oli towarzyszyć rodzina – mówi pani Katarzyna, na zdj. z córką.

- Przed nami rocznica Pierwszej Komunii. W tym roku nie planujemy przyjęcia. Wiem, że w kościele będzie Oli towarzyszyć rodzina – mówi pani Katarzyna, na zdj. z córką. (fot. Krzysztof Kapica)

Przyjęcie w domu czy restauracji? – zastanawiała się Katarzyna Stanio z Rzeszowa, gdy rok temu planowała uroczystość komunijną córki.

- Ostatecznie zdecydowaliśmy się z mężem zaprosić gości do domu teściów. Uznaliśmy, że to lepszy pomysł niż dzielenie restauracyjnej sali z innymi klientami. Mamy dużą, zżytą rodzinę, więc na przyjęciu było 40 bliskich osób. Spotkanie poprzedziły jednak kilkudniowe przygotowania: zakupy, gotowanie, pieczenie. W noc przed uroczystością ziemniaki obieraliśmy do drugiej godziny - wspomina z uśmiechem pani Katarzyna.

W domu znacznie taniej

Przyjęcie się udało i nie zrujnowało domowego budżetu. Dzięki temu, że zorganizowano je z pomocą rodziny, pani Kasia wydała połowę mniej pieniędzy, niż gdyby zaprosiła gości do restauracji.

- Za cztery lata do Pierwszej Komunii pójdzie młodszy syn. Zastanawiam się, czy nie zaproszę bliskich do lokalu. Więcej czasu będę mogła wówczas poświęcić dziecku - dodaje.

Rodzice drugoklasistów dochodzą coraz częściej do podobnych wniosków. W wielu restauracjach majowe terminy na przyjęcia komunijne są zajęte.

- Niektórzy rodzice dzwonili już półtora roku przed komunią. Na niedziele w maju mamy komplet rezerwacji - mówi Małgorzata Szałajko, szefowa kuchni w restauracji Galicja w Rzeszowie.

Ile zapłacimy za przyjęcie komunijne w restauracji?

Przyjęcie komunijne w lokalu kosztuje od 35 do nawet 130 zł od osoby.Najtańsza opcja to dwudaniowy obiad z kawą lub herbatą. Najdroższy wariant: wystawny obiad, deser, drugie gorące dane, zestaw sałatek i przystawek, owoce. Do tego należy doliczyć koszty ciast. Za wystawne ugoszczenie 10 osób zapłacimy ok. 1,5 tys. zł.

W maju więcej pracy mają także cukiernicy.

- Pierwsze zamówienia na ciasta, głównie serniki, już przyjęliśmy - przyznaje Mieczysław Kroczek, właściciel sieci cukierni „Monika” w Rzeszowie. - Zauważyłem, że ludzie jedzą dziś mniej słodkich specjałów niż przed laty. Za to torty zamawiają coraz bardziej wymyślne. Na komunię najczęściej w kształcie rozłożonego pisma świętego z dedykacją dla dziecka.

Świętowanie rodzinnych uroczystości w restauracjach nie jest już niczym nadzwyczajnym. To, że zapraszamy rodzinę do lokalu, nikogo nie dziwi, nie bulwersuje jak kilka lat temu.

- Dziś jest wręcz odwrotnie. Dla niektórych to kolejne pole do popisu, okazja do rywalizacji. Jeśli tak jest, to źle, że ma to miejsce przy okazji sakramentu, który powinien być dla dziecka i jego najbliższych najważniejszy – zauważa dr Leszek Gajos, socjolog.

Czytaj więcej o:
  • ceny
  • impreza
  • komunia
  • restauracja
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Przybędzie taksówek, ale ceny kursów nie spadną

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.